Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na lov ryb z hladiny?

Není tajemstvím, že se v letních měsících ryby zdržují u hladiny a tak si v dnešním tipu povíme jak takové apatické, vyhřívající se ryby přelstít.

Inzerovat zde

Není tajemstvím, že se v letních měsících ryby zdržují u hladiny a tak si v dnešním tipu povíme jak takové apatické, vyhřívající se ryby přelstít.

Není nic jednoduššího, už můj dědeček mi ukazoval v létě lov na pečivo z hladiny. Jedná se o neuvěřitelně zábavnou a zároveň adrenalinovou záležitost. Když jsou ryby v létě vlivem tepla a slunečního záření u hladiny, potom stačí zaběhnout do obchodu pro rohlíky a pokusit se o záběr od nějakého kapra či amura.

Parné dny jsou pro tento lov jak dělané. A to i když je úplně jasno nebo i zataženo a dusno, zkrátka v obou těchto případech vás může efektivita nabízeného pečiva z hladiny velmi mile překvapit.

Jak sestavit montáž pro lov z hladiny?

Sestava je jednoduchá, vezmeme kmenový vlasec, který má průměr minimálně 0,22mm a maximálně 0,30mm, navážeme dostatečně pevný a ostrý háček ve velikosti 1-2/0, následně na háček nastražíme větší kus rohlíku, chleba či jiného pečiva, potom nahodíme.

Další variantou je použít plovátko, výsledná sestava pak vypadá tak, že na kmenovém vlasci je mezi zarážkami plovátko a zhruba metr od něj háček s pečivem. Plovátko jednoduše naplníme třemi čtvrtinami vody a nahodíme co nejdál.

Je možné také použít klasickou feederovou průběžnou montáž s olůvkem a po náhozu povolit silon, nechat pečivo s háčkem vystoupat vzhůru k hladině. V tomto případě už musíme použít opravdu veliký kus pečiva, nic méně pokud potřebujeme nahazovat dále, jedná se o efektivní variantu. Pečivo začnou okusovat menší rybky a za pár minut takové sousto nenechá klidným amura či dozajista i kapra.

Způsob lovu

Buď můžete chytat bez jakéhokoliv zakrmování pouze s kouskem pečiva nebo si okolo svého krmného místa naházet pár kousků pečiva, později místo mírně přehodit, tak abychom ryby nevyplašili a náš háček s pečivem přitáhnout přímo doprostřed odehrávajícího se hladinového divadla.

Jinak lze ryby pod hladinou velmi aktivně hledat. Pomohou vám polarizační brýle či dalekohled. Ideální je si najít vyvýšené místo, či si vylézt na některý z okolních stromů, takhle sem to dělával jako malý kluk a věřte mi, vždy jsem našel kde se ryby u hladiny zdržují a byl potom mnohem úspěšnější.

Chytat lze ovšem i tak zvaně naslepo, zkoušet nahazovat do různých míst, zkrátka prochytávat různá místa a od tam kde nám případně příjde záběr se zase vrátit.

Jak poznáme záběr?

Ve dne ho uvidíte jasně. Pokud budete upřeně sledovat kus pečiva na hladině a to naráz zmizí, potom je to jasné. Pokud nahodíte někam dál a pečivo neuvidíte nebo budou mírné vlnky a bude se vám ztrácet, tak to bude o citu, budete muset sledovat unikající vlasec nebo držet silon mírně napnutý mezi prsty. Ze zásekem neotálejte, jinak ryba pozná zradu a pečivo s háčkem pustí.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na lov ryb z hladiny?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář