Inzerovat zde
Inzerovat zde

Feeder po dešti

22. 05. 2018
Tak po delší době sucha nám zabouřilo a místy i pěkně sprchlo. No a právě tento moment se bohužel vzhledem k letošní zaneprázdněnosti již musel stát momentem mé první vycházky k vodě. Kdy jindy než v době, kdy se voda hezky deštěm přikalí, prokysličí a sám o sobě už tento moment zvýší aktivitu ryb.

Tak po delší době sucha nám zabouřilo a místy i pěkně sprchlo. No a právě tento moment se bohužel vzhledem k letošní zaneprázdněnosti již musel stát momentem mé první vycházky k vodě. Kdy jindy než v době, kdy se voda hezky deštěm přikalí, prokysličí a sám o sobě už tento moment zvýší aktivitu ryb.

Zvolil jsem klasiku, vzal s sebou mé oblíbené feederové pruty od Daiwy a vyrazil na moji oblíbenou řeku. Plánoval jsem návštěvu na několik málo hodin, ale z vlastní zkušenosti řada z vás rybářů ví, jaké to je, namýšlet si dopředu nějaký plán a scénář.

A proto, snad již podle nepsaného pravidla, skutečnost byla podstatně jiná. 

Po příjezdu k řece jsem si prošel vyhlédnutý asi kilometrový úsek břehu a za pomoci i google maps zvolil 3 místa, kde bych chtěl lovit. Ty jsem si potom osahal splávkem s odhozovým prutem, abych měl informace  hlavně o hloubce v místě a různých nerovnostech. Díky tomu rozhodlo 2. stanoviště, dno se zde z plynulé lavice propadalo do větší hloubky asi o 1 m v délce cca 10 m. Krásná jamka  asi v jedné třetině toku řeky si přímo sama žádala vyzkoušet něco přemluvit k záběru.

Připravil jsme si pruty a místo prohodil několika dávkami prakem peletami 14 - 18 mm. Uvažoval jsem o lovu na pelety s klasickým feederovým krtmítkem, do kterého budu vnadit navlhčenými peletami různého mixu 10-18 mm.

Vše bylo připraveno a první pruh nahozen do místa.

První hodina lovu znamenala jen pár zachvění špičky, jinak byl klid obrazně i fakticky řečeno před bouří.

Počasí nebylo stálé a neustále se střídalo sluníčko s mraky. Po dalším zachvění špičky jsem se rozhodl jeden prut vytáhnout a celou montáž zjemnit, protože nastražené 18 a 20 mm pelety, byly na stávající rybí osazenstvo asi moc.

Celý návazec jsem vyměnil, prodloužil, zjemnil na 18 mm a zmenšil i háček na plavačkový Colmic 10. Vzhledem k použití háčku jsem se rozhodl pro menší peletku 10 nastraženou na gumový kroužek.

Ukázalo se to jako správná volba a po pár minutách jsem již zdolával první rybu, kterou byl krásný jelec jesen cca 40 cm a potvrdilo se mi, že lovné místo navštívily a menší peletky z něj vyzobávaly menší druhy ryb. Zábava to ale byla náramná, nestačil jsem 1 prut prakticky obsluhovat, chytil jsem ještě několik jesenů, pár pěkných tloušťů, nějaké karasy a 2 pěkné parmy okolo 55 cm.

Během 2 hodin tohoto zábavného lovu se počasí více zhoršilo, obloha se zatáhla během pár minut a spustil se vydatný déšť. I když jsem neustále průběžně lovné místo přikrmoval, od té doby jsem neviděl žádný kontakt s rybou a po půl hodině vytrvalého deště již i přemýšlel o odchodu.

Ještě jednou jsem tedy oba pruty přehodil a na 2. prut zkusil nastražit vlastní halibut peletku. Měl jsem je připravené od počátku lovu, ale protože se rozpouštějí mnohem rychleji a při poměrně větším množství tekoucí vody, než je obvyklé, jsem nechtěl neustálým přehazováním lovné místo zbytečně rušit.

Asi 10 min po náhozu se na tuto peletku dostavil tak prudký záběr, že jsem stěží chytal prut. Jízda byla plynulá s kopanci po proudu a také nezastavitelná. Po několika desítkách metrů a nemožnosti dalšího pohybu na břehu jsem musel rozhodnout, jestli návazec nebo kmenový vlasec vydrží či ne. Nevydržel návazec a já vytáhl krmítko a horní část kmenového vlasce nad ním vše obalené značnou dávkou slizu. Hned mi bylo jasné, proč menší druhy ryb přestaly být na lovném místě aktivní, protože zcela jasně jsem na prutu zdolával slušného sumce. Situace se podruhé asi po 15 minutách od náhozu opakovala úplně stejně, až na jednu změnu, a to že při podržení ryby nedošlo k utržení návazce, ale pravděpodobně ryba nebyla vůbec zaseknutá či slabě a došlo k jejímu vyháčkování.

Napotřetí jsem byl ale již úspěšný a po několikaminutovém zdolávání jsem vylovil cca 90 cm sumečka. Ty předchozí ryby byly ovšem oproti tomuto juniorovi nesrovnatelné a s mým vybavením na řece prakticky nezdolatelné.

Krásných několik hodin rybaření jsem tedy zakončil vypuštěním pěkné zdravé ryby a už bylo na čase s příchodem blesků a opravdové bouřky uhlíkové pruty sbalit a vydat se na cestu domů a také zachovat si tento zážitek.

Přeji všem hodně podobných rybářských zážitků.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Feeder po dešti

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář