Inzerovat zde
Inzerovat zde

Hřebenatka

Bílé maso hřebenatek je obklopeno oranžovými jikrami, které se však často v restauracích servírují zvlášť. Tepelnou úpravou získají korálovou barvu. Hřebenatky se vaří v omáčkách na těstoviny, opékají na pánvi nebo grilují.

Inzerovat zde

Výskyt

Hřebenatky žijí na evropském a americkém pobřeží Atlantského oceánu.

Obecně

Název je odvozen z tvaru lastury. Existuje jich více druhů, ale kulinářsky se dělí do dvou tipů: na malé druhy s jemnou chutí, které žijí v zátokách, a větší žijící v mořských hlubinách. Hřebenatky se grilují, obalené v mouce se smaží nebo krátce vaří a podávají se v ulitě se smetanovou omáčkou.

Známá je například omáčka „coquilles Saint-Jacquues“. V Americe jsou oblíbené jen hřebenatky s bílými miskami.

Nejznámější jedlá hřebenatka je mušle svatého Jakuba. Tvar je okrouhlý s výrazným žebrováním, barva je žíhaná. Je velmi oblíbená především díky svému křehkému masu, které má vynikající chuť a může připomínat chuť ořechů.

Kuchyňské zpracování

Velmi lahodnou chuť mají hřebenatky smažené na másle, konzumují se také syrovém stavu. Výborné jsou i grilované a často se podávají gratinované ve vypouklé lastuře. Při přípravě je důležité dodržet krátkou dobu tepelné úpravy, jinak maso svatojakubek bude tuhé.

Způsob lovu

Hřebenatky se loví po celý rok nejčastěji pomocí vodních bagrů.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Hřebenatka

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář