Inzerovat zde
Inzerovat zde

Feeder a Podoustve

29. 10. 2015
V tomto článku vám popíšu můj lov Podouství na rychlé a mělké řece.

Podoustev je krásná a velmi bojovná říční ryba. Zejména plavačkáři si lov této krásné ryby oblíbili a cíleně ji vyhledávají. 

Přímo neexistuje nástraha, kterou podoustev vyhledává. Tuto rybu jsem chytil snad na cokoliv, jednou mi dokonce zabrala i na 16mm halibut peletu. Mým favoritem jsou ovšem masńáci a kukuřice.

Největší podíl na tom zda-li budete při lovu těchto ryb úspěšní nezávisí na nástraze ani krmení, ale především na volbě místa. Podoustve hledejte pod jezy, splavy a všude tam, kde je dost přirozené potravy. Své největší Podoustve atakující hranici 50cm mám chycené na různých řekách, ale vždy v místech asi 200m pod splavem. Neznamená to ovšem, že je nemůžete najít i v jiných místech řeky.

Do krmení doporučuji přidávat pouze masné červy. Už mockrát se mi stalo, že jsem do krmení přimíchal i kukuřici a o podoustvích se mi mohlo jenom zdát. Do místa mi najelo veliké množství Cejnů a za celý den lovu jsem chytil maximálně tři Podoustve a to nijak velikých rozměrů. Živou nástrahou a výběrem místa v mělčích partiích vody například pod různými jezy máte možnost, alespoň částečně eliminovat to, že vám najedou do krmného místa ryby o které nemáte v daný moment zájem. Pokud jdete cíleně na Podoustve vyvarujte se také dokrmování halibut peletami nebo kukuřicí, ale krmte pouze pomocí krmítka do jednoho místa.

Záběr od podoustve je většinou docela dramatický a rychlý. Jsou to klasické říční ryby, které nástrahu berou poctivě, ale ve velmi rychlém podání, proto není potřeba se zásekem čekat. Podoustev na háčku poznáte ihned po záseku. Je to ryba, která má velmi specifický styl boje. V prutu ucítíte velmi rychlé škubání tím jak ryba zabírá a snaží se ujet. Nezapomínejte také na správně nastavenou brzdu. Párkrát se mi stalo, ačkoliv to nevypadalo podle celkového boje, že po přitažení veliké Podoustve přes 45cm ke břehu se rychle otočila a utrhla mi návazec nebo spadnula z háčku.

I veliké Podoustve mohou být v místech, kde je maximálně půl metru vody. V těchto místech máte téměř jistou záruku, že chytíte pouze Podoustev, Ostroretku, Jelce nebo Parmu. Kapři ani Cejni do těchto míst nevjíždí, proto pokud s lovem Podouství teprve začínáte je výběr místa v mělčích partiích řeky určitě dobrým začátkem. Svou rekordní Podoustev mám chycenou z míst pod jezem, kde je 60cm hloubka. Podoustev měřila 53cm a byl to opravdu krásný souboj.

S přáním stejně velikého úspěchu při lovu této ryby se s vámi loučím a těším se na vás u jednoho z dalších článků.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Feeder a Podoustve

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář