Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak jsme narazili na žraloky

Petrův zdar přátelé, hlásíme se k vám s dalším příspěvek z naší expedice a natáčení v Chorvatsku. Začnu vůbec tím nejzajímavějším a to úlovkem několika žraloků, kteří se nám začali motat pod lodí.

Inzerovat zde
Petrův zdar přátelé, hlásíme se k vám s dalším příspěvek z naší expedice a natáčení v Chorvatsku. Začnu vůbec tím nejzajímavějším a to úlovkem několika žraloků, kteří se nám začali motat pod lodí. Ti totiž následují námi házené sardinky do vody, které mají přilákat cílové tuňáky. Sami jsme se divili tomu, že v hojně turisticky navštěvovaném Chorvatsku se nachází žraloci i v poměrně velikých rozměrech. Na plážích se ovšem není třeba ničeho obávat, jelikož my jsme chytali daleko na otevřeném moři a navíc krmili snadno dostupnou potravou. Dle slov našeho průvodce je nebezpečné se koupat prakticky jen výhradně při zakrmování a lovu tuňáků na otevřeném moři. 

Žraloků jsme ulovili hned několik. Všichni ovšem byli ve velikosti do 150 centimetrů. Ti větší, jakoby tušili zradu a k našim nastraženým sardinkám se vždy jen přiblížili a poté je minuli obloukem. To nám v podstatě nevadilo, žralok naší cílovou rybou nebyl, i když jsou to velmi krásná stvoření. Když už nám ale zabral, tak jsme ho dostali na loď, šetrně zbavili háčku a rychle pustili zpět do svého živlu. 

Přes den byla kolikrát aktivita velikých tuňáků velmi sporadická. Zatímco za jednu noc mnohdy přišlo i několik záběrů. Problém nočního rybaření je v tom, že i přes dostatek osvětlení, které je na lodi, člověk stejně pořádně nevidí to, co potřebuje. Tuňák je velmi rychlá, silná a bojovná ryba, která dokáže pohotově měnit směry svého úniku. Pokud na vteřinu ztratíte viditelný kontakt s vlascem a nevidíte kam zrovna ryba míří, tak lze o ní lehce přijít. Zdolávání těchto ryb i přes to, že je prut pevně připevněn k lodi a vy ho nedržíte v rukou je v celku vysilující záležitost. Souboj trvá běžně půl hodiny a je plný výpadů přes utaženou brzdu multiplikátoru. Člověk musí být neustále ve střehu a i přes to, že už je ryba velmi unavená, lehce vám může uniknout. 

Z Chorvatska si opět odvážíme spoustu nádherných zážitků. Věříme, že náš třetí díl pořadu Za rybami světových moří bude naučnou, zážitkovou i inspirující záležitostí. Na jeho vydání se můžete těšit v prosinci. Máme totiž v plánu tuto nádhernou zemi navštívit ještě v listopadu a pokusit se ulovit několik menších druhů ryb a tím i završit náš připravovaný film. Ať vám to jezdí přátelé, ahoj! 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak jsme narazili na žraloky

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář