Inzerovat zde
Inzerovat zde

Hrubá plavaná na velikou vzdálenost

21. 02. 2017
Řekneme si jakým způsobem chytat s matchovým prutem a anglickým splávkem ve vzdálenosti 50 a více metrů od břehu.

Rybolov s anglickým splávkem a matchovým prutem patří mezi mé nejoblíbenější rybolovné techniky. Vlastně jsem na tomto stylu lovu vyrostl a tak jsem měl možnost za těch několik let nasbírat nějaké ty zkušenosti od zkušenějších kolegů, kteří se plavané věnují neustále.

Chytat s anglickým splávkem na velikou vzdálenost rozhodně není jednoduchou záležitostí, ale někdy je to vlastně jediná možnost jak se dostat k větším rybám. Kolikrát jsem zažil, že jsem chytal na splávek blíže u břehu a rybáři, kteří chytali na feeder nebo na položenou, byť o patnáct metrů dál se dostali k zajímavějším rybám. Mě do místa najely plevelné ryby a tak jsem se musel bavit pouze s cejnky a plotičkami. V té chvíli mi bylo jasné, že se musím dostat na delší vzdálenost a příště se mnohem lépe na tuto skutečnost připravit.  

Chytat u břehu jsem vydržel až do večera, kdy už se i větší ryby podívaly ke břehu a tak jsem se konečně dočkal i nějakých kapříků. Na další vycházku jsem se už ovšem řádně připravil, abych byl schopný chytat místo na dvaceti až na šedesáti metrech od břehu.

Jaké jsou výhody a nevýhody plavané daleko od břehu

Metoda způsobu lovu se na delší vzdálenost nijak extra neliší. Chytáme na anglický splávek, nejlépe o těžší gramáži, abychom pohodlně nahodili na větší vzdálenost. Zároveň by měl splávek disponovat dlouhou a dobře viditelnou anténkou, jelikož na větší vzdálenost je samozřejmě hůře vidět. Nejlépe by měl být splávek navázaný na klouzavý způsob a sestava by měla být opatřena o dostatek olůvek, která podrží naší nástrahu na dně. Po nahození bychom měli vlasec potopit pod hladinu, tak aby vítr a vlnky neměly takový vliv na vlasec na hladině a neutvořil se nám tzv. pytel z vlasce.

Nevýhodou při lovu na veliké vzdálenosti je především to, že se při náhozech musíme do prutu mnohem více opírat, musíme použít vlasec o větší nosnosti, jelikož používáme i těžké splávky a v poslední řadě také to, že je splávek na delší vzdálenost hůře viditelný.

Podstatnou částí, která výrazně bude určovat to, zdali budeme úspěšní, je vnadění. Koule, které budeme tvořit, by měli být menší, aby vůbec šly dostřelit na delší vzdálenost, krmení by mělo být dostatečně lepivé a zároveň by nemělo obsahovat příliš mnoho partiklu, jelikož by docházelo k nežádoucímu rozdělení koule v letu. Partikl na naše místo můžeme dopravit i jiným způsobem, například zakrmovací raketkou. Zároveň si musíme být vědomi, že krmení nebude dopadat tak přesně jako když chytáme například dvacet metrů od břehu.

Nic méně i přes tyto negativa se v některých případech rybolov na plavanou ve větší vzdálenosti vyplatí. Jednak se naučíme něco nového, získáme úplně nový pohled na věc a zkušenosti, které pak můžeme používat dále. Za druhé se zkrátka z pravidla dostaneme k větším rybám a to i mnohem dříve, nežli při rybolovu blíže ke břehu.

Jaké vybavení budeme potřebovat

Při rybolovu ve větší vzdálenosti, budeme nuceni použít delší matchový prut nežli v případě rybolovu blíže od břehu. Ideální délka matchového prutu by měla být okolo 4,20 až 4,50 metru. Zároveň je potřeba použít prut o větší gramáži, který snese těžší splávek i delší hody.

Naviják by měl být o velikosti 3000 až 4000. Menší navijáky nám akorát způsobí problémy, jelikož potřebujeme více vlasce na cívce, ideálně 150 až 200 metrů, který zároveň musí mít větší průměr. V dnešní době už není problém najít vlasce na plavanou, které jsou potápivé a dělají se i ve dvou set metrové délce. Zároveň díky většímu navijáku a především cívce bude stahování naší sestavy z dálky rychlejší a ušetří nám spoustu času.

Naprosto ideální průměr vlasce je od 0,18 do 0,20mm. Návazce můžeme použít 0,14 až 0,16mm. Dále je dobré použít šokovku, jelikož vlasec při rybolovu na velikou vzdálenost skutečně trpí. Pro tyto účely nám bohatě postačí vlasec o průměru 0,22mm, kterého navineme zhruba 10 až 15 metrů.

Nyní přecházím ke splávku. Ten bychom měli použít o nosnosti vyšší než patnáct gramů. Vhodné je také použít dutý nástavec na anténku, který dokáže klást zhruba stejný odpor při záběru, jako klade tenká anténka. Přitom je ovšem lépe viditelná, takže na větší vzdálenosti je to velmi dobrá pomůcka.

Vnadění na větší vzdálenost

Zakrmování na větší vzdálenost to už je zkrátka oříšek. Budeme potřebovat opravdu kvalitní prak se širokými rameny a dostatečně silnou gumou. Košík by měl být v pořádku a naprosto funkční, tak aby se koule po vystřelení v letu nedeformovala. A samozřejmě jak už bylo řečeno, tak samotné koule musíme dělat menší a dokonale je utáhnout, nejlépe tak, aby se nerozpadli během letu ani po dopadu na hladinu.

Partikl na větší vzdálenost lze, jak bylo rovněž řečeno dostřelit například zakrmovací raketkou. Tu samozřejmě musíme použít s jiným těžším prutem. Vzdálenost naměříme tak, že nahodíme vedle splávku nebo pomocí tyček. Pro běžné chytání je plně dostačující nahodit vedle splávku a tam si vlasec zkrátka zafixovat na navijáku klipem.

A teď už k samotnému lovu na plavanou ve veliké vzdálenosti

Stejně jako při rybolovu blíže u břehu, je nutné nahazovat a krmit přesně. I když na větší vzdálenost vzniká větší rozptyl. Samozřejmostí je vytvoření si značky na vlasci ve vzdálenosti, kde budeme chytat a krmit a určení si bodu na druhé straně revíru na který budeme nahazovat. Značku na vlasci můžeme vytvořit pomocí lihového popisovače nebo originální tužky tomu určené.

Měření hloubky je stejně jako v případě, kdy chytáme na kratší vzdálenosti. S tím rozdílem, že musíme počítat s delší časovou prodlevou.

Když už budeme chytat v takové vzdálenosti, je dobré také používat větší nástrahy, které odradí menší plevelné ryby. Přece jenom to všechno děláme z toho důvodu, abychom se dostaly k větší rybám. Z toho důvodu také použijeme větší a pevnější háčky, do kterých se můžeme při zdolávání více opřít. Na háček můžeme použít kukuřici, ale zkusil jsem také chytat s vlasovou metodou na menší peletky či miniboilies a mohu potvrdit, že to šlo a není potřeba se toho bát. Zároveň je dobré sestavu mírně přehloubit, tak aby háček s olůvky, tedy celá sestava ležela na dně. Tak samozřejmě zvyšujeme šance na Kapra, jelikož plotice většinou žerou ve sloupci, za to Kapr to je vysavač dna a tak vaší nástrahu nemůže minout. Když příjde záběr nebojte se do záseku vložit razanci. Chytáme na delší vzdálenost a tak musíme využít k záseku celou délku našeho prutu. Proto se nebojte tvrdě zaseknout a nemějte strach, že by mohlo dojít k přetržení vlasce, jelikož na tak velikou vzdálenost je průtažnost vlasce tak veliká, že k tomu opravdu při záseku nemůže dojít.

Rybolov s matchovým prutem na delší vzdálenost je zkrátka způsob, který si hodně rychle zamilujete. Tu spoustu negativ převáží především to, že se dostanete ke spoustě pěkných ryb. A někdy je zkrátka nutné chytat ve vzdálenosti padesáti metrů a více od břehu, abychom se k větším rybám vůbec dostali.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Hrubá plavaná na velikou vzdálenost

  • Matchovýkrál před 7 lety

    Používám 4,50 matchku a v pohodě s ní chytám třeba na padesáti metrech od břehu. Je to dobře napsaný, takže pochvala pro tebe Zdeňku. Chytám podobně a skutečně je občas nutné chytat takhle daleko abychom se dostali k pěkným rybám. Já už si to zas oblíbil natolik že tak chytám uz velmi casto. Az na to kdyz nejedu na závody třeba.

Vložit nový komentář