Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak je to s Mníkem mořským a počasím?

24. 04. 2017
V tomto článku si povíme o tom, kdy je ideální čas vyrazit na Mníky a na závěr také pár zásad, které musíme dodržet, abychom měli k ulovení tohoto hlubinného predátora šanci.

Jsou dny, kdy vyrazíte na mníky a máte takové to pověstné tušení, že dnes by to mohlo stát za to. Většinou to jsou právě dny, kdy je pod mrakem, ba dokonce prší. Tím, že nesvítí sluníčko, tak také většinou nejsou nějaké extra veliké vlny a drift lodi je naprosto ideální pro lov těchto hlubinných krasavců.

Já mám mníky natolik v oblibě, že většinou vůbec neřeším to jaké je zrovna počasí, ale spíš se dívám na rychlost driftu lodi. Z mých zkušeností totiž vyplívá to, že pokud je drift lodi veliký, tak je samozřejmě složitější chytat ve velikých hloubkách přes sto padesát metrů a zároveň mník potřebuje dostatek času na to, aby naši nástrahu zhltnul, a mnohdy se mu nechce pokračovat za nástrahou nijak daleko a vzdalovat se tak od svého úkrytu.

Tento článek bych chtěl věnovat tomu, že ne vždy záleží na tom, zda-li je dokonalé mníčí počasí. Kolikrát se mi stalo, že jsem tyto hlubinné predátory dokázal chytat za dokonalého slunečného dne a kolikrát se mi také stalo, že když bylo pod mrakem, nedostal jsem se zkrátka k žádnému pořádnému záběru.

V několika předchozích článcích o lovu mníka mořského jste si měli možnost přečíst o používané montáži, způsobu rybolovu, záseku a také o samotném zdolávání. Dnes to bude trochu jiné a rozebereme si vliv počasí na tyto krasavce.

Slunečné dny

Pokud se vydáte na mníky za slunečného dne a bude příznivý vítr, potom budete mít dostatečnou šanci na ulovení tohoto krasavce. Za slunečného dne je to ovšem většinou jako na houpačce. Někdy se vám může podařit ulovit i několik kusů přes sto centimetrů a jindy se nedostanete k žádnému mníkovi. Za těch několik vyjížděk jsem ovšem zjistil, že většinou se mi daří mníky za slunečného dne hledat ve větších hloubkách, než kdybych lovil při zamračeném počasí. Z pravidla se mi dařilo na hloubkách okolo dvou set metrů. Zároveň je samozřejmě nutné hledat místa s kamenitým podložím, kde se mníci schovávají v různých útrobách těchto skal a čekají na svoji kořist. Kamenité dno poznáte tak, že se vám olůvko nezaboří do bahna či písku a půjde ze dna mnohem snadněji. Svého největšího mníka za slunečného dne mám z hloubky 204 metrů. Nevím zda-li se mníci jezdí schovat před sluníčkem do těchto větších hloubek nebo se jedná zkrátka jen o náhodu, že jsem je v několika vycházkách právě na těchto hloubkách v hezkých dnech nachytal, ale kdo ví, třeba na tom špetka pravdy bude. 

Zamračené mníčí dny

Naopak když je pod mrakem, tak se mi z pravidla v lovu mníků docela dařilo. Nebývá to samozřejmostí a někdy byly dny, kdy to opravdu nešlo. Pokud je, ale počasí zamračené, většinou jsou mníci aktivní a tak se vyplatí na tyto krasavce rozhodně vyrazit. Zároveň mám vyzkoušené to, že při zamračeném počasí se mi mníky dařilo hledat v hloubkách okolo 160 metrů. Nemusel jsem jít jako ve slunečných dnech do extrémních hloubek a dokonce se i větší jedinci přes metr vyskytovali na hloubkách okolo 120 metrů. Myslím, že za tím vším stojí zvýšená aktivita těchto hlubinných predátorů, kteří se pravděpodobně trochu rozjedou a začnou svojí potravu aktivněji hledat.

Je potřeba dodržovat několik zásad

Tak či tak, pokud se vydáte na mníky za slunečného nebo deštivého počasí, vždy je potřeba dodržovat několika zásad, abychom se k těmto krasavcům zkrátka dopracovali.

  1. První věcí je bezpochyby to, že bychom měli Mníky hledat na kamenitém podloží. Nikdy se mi většího lenga nepodařilo chytit na písečném či bahnitém podloží. Vždy jsem větší exempláře chytil na skalnatém podloží, kde se mníci cítí zkrátka nejlépe. Na písečném či bahnitém podloží jsem většinou chytal vždy pouze lumby, kteří mě spíš otravují, než že bych z nich měl radost. Tedy pokud se nejedná o nějaký exemplář přes metr.
  2. Druhou věcí je, že pokud opravdu chceme myslet na kapitálního, či alespoň většího mníka přes sto dvacet centimetrů, potom musíme lovit ve větších hloubkách. Z pravidla přes sto padesát metrů, či alespoň přes sto dvacet metrů.
  3. Třetí věcí je zmiňovaný drift lodi. Pokud hodně fouká a je i silný drift lodi, potom se vám bude velmi těžko chytat. Na sto padesáti metrové hloubce budete mít například dvě stě padesát metrů pletenky pryč a navíc rychlý drift lodi způsobí to, že mník nebude mít dostatek času na zhltnutí nástrahy a po nějakém čase se na to zkrátka bohužel vykašle. 
  4. Když už dojde k záběru je potřeba se neukvapit a počkat se zásekem. Někdy vám ztěžkne prut, jindy už je zkrátka potřeba mníčí cukání zkusit zaseknout. Tak či tak je potřeba, aby byl zásek opravdu razantní.   

Předchozí články o lovu Mníka mořského najdete níže. Pokud chcete vědět od začátku jak na ně, potom vám je doporučuji přečíst.

Na lovu Mníka mořského 1
Na lovu Mníka mořského 2
Na lovu Mníka mořského 3

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak je to s Mníkem mořským a počasím?

  • Pavel Fracek před 7 lety

    Tak to jsou opravdu prekrasne ryby. Jinak vsechny články o Norsku od vas ctu a chci vam za ne podekovat. Jezdim tam patym rokem a mniky jsem jeste nezkousel. Ted to napravim.

Vložit nový komentář