Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na perlína ostrobřichého?

19. 04. 2019
Jarní rybaření nemusí být vždy zaměřeno jen na lov těch největších ryb, dobře zachytat si můžeme i tam, kde obsádku tvoří hlavně menší ryby. Ty žijí většinou v hejnech a pokud se nám podaří (nejlépe pomocí vhodně zvoleného a nabídnutého krmení) stáhnout hejno, nebude o záběry nouze.

Jarní rybaření nemusí být vždy zaměřeno jen na lov těch největších ryb, dobře zachytat si můžeme i tam, kde obsádku tvoří hlavně menší ryby. Ty žijí většinou v hejnech a pokud se nám podaří (nejlépe pomocí vhodně zvoleného a nabídnutého krmení) stáhnout hejno, nebude o záběry nouze. Jednou z takových trochu přehlížených a přitom rybářsky velice zajímavých ryb je perlín neboli červenopeřice. Kdy jste tuhle rybku chytili naposled?

Perlín se představuje

Správně se jmenuje perlín ostrobřichý (Scardinius erythrophthalmus)a je to typická ryba stojatých nebo mírně táhnoucích vod. Patří mezi původní druhy nedravých kaprovitých ryb a je hojně rozšířen ve střední Evropě. Má v oblibě především úseky, v nichž převládá písčité nebo lehce bahnité dno, nejlépe s bohatým porostem vodních rostlin. Tam mají ryby vhodný úkryt a současně v takových místech nacházejí dostatek potravy. Perlíny najdeme hlavně v tůních, slepých ramenech, pískovnách, mělčích rybnících a v pomalu táhnoucích úsecích cejnového pásma včetně poklidných míst v podjezí. Nejhojnější výskyt je podle statistických údajů zaznamenán na Jižní Moravě, jinak se ale s touto rybou můžeme setkat v Čechách i na Moravě celkem běžně. V některých lokalitách nedorůstá větších velikostí, občas se ale nejdou i místa, kde nejsou vzácností i ryby o délce přes pětadvacet centimetrů a hmotnosti kolem 300 gramů. Největší ulovené exempláře v hodně úživných vodách dosahují vzácně i přes 45 centimetrů a hmotnosti až přes jeden kilogram.

Jak rozlišit perlína od plotice?

Mnozí rybáři mají s rozlišením těchto dvou druhů trochu problém, přitom ale postačí znát základní znaky, v nichž se obě ryby odlišují. K rozlišení spolehlivě slouží postavení břišních ploutví vzhledem k ploutvi hřbetní. U perlína jsou totiž břišní ploutve umístěny při bočním pohledu kousek ještě před nasazením hřbetní ploutve, zatímco u plotice začínají až na úrovni hřbetní ploutve.

Dalším z typických znaků je o něco vyšší, ploché tělo s typickým ostrým kýlem před řitní ploutví (odtud je odvozen název "ostrobřichý"), výrazné červené zbarvení ocasní, řitní i břišních ploutví a tmavší duhovka oka. Nápadné je i horní postavení úst, naznačující, že ryba vyhledává potravu v horní části vodního sloupce. Šupiny jsou na bocích perleťově stříbřité (odtud název "perlín") a hřbet přechází do nenápadného zelenošedého zbarvení.

Způsob života a potrava

Stejně jako plotice a mnohé další kaprovité ryby žije i perlín v poměrně početných hejnech. V mládí se živí především planktonem a drobnými bezobratlými živočichy, nepohrdne ani červy, měkkýši a larvami hmyzu, významnou složkou potravy perlína jsou také vodní rostliny (například zblochan) a nejrůznější řasy. Velcí jedinci neváhají za kořist považovat ani pulce, čolky, potěr a drobné rybky (včetně vlastního druhu). Perlín nemá stanovenu nejmenší lovnou míru a často slouží i jako nástražní rybka, především při lovu štik a sumců. Nemá stanovenu ani dobu hájení a můžeme ho tedy lovit po celý rok. Tře se koncem května až začátkem června (v závislosti na teplotě vody a dalších podmínkách), výtěr probíhá většinou na vodní rostliny, případně i na jiný podklad. Perlíny často můžeme pozorovat, jak se pohybují nepříliš hluboko pod hladinou, s polarizačními brýlemi je zaregistrujeme i na velkou vzdálenost.

Jak na ně

Pro rybáře je perlín zajímavý tím, že ho lze lovit mnoha rybolovnými technikami. Nejčastěji to bývá plavaná, kdy dobře bere už na začátku jara a v případě mírné zimy vlastně po celý rok.

► Na plavanou nastavujeme poměrně malou hloubku, perlíni projíždí v hejnu a nástraha je upoutá většinou už na velkou vzdálenost. Pokud používáme krmnou směs, volíme takovou, která se propadá ke dnu velmi pomalu, výborným řešením je použití plovoucího krmítka, případně splávku s krmítkem. Záběry na plavanou bývají poměrně razantní, často čekáme podle "rozjezdu" spíš kapříka. Někdy dochází k záběru už při propadání nástrahy, takže se splávek ani nepostaví do správné polohy a už je tu čas na zásek. To se stává v případě, že jsme se "strefili" přímo do hejna ryb a jsou zrovna při chuti. Použijeme matchový prut nebo bolonézu, případně bič, koncový návazec postačí o síle 0,10 - 0,12 mm v kombinaci s malým háčkem. Jako spolehlivá nástraha poslouží bílí červi, kulička rohlíku nebo těsto, malá žížalka či hnojáček. V letním období je výbornou zábavou lov na "bahýnko", tedy na řasy, sebrané z kamenů a konstrukcí jezů, které upevníme na háček omotáním a zajistíme několika oviny tenké nitě.

► Po zakrmení naučíme perlíny vyhledávat potravu i na dně, můžeme tedy praktikovat lov na položenou, nejlépe na jemný feederový proutek kategorie light. Záběry bývají dost rázné, určitě je nepřehlédneme. Pokud budeme krmit například drobnější kukuřicí, perlíni se ji brzo naučí vyhledávat i u dna.

► V poslední době je perlín i oblíbenou rybou pro muškaře, bere nejlépe pomalu se potápějící řídce vázané chmýřenky a nezatížené nymfy, ulovíme ho ale i na suchu mušku nebo pakomáry ve vodní blance, když "trefíme" to správné období. Zajímavé je i to, že větší jedinci berou s chutí (nejedná se o náhodné záběry, tuto techniku lze aplikovat i cíleně) na malé streamery a aktivně vedené mokré mušky, napodobující potěr či drobné rybky. Kdo by to do těch napohled docela bachratých perlínů řekl, že? Na jemném muškařském prutu je lov i zdolávání většího perlína docela příjemným a napínavým zážitkem.

Pro zajímavost:

Na některých lokalitách se rybáři setkávají s úlovkem perlína poměrně často i při lovu na ultralehkou přívlač, tahle ryba si prostě s oblibou zpestří jídelníček i odrostlým potěrem nebo drobnými rybkami. Je třebas použít malé nástrahy s pravidelným, pomalejším chodem, vyzkoušejte to! (Samozřejmě až od poloviny června, kdy bude přívlač na mimopstruhových vodách povolena).

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na perlína ostrobřichého?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář