Inzerovat zde
Inzerovat zde

Feeder a guma

25. 11. 2019
Už je to nějaký pátek, co byla feederová guma součástí téměř každé feederové sestavy, ovšem v několika posledních letech jako by se na ni zapomnělo. A to je možná chyba, říkáme si, když nám velká ryba nekompromisně urazí jemnou montáž. Přitom by stačil jen kousek gumy...

Už je to nějaký pátek, co byla feederová guma součástí téměř každé feederové sestavy, ovšem v několika posledních letech jako by se na ni zapomnělo. A to je možná chyba, říkáme si, když nám velká ryba nekompromisně urazí jemnou montáž. Přitom by stačil jen kousek gumy... Pokud lovíme na vodě, kde nečekáme větší rybu nebo se neuchylujeme k použití těch nejtenčích návazců, obejdeme se i bez této pomůcky. To platí obzvlášť v případě, že lovíme na větší vzdálenost a používáme výhradně monofilní vlasec, který má poměrně značnou průtažnost. Ovšem pokud chceme na opravdu velkou vzdálenost dostatečně pohotově a rázně zaseknout, potom je často nejlepším řešením použití pletené šňůry, která nemá průtažnost téměř žádnou...a pak je rozhodně ten pravý čas na použití feederové gumy.

Proč se tahle guma používá

Jedná se o specifickou součást koncové sestavy při lovu na feeder, jejímž účelem je tlumení prudkých nárazů a škubnutí při záběru, záseku i zdolávání větší ryby. Guma je velmi pružná, v případě potřeby se může protáhnout až o dvě třetiny své původní délky (například z 15 na 25 centimetrů). Existují různé způsoby umístění do sestavy, o tom si povíme o kousek dále. Feederovou gumu můžeme koupit už hotovou nebo si ji vyrobit podle svého, je totiž k dostání i v návinu na cívkách. Výroba vlastních gum je sice o něco pracnější, ale můžeme si vyrobit gumy o takové délce, v jaké nám vyhovují. Navíc nám samozřejmě vyjdou značně levněji.

Kdy oceníme výhody feederové gumy?

Příležitostí je mnoho, ale určitě v těchto konkrétních případech:

  • když ryby občas berou hodně razantně a při záběru by mohlo dojít k utržení slabého návazce
  • pokud potřebujeme použít tenké návazce, abychom obelstili opatrné ryby
  • pokud lovíme drobnější ryby v místech, kde je i pravděpodobnost záběru velké ryby
  • lovíme-li s tenkým návazcem a těžkým krmítkem (kupříkladu na proudnější řece)

Koupit cívku nebo hotovou gumu?

Náš trh nabízí velký výběr feederových gum od nejrůznějších tuzemských i zahraničních výrobců, v cenách jsou však podle mého názoru mnohem větší rozdíly než v samotné kvalitě. Není opravdu nutné hledat vyhlášenou značku ani volit tu nejdražší s tím, že automaticky bude i nejlepší. Ani s barvou si nemusíme dělat hlavu, barva gumy nemá při lovu žádný zásadní vliv (dokonce bych si troufl tvrdit, že vůbec žádný), protože guma se ani nenachází v bezprostřední blízkosti háčku s nástrahou. Průměr feederové gumy je většinou v rozmezí 0,8 až 1,3 mm, což bohatě postačí a nepůsobí rušivě.

KUPOVANÉ feederové gumy jsou nejčastěji již opatřeny na obou koncích obratlíky a nebývají delší než 15 až 20 centimetrů, což pro naše účely dokonale vyhovuje. Občas se můžeme setkat i s gumami, které jsou opatřeny karabinkami s obratlíkem, ovšem u těch už je větší pravděpodobnost zachycení a jsou zbytečně velké.

VLASTNORUČNĚ VYROBENÉ federové gumy mají tu výhodu, že je můžeme přizpůsobit dokonale svým potřebám, použijeme vhodné obratlíky a v délce ani průměru nejsme ničím omezeni. Ovšem těch 12 až 20 centimetrů na délku je skutečně rozmezí, v němž bychom se měli držet, náklady na zhotovení jsou minimální a kdykoli si vyrobíme další. Jaký uzlík použít na pružnou gumu? Můžeme použít klasický uzel, používaný pro vázání umělých mušek, vláčecích nástrah i běžných háčků s očkem, kdy po čtyřech až pěti otočkách konec gumy provlékneme (viz obrázek pdo článkem) a zastříhneme tak, aby 2 až 3 milimetry zůstaly vyčnívat z uzlíku. Jistota je jistota, znáte to... Aby nedocházelo k zachytávání za vyčnívající konce gumičky, můžeme přes uzlík přetáhnout kousek slabé silikonové hadičky.

Používání smyček není příliš vhodné pro spojování, protože tenký vlasec by mohl strukturu gumy narušit a naříznout, časem bychom se potom dočkali nemilého překvapení v podobě ztráty ryby. Nechcete-li na konec feederové gumy navazovat obratlíky uzlíkem, můžete je upevnit pomocí zamačkávacích svorek nebo trubiček. Místo obratlíku lze použít i kovové oválky, které kapraři často používají ve svých montážích.

Kromě běžného provedení s obratlíky na obou koncích se můžeme setkat i s modelem, u něhož je v prostřední části umístěna karabinka pro uchycení závěsu pro krmítko, tento typ má ale občas tendenci se zamotávat a s klidným svědomím bych si ho netroufl doporučit.

Dvě základní varianty montáže

Nejčastěji se používá montáž se zařazením feederové gumy do páternosteru nebo do klasické průběžné montáže.

Pro montáž s PÁTERNOSTEREM navážeme gumu na hlavní kmenový vlasec, potom přichytíme závěs krmítka pomocí karabinky k obratlíku ve spodní části gumy, tam přivážeme i návazec a máme sestavu hotovou.

Rozhodneme-li se chytat s průběžnou montáží, navlékneme průběžný závěs krmítka na kmenový vlasec, potom zarážku (korálek), přivážeme feederovou gumu a nakonec návazec. Jednoduché a účinné, mnoha rybáři vyzkoušené!

Pokud prostě té gumě nevěříte (i když jsou to opravdu zbytečné obavy), můžete použít "zabezpečenou" montáž, u které feederová guma slouží jen jako tlumič a vlasec spojuje všechny díly sestavy. Ke karabince na konci kmenového vlasce přivážeme gumu a druhým koncem ji upevníme ke krmítku, ovšem k téže karabině přivážeme i vlasec (o kousek delší, než je délka gumy, aby se mohla natáhnout v případě potřeby). Vlasec provlékneme očkem krmítka nebo na něm zavěšenou karabinkou, na jeho druhý konec umístíme zarážku z korálku (takže kdyby guma nevydržela, nic se neděje), obratlík a nakonec tenký návazec.

Proč nepoužívat delší nebo slabší gumu

I guma o slabším průměru by nejspíš bez problémů tah při záseku a zdolávání vydržela, ovšem působila by určité zpoždění záběrů a příliš by tlumila i následný zásek. Právě proto se nepoužívají ani delší gumy, minimální vhodný průměr je 0,6 mm, osobně bych se ale přimlouval o průměr nejméně 1 mm. Delší gumu lze použít jedině v případě, že používáme opravdu extrémně tenký návazec a jako kmen slouží pletenka.

Použití feederové gumy sice znamená další spoje a další část sestavy, ovšem svou funkcí nám to tahle drobná pomůcka mnohdy bohatě vrátí, vždyť přijít o velkou rybu hned při záběru nebo při záseku, to určitě zamrzí každého. Navíc s feederovou gumou můžeme použít opravdu ty nejtenčí návazce a s nimi budeme mít zaručeně o hodně záběrů navíc.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Feeder a guma

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář