Inzerovat zde
Inzerovat zde

Feeder v zimě

23. 02. 2017
Řekneme si několik obecných pravidel, které vám pomohou při rybolovu s feederem v zimě. Ostřílené mazáky asi ničím nepřekvapíme, ale občas je zkrátka dobré si přečíst jiný pohled na věc.

Ostřílené mazáky, kteří chodí na ryby i v zimním období, v tomto článku asi ničím nepřekvapím a nebude mít pro ně žádnou přidanou hodnotu. Na druhou stranu je občas dobré si přečíst jiný pohled na věc a tak věřím, že se najdou rybáři, kterým bude tento článek o zimním rybolovu nápomocný.

Když jsem byl malý, tak mi děda říkával, že v zimě ryby spí, odpočívají a zkrátka nejsou aktivní a neberou. Vždy jsem netrpělivě čekal až do jara, jakmile na ně opět vyrazíme. O pár let později mě ovšem začalo zajímat, proč vlastně ti rybáři k vodě chodí, když by ryby měly spát. Jakmile už jsem měl k dispozici vlastní automobil a konečně začal být i trochu soběstačný, rozhodl jsem se, že nebudu zimu trávit doma čekáním, ale na ryby zkrátka vyrazím.

Ze začátku jsem samozřejmě končil na nule. Neměl jsem zkušenosti, nepřizpůsobil jsem lovu v zimě montáže a celkově sestavu. Mé první pokusy s feederovým prutem a využívání těch nejjemnějších špiček i montáží už ovšem nekončili fiaskem a konečně jsem se i v zimě začal dostávat k rybám. Sice to občas nebyl úplný med, jelikož někdy začalo extrémně mrznout, jindy třeba sněžit. Já byl ovšem vždy rád, že jsem u vody a mohu se pokusit o nějaký ten úlovek.

Při zimním rybolovu na feeder je potřeba přizpůsobit zkrátka všechno tomu, že ryby mají zpomalený metabolismus a nejsou tak hladové jako v teplejším období. Navíc voda je ve většině případů průzračně čistá a tak logicky ryby snadněji přijdou také na to, že je někde čeká zrada v podobě háčku.

Začneme od výběru místa

Musíme si uvědomit, že venkovní teplota je nízká, tím pádem je nízká i teplota vody. Ryby tento čas přetrvávají jen na určitých místech, které jim vyhovují. Výběr místa je v tomto období extrémně důležitý a opravdu bychom nad touto problematikou měli vážně přemýšlet. Doporučuji chytat tam, kde jste byli úspěšní po celý rok nebo tam, kde opravdu víte, že se ryby mohou nacházet. V tomto období se nevyplatí experimentovat. To si můžete dovolit v létě, kde díky krmení ryby do svého místa budete schopni přilákat. Obvykle na stojatých vodách hledám hlubší místa v revíru, to mohou být například různé jámy nebo ve většině případů prostředky rybníků. Dobrá místa jsou samozřejmě také ta, kde jsou nějaké překážky, potopené stromy, keře a podobně. V případě, že se chystáte na řeku, potom je dobré si vybrat místo, kde je podemletý a hluboký břeh. Mohou to být různé zátočiny, ale mezi dobré místa řadím i vracáky, tišiny či zajímavá, klidnější místa pod splavem. Uvědomme si, že ryby mají opravdu výrazně zpomalený metabolismus, nepohybují se rychle a rozhodně nebudou chtít ztrácet energii ve velikém proudu. V takových místech ve většině případů chytat ani nemusíme, jelikož bychom ztráceli náš drahocenný čas.

Zároveň je dobré případně místo změnit. Silně nedoporučuji v zimě zůstávat na jednom místě s domněním, že ryby na naše krmné místo dříve nebo později přijedou. Pokud někde chytáte několik hodin bez záběru, zkuste to zkrátka sbalit a přejít někam jinam. Případně si najít místo pro vaši další vycházku, aby váš další pokus neskončil opět fiaskem. Já takhle hledám v zimě vždy několik prvních vycházek a poté se už jen vracím na několik ověřených míst, kde vím, že by to mohlo být dobré. Nyní už mám několik vybraných míst, na která se vracím s oblibou každou zimu a většinou, alespoň polovina z nich vždy funguje a dokážu si v tomto období skvěle zachytat.

Jakou výbavu pro rybolov v zimě

Nad tímto bodem je potřeba také strávit nějaký ten čas. Ono ve své podstatě, kdybyste šli k vodě se stejnou výbavou, jako jste používali celý rok, tak ani nemusíte nahazovat, jelikož jsem si na 99% jistý, že se zkrátka nic nepovede. Při lovu na feeder v zimě tedy zvolíme ty nejjemnější špičky, samozřejmě také v závislosti na tom jak daleko máme v plánu chytat, případně v jak velikém proudu. Záběry jsou v chladné vodě velmi opatrné a jemnější špičky nám pomohou v rozpoznávání i těch nejmenších potahů. To co v létě považujete za menší poťukáníčko, můžete v zimě zkusit zasekávat, jelikož se jedná ve většině případů o plnohodnotný záběr. Ještě jednou připomenu, že ryby jsou zpomalené a tak některé záběry vám mohou připomínat skoro i přejezdy. Není to takové to typické letní cukání, ale opravdu se ze začátku vyplatí zkoušet sekat, co vás napadne, až si ověříte, co vám začne vycházet. V zimě používám light feedery, pickery a v některých případech také medium feedery. V případě, že vyrazím na řeku, tak je medium feeder použít na místě a jedná se o správnou volbu, jelikož s light feederem nebo pickerem bych v proudu moc neuspěl. Nic méně na několika menších říčkách občas tyto pruty také využiji. Naviják můžete použít dle vlastního uvážení. Jen vám připomenu, že vás mohou potkat mínusové teploty a tak by bylo dobré, aby naviják toto počasí vydržel. Měl by být celokovový a kvalitnější. Žádný obyčejný plasťák, který to ve většině případů v zimě zkrátka nepřežije. Na cívce mám průměr vlasce 0,16, ale použít se dá i 0,18 nebo 0,20mm. Silnější vlasec už považuji při lovu v zimním období za zbytečnost. Ryby nebojují tak jako v letním období a pokud byste náhodou narazili na například většího kapříka, můžete být v klidu, jelikož ho spolehlivě na volné vodě unavíte. Silnější vlasec můžete použít, pokud budete lovit v blízkosti překážek. Tam kde je dostatek prostoru a ryba vám nemá kam zajet, je 0,16mm vlasec ideální volbou. Špičku, kterou použijeme a její jemnost ověříme tím způsobem, že všechny naše špičky chytíme za poslední očko a ta která bude nejvíce ohnutá, bude právě ta, která je nejměkčí. Při zimním rybolovu, doporučuji feederové špičky přibalit s sebou k vodě, abyste mohli u vody reagovat a provádět změny.

Jakou nástrahu pro rybolov v zimě

Možná si říkáte, že se nyní jedná o nejdůležitější část a výběr nástrahy na kterou budeme lovit je naprostou alfou a omegou všeho. Nyní vás ovšem mohu vyvést z omylu, protože mnohem důležitější je výběr místa, krmení a především naše přesnost. Nic méně zpět k nástrahám. V zimním období se mi osvědčilo především pečivo, masné červy, hnojáčci a pokud to půjde na tyto nástrahy, můžeme se pokusit vyzkoušet například i kukuřici. Při zimním rybolovu opravdu platí pořekadlo méně je někdy více a tak je dobré použít menší háček, na který umístíme například pouze dva nebo tři masné červíky. Většinou stejně zjistíte, že ryby, které zdoláte, budou mít háček zapíchnutý jen na krajíčku a to i v případě, že budete chytat na tyto menší nástrahy. Na druhou stranu přidávat na objemu nástrahy můžeme s postupem času, pokud nám to půjde vůbec na ty menší nástrahy. Proto je dobré začít od menších nástrah a poté se třeba posouvat na ty větší. No, a pokud to náhodou později zase přestřelíte a budete chytat už na větší háček s většími nástrahami, můžete jednoduše vyměnit návazec a vrátit se zpátky k volbě, která fungovala. Kolikrát mě už i v zimě když se dařilo, začali otravovat menší plotičky, takže jsem byl nucený přitvrdit a někdy se tento krok ukázal jako dobrá volba a skutečně jsem se dostal třeba k větším cejnům nebo i kapříkům. Někdy vám ovšem zbyde jen to, že budete doufat, že přijde spestření lovu v podobě větší ryby na menší nástrahu, jelikož na ty větší nebere opravdu vůbec nic. V zimě zkrátka musíte být při volbě nástrah abnormálně aktivní. Když vám to nepůjde, můžete se utěšovat, alespoň tím, že když něco budete aktivně dělat tak se zahřejete.

Jakou návnadu pro rybolov v zimě

V zimě musíme být velmi opatrní především při množství návnady, které budeme rybám předkládat. Zároveň musíme také dávat pozor při výběru krmení. Mě se osvědčili tmavé ploticové krmné směsi. Taková obecná příručka je ta, že je v zimě vhodné použít tmavší krmení na slané bázi. Zároveň by směs měla být jemná a nikoliv plná velikých kousků, takové krmení obdařené o nahrubo pomletý partikl, můžete použít v teplejším období. Nyní musíme udělat maximum pro to, abychom byli úspěšní. Vyzkoušet také doporučuji různé dipy a boostery pro celkové zatraktivnění krmně směsi. Někdy to funguje a někdy naopak ne, takže v tomto případě se vyplatí být také opatrný. Místo boosteru můžete použít také například jakýkoliv ovocný sirup. Kolikrát má stejné účinky jako komerční a drahý booster.

Jakou montáž pro rybolov v zimě

Při rybolovu v zimě bychom se měli oprostit od jakýchkoliv složitostí. Všechno nad míru je zbytečné a tak je nejefektivnější použít naprosto obyčejnou montáž. Návazec bychom měli opatřit o háček velikosti osm až deset a délka forpasu by se měla odvíjet dle revíru, na kterém máme v úmyslu lovit. Na stojatých revírech doporučuji návazec od 15 do 20 cm, v případě, že se chystáme na řeku, můžeme použít i delší návazec. Všechno je to ovšem o zkoušení. Někdy jsem byl nucený použít třiceti centimetrový návazec na stojaté vodě, až pak jsem začal být úspěšný. Ve většině případů ovšem platí příručka popsaná výše. Krmítko také volíme dle typu revíru, na který se chystáme vyjít a samozřejmě vzdálenosti ve které máme v úmyslu chytat. V případě, že se vydáte na rybník, postačí vám i patnácti gramová krmítka. Nejlépe pro zimní rybolov vybírejte krmítka s menším košíkem, jelikož v tomto období nepotřebujeme do vody dopravit velikou porci návnady jako je tomu v létě. Naopak pokud vám to třeba později půjde a ryby se rozežerou, tak se mi osvědčilo použít menší krmítko a pravidelně tak zakrmovat své místo menší porcí návnady. Zároveň je potřeba myslet na to, abychom do krmítka zbytečně směs moc neumačkávali. V případě, že budeme lovit na stojaté vodě, tak to stačí opravdu zlehka. Ryby nevýří tolik pohybem jako v létě a musíme mít jistotu toho, že nám krmení z krmítka v pořádku vypadne. 

Závěrem

Co říct na závěr? Snad především to, že je potřeba být při zimním rybolovu neustále v postřehu a připraven. Záběry jsou velmi jemné a kolikrát i téměř neviditelný záběr vás může připravit o vaše dva nastražené masné červy na háčku. Záběry se ve většině případů projevují velmi jemným cukáním až pouze chvěním špičky. Jak už bylo řečeno je potřeba zkoušet sekat cokoliv, dokud nepřijdeme na to, co stojí za úspěchem. Kolikrát si můžete říkat, že se bude jednat o nějakou menší rybku, ale na druhém konci může být i cejn či kapr okolo padesáti centimetrů. Jeden rok si pamatuji, že mi v lednu na stojáku ryby brali tím způsobem, že přišli maximálně dvě menší cuknutí po sobě. Ze začátku jsem tomu nevěnoval pozornost a čekal jsem na poctivější záběr. Později jsem to ovšem začal sekat a vyplatilo se, jelikož se z toho vyklubali kapříci okolo čtyřiceti centimetrů. Za jednu vycházku jsem jich společně s velkými cejny chytl snad osm.

Ačkoliv jsou ryby v zimním období zpomalené a ani zdaleka tak bojovné jako v teplejším období, mějte na paměti, že je potřeba mít seřízenou brzdu. Chytáte na jemnější sestavu a jakákoliv chyba vás může o rybu připravit. Zároveň je dobré pamatovat na to, že bychom ryby neměli dlouho trápit na břehu, jelikož nejsou v takové kondici jako v létě a ihned po odháčkování by měli putovat zpět do svého živlu.

Snad jsem tímto článkem potěšil příznivce našeho koníčku a budu se případně těšit na vaše pozitivní, ale i kritické komentáře.  

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Feeder v zimě

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář