Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na Jeseny

29. 10. 2015
Článek o lovu Jelců jesenů na feeder.

Když jsem byl malý chodíval jsem kolem vody a sledoval jeseny jezdící kolem břehu. Bylo to na řece kde jich bylo veliké množství a od té doby jsem si tuto rybu velmi oblíbil. Aktuální počty Jesenů už nejsou tak veselé a chytit Jelce Jesena přes padesát centimetrů je veliký úspěch. V tomto článku se vám pokusím popsat můj cílený lov jesenů aktuálně. Dozvíte se několik tipů a rad jakým způsobem cíleně lovit Jelce Jeseny na feeder.

V prvé řadě bych chtěl podotknout, že tyto ryby se i jako jiné ryby chovají na každém revíru jinak. Je potřeba, aby si každý prošel kolem vody udělal si svůj vlastní obrázek z kterého pak může vycházet.

Montáže

Při lovu jelce jesena se mi jednoznačně osvědčila průběžná montáž. Průběžná montáž je v tomto případě nenahraditelná a byla mnohem úspěšnější než montáž zafixovaná.

Používám velmi ostré háčky s průměrnou nosností. Je velmi důležité nezanedbávat háček a opravu sáhnout biď po dražší, ale kvalitnější variantě. Vrátí se vám to nejen v počtu zdolaných ryb, ale i v počtu projevení samotných záběrů.

Krmítka nebo olůvka používejte v závislosti na síle proudu a hloubce daného revíru.

Kde Jelce Jeseny hledat?

Jelec Jesen je ryba, která aktivně hledá potravu, proto ho můžete chytit v tichých tůňkách i ve velikém proudu. Já osobně chytám tyto krásné ryby asi dvě stě metrů pod splavem v proudu.

Jak vnadit a na co Jeseny chytat?

Jeseni mají v oblibě kukuřici i masné červy. Větší jedince je možné chytit i na pelety a boilies ovšem budete čekat na záběr mnohem déle. Při lovu jesenů to nemusíte s množstvím krmení přehánět. Důležitější je samotná přesnost náhozů a tvoření si malého krmného místa. Pokud do vody nasypete veliké množství návnady můžete si být jisti, že vám do krmného místa najedou velicí Cejni nebo i Kapři, které Jeseny vytlačí. V tomto případě je tedy dobré se držet pravidla méně je někdy více. Do krmení vysypu plechovku kukuřice a masné červy. Namýchané krmení používám pouze do krmítka, jde především o pachovou stopu. Chytám na kukuřici s masňáky nebo na samotné masné červy.

Záběr od Jesena se vám na špičce feederu většinou projeví agresivním cukáním. Jsou to ryby, které když zaberou tak nástrahu berou velmi poctivě. Závěrem bych chtěl říct, že stačí dodržet několik základních pravidel a můžete se dočkat vysněného úlovku Jelce jesena. Mezi ty základní pravidla patří – nepřehánět to s množstvím krmení, používat kvalitní a ostré háčky, klasickou průběžnou montáž a snažit se na jednotlivých revírech vysledovat pohyb jesenů i jejich stanoviště. Zkrátka a dobře lov jesenů není žádná věda. Já osobně díky výše popsaným pravidlům mám na kontě už několik jesenů přes padesát centimetrů. Obvykle chytám jeseny okolo 40cm a pro ty kdo tuto krásnou rybu ještě neulovili mohu jen potvrdit, že to jsou krásné a bojovné ryby, které si zaslouží pozornost a slušné chování i pouštění zpět.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na Jeseny

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář