Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak berou kapři

23. 03. 2019
Troufnete si opravdu tvrdit, že vždycky poznáte, jaká ryba vám zabrala? Já tedy ani po těch letech, strávených u vody s prutem bych v sobě těžko hledal odvahu, tuhle větu pronést.

Troufnete si opravdu tvrdit, že vždycky poznáte, jaká ryba vám zabrala? Já tedy ani po těch letech, strávených u vody s prutem bych v sobě těžko hledal odvahu, tuhle větu pronést. Jistě, jsou situace, kdy není pochyb a kdy víme okamžitě, o co jde. Při chytání na suchou mušku v čisté vodě se nám mnohdy ryba předvede v plné kráse ještě dřív, než začne souboj. Při vláčení po hladině nebo těsně pod ní také občas zahlédneme svého soupeře a víme, že ostrá ploutev, prořezávající hladinu, patří bolenovi nebo už před záběrem sledujeme nezaměnitelnou siluetu štičího těla. Ale mnohdy to vůbec není tak jednoduché. Třeba jen naše nejznámější ryba, kterou je bezesporu kapr. Jak ten nás občas dokáže překvapit...

Říká se, že malé ryby berou důvěřivěji a někdy až "zbrkle"

U čerstvě vysazených kaprů tahle zásada vcelku platí, ale někdy se dokáže s prutem zběsile "rozjet" i pořádná ryba, potom stačí nedostatečně povolená brzda spolu s razantnějším zásekem a hned je čeho litovat. Navíc "zbrklíci" mají většinou pořád dost síly na to, aby shodili nepozornému rybáři prut z vidliček nebo stojanu a pokud ho zatáhnou až do vody, bývá to někdy docela problém. Najednou člověk ocení i nějakou tu překážku v podobě křoví nebo kamenů kousek od břehu, která sice bývá problémem při vylovování větší ryby, ale dává šanci na zachycená drahocenného náčiní. Jinak i šupinatý "dorostenec" v sobě najde dost síly, aby zatáhl prut s navijákem kdovíkam... O utopených prutech se toho asi nejvíc navykládá nad napěněným půllitrem, ale několik takových situací jsem viděl na vlastní oči a dokonce se mi povedlo párkrát i celou sestavu (nebo jen její část) z vody po řádných peripetiích vydolovat. Pečlivý rybář by neměl nechat pruty bez dozoru ani chvilku, kapři i další ryby jsou potvory nevypočitatelné a vyberou si vždycky tu nejméně vhodnou chvilku, aby vyzkoušeli rybářovu pozornost.

Hodně záleží na použité nástraze i montáži

Pokud lovíme na červy, ať už použijeme úctyhodné rousnice nebo kopané žížalky, které i tak v horku suchého léta jen těžko získáváme, bývají záběry často přímo ukázkové. Jedná se o přirozenou potravu a ryby jsou na tyto nástrahy zvyklé i bez vnadění, pokud dojde k přeháňce a voda se lehce přikalí, je to pořád nástraha číslo jedna na velké, malé i trofejní kapry. Záběr se projeví většinou ťuknutím a následným pomalým rozjezdem, kdy je ten pravý čas na zásek. Čekat déle může při plavané může znamenat, že ryba polkne nástrahu hlouběji a i v žížale rozezná tlakem požerákových kostí záludný háček, načež ji co nejrychleji vyvrhne. U lovu na položenou může kapr zareagovat i na tah návazce, jenž přece jen očkem zátěže neprochází vždy zcela volně a pokud nedojde k samovolnému zaseknutí, podezřelé nástrahy se bude snažit zbavit. Dalším nežádoucím rizikem při otálení se zásekem může být zaseknutí háčku v jícnu, takže k poškození ryby může dojít už při zdolávání ryby silnějším tahem, čemuž se právě při lovu kaprů občas není možné vyhnout. I při opatrném vyproštění háčku nebo odstřižení hlouběji zaseknuté nástrahy je už potom ryba často vážně poškozena, čemuž bychom se měli snažit předcházet právě pohotovým zásekem. Pokud "oťukávání" nástrahy trvá delší dobu, jedná se většinou o drobnější bílé ryby, pro které je sousto mnohdy příliš velké, často je lepší přiseknout a následně znovu nahodit, jinak bude z nástrahy za chvíli jen beztvarý chuchvalec, který už nebude pro kapra tak lákavý.

Když lovíme na nástrahy "mimo háček"

Populární boilies i pelety jsou nastražovány tak, aby ryba při nasátí nástrahy nevědomky do tlamy nasála i háček a zásek potom seděl pokud možno v kožnaté tlamce. To pochopitelně vyžaduje pohotovost ze strany rybáře a správně seřízené náčiní. Ryba sice občas kuličku bolilie "ochutná" a vyplivne, aby ji vzápětí znovu nasála a konečně se s ní rozjela, což potvrzují i videozáznamy, jedná se v takovém případě hlavně o zkušené, opatrné kapry, kteří už s podezřelou nástrahou a háčkem přišli v nedávné době do styku. Výborným pomocníkem je potom otevřená cívka navijáku nebo ještě lépe velmi pohotový a pro lov opatrných ryb často používaný systém BAITRUNNER. Tento typ navijáku je totiž opatřen dvěma na sobě zcela nezávisle pracujícími brzdami. Když je zapnuta jedna, je druhá automaticky vyřazena. Brzda, fungující jako takzvaný "volnoběžný systém" se uvádí v činnost pohybem páčky, umístěné nejčastěji pod nožkou navijáku a slouží k nastavení minimálního odporu, který je rybě kladen při záběru. To znamená, že při úplném povolení umožní rybě uchopit nástrahu a klidně s ní odplouvat (cívka se bude volně protáčet), případně je možné ji nastavit na požadovaný odpor (to oceníme v proudu, kdy by jinak docházelo k samovolnému odvíjení vlasce nebo šňůry). Druhá (zdolávací) brzda je již předem nastavena tak, aby začala fungovat v tom okamžiku, kdy pootočíme kličkou, takže před zásekem se není třeba zdržovat přitažením brzdy a hned přecházíme do režimu zdolávání s vhodně nastavenou brzdou. Regulace obou brzd je samozřejmě možná i kdykoli v průběhu lovu.

Za zmínku stojí i navijáky s BOJOVOU BRZDOU (neplést s Baitrunnerem!), u nichž se jedná o to, že pokud ryba v průběhu zdolávání vyrazí najednou nečekaně důrazně a rychle, postačí ke snížení brzdné síly pohyb páčkou, umístěnou zpravidla na zadní části těla navijáku. Tím se dočasně sníží tah a (především při souboji na krátkou vzdálenost) tak výrazně snížíme riziko přetržení vlasce nebo šňůry.

Měkké nástrahy vyžadují pohotovou reakci

Pokud lovíme na těsto, kolínka, brambory nebo pasty a další měkké nástrahy, je třeba zaseknout dřív, než kapr zjistí, že v lákavém soustu se skrývá záludný háček. Takže raději volíme delší průvěs (pro případ rychlého rozjezdu) a pro případné zkrácení stačí otočit kličkou. Brzdu je vždy třeba nastavit velmi pečlivě, velcí kapři totiž žádnou nedbalost neodpouštějí.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak berou kapři

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář