Inzerovat zde
Inzerovat zde

Euro Fishing, vyrazte na kapry s konzolí Xbox

08. 03. 2021
Není to tak dlouho, co jsem navštívil kamaráda, který je stejně jako já také řádně posedlý rybařením. Notovali jsme si, jak bychom rádi vyrazili k vodě, nejlépe hned a co nám v tom brání.

Není to tak dlouho, co jsem navštívil kamaráda, který je stejně jako já také řádně posedlý rybařením. Notovali jsme si, jak bychom rádi vyrazili k vodě, nejlépe hned a co nám v tom brání. Najednou mu zasvítily oči a povídá: "Ty sice pořád jezdíš na pstruhy, ale neříkej, že by sis nenahodil občas na pěknýho kapříka?" "To víš..." přitakal jsem, "...ale momentálně to nějak nevychází, už mi ta voda fakt chybí." Tajemně se pousmál: "Tak jdeme na to, vydrž!" a začal něco kutit u televizoru. Za chvíli donesl ovladač, zapnul televizi a já si mohl vyzkoušet simulátor rybaření, který se jmenuje Dovetail Games Euro Fishing. Sám Xbox One nemám, takže tahle legrace šla kolem mne, ale pár rybářských simulátorů už jsem vyzkoušel, tudíž jsem byl zvědavý, jaké to bude na téhle vychvalované konzoli.

Začali jsme od píky

S konzolovými simulátory a hrami moc zkušeností nemám, ale zase tak velký rozdíl jsem v tom neviděl. Grafika na mě od prvního pohledu působila velice dobrým, ba dá se říct úžasným dojmem, vždyť ji také oživuje čtvrtá verze legendárního Unreal Enginu, který má na kontě známé herní pecky! Takže kamarád mi vrazil do ruky ovladač s tím, že se můžeme případně střídat, ale ať prý si to pořádně užiju a přijdu kaprům na chuť. No, pojmenovat si atavara, vytvořit profil, to bylo hned, mě ale hlavně zajímalo, kdy konečně bude nějaké to rybaření. Dočkal jsem se brzo. Na výběr byla základní výuka (tutorial) rybářských dovedností a ovládání, ale měl jsem tam kamaráda, který už simulátor zná, tak jsem ji vynechal, jinak by ji ale bylo rozhodně třeba absolvovat. Takže rovnou na ryby, jak jinak. Je možné věnovat se běžnému rybaření, soutěžit o virtuální poháry a trofeje nebo je možné hrát online s dalšími hráči z celého světa na síti, což ovšem vyžaduje předplatné Xbox Live Gold.

K jezeru nebo k rybníku

Po výběru virtuálního prutu, navijáku, vlasce a nástrahy je možné vyrazit k revíru. S přibýváním zkušeností je nabídka náčiní i nástrah stále obsáhlejší, jak mi kolega ochotně prozradil, začnu tedy s osvědčenými boilies. Takže přede mnou se otevírá idylka s jezírkem (nebo rybníkem, nevím přesně), užívám si krajinku, tady určitě budou ryby jako malá telata! A už se vidím v pohledu třetí osoby, jak jdu s prutem k vodě. Vyberu si některé z míst pro rybaření (jsou tu i tabulky, upozorňující na nutnost mít povolenku☺), pokud chci mít větší přehled, podívám se na revít pomocí mapky z ptačí perspektivy. Když kaprařit, tak pořádně! Vybírám si místo s bivakem a konečně nahazuji. Je třeba pečlivě podle síly vybraného vlasce nastavit brzdu a už to letí...ne, nepodařilo se mi v pravou chvíli pustit vlasec, druhý pokus už je ale v pořádku a nástraha leží kdesi v hloubce. Kousek přede mnou vyskakuje z vody pěkný kapr, tak uvidíme, jestli si nějaký najde i moje boilies... No, tady bych asi měl s tím vyprávěním přestat a vrátit se do reality, ale opravdu jsem si to užíval. Po chvíli už mi docela šlo i ovládání pomocí gamepadu. Pochválit bych měl i zvuk, přes kvalitní audioaparaturu v pokoji to bylo jako venku v přírodě.

Kam na ryby?

K dispozici jsou opravdu lákavé revíry, například Digger Lakes nebo St. John's Lake v Linear Fisheries, které jsou v reálu vyhlášené skutečně kapitálními úlovky. Počasí je náhodně generováno a můžete se dočkat idylky i mlhavého nebo deštivého dne, přitom ale sedíte doma v pohodlíčku a rýma ani kašel vám nehrozí. Fyzikální model nahazování je velice dobře zpracován a když se s virtuálním náčiním naučíte trochu zacházet, bude vám to létat jedna radost a navíc do místa, které jsme si zvolili. Nahodit si mohu dokonce tři pruty a nikdo mě nepřijde pokutovat.

Souboj s virtuální rybou

Po záseku nastává fáze zdolávání, která je tak dramatická, jak velký a silný je váš virtuální soupeř. Snaží se unikal do leknínů, rákosí, podle břehu i na volnou vodu, nastavení brzdy a odpor ryby můžete stále sledovat v grafickém znázornění. Konečně je čas na podebrání zdolané a znavené ryby, potom už vidíte svůj úlovek v plné kráse.

Kromě tak oblíbených kaprů tady můžete lovit i další druhy ryb, ulovení některých druhů podmiňuje přístup k dalšímu náčiní a jiným vychytávkám a bonusům. Patří sem například plotice, okoun, sumec, lín, cejn...ulovit lze i koi-kapry, lysáky i šupináče, zlaté kapry a mnoho dalších rybích druhů, je jich, tuším, devětadvacet.

Jako ve skutečnosti

Simulátor byl vytvořen ve spolupráci s mnoha odborníky včetně známého specialisty na lov kaprů, kterým je Simon Scott. Simulátor rybaření je označován jako "akční simulátor", s čím lze plně souhlasit a je doporučen od tří let věku, což mi přijde trochu za vlasy přitažené. Ale možná je to sympatická snaha autorů o to, aby táta - rybář mohl simulátor koupit pro synka v tomto věku a než následník doroste, mohl si sám vesele hrát. I když oni ti prckové dneska ještě pomalu neumějí chodit a už hrají nejrůznější hry, takže kdoví?

Technické údaje

Jedná se o simulátor pro konzoli Xbox One, Xbox series X a Xbox series S. Po stažení obdrží majitel elektronickou licenci a přístupový klíč pro Xbox Live. Kdo má opravdu kvalitní televizor, jistě ocení v kombinaci s dokonalou grafikou i možnost hraní v rozlišení 4K.

Textová lokalizace je volitelná v angličtině a němčině, zvuková lokalizace je anglická. Ve světě jsou dostupné i verze v francouzštině, italštině, španělštině a dalších jazycích.

Kde se dá sehnat

Simulátor je možné pořídit v elektronické formě (na stažení) například na tomto odkazu.

POZOR na to - existuje pod stejným názvem i varianta pro PC, jedná se ale o předělávku, která se moc nevydařila a tu bych si nikomu s klidným svědomím asi doporučit netroufl. Její jedinou výraznější předností je snad opravdu nízká cena a česká lokalizace titulků.

Závěrečné hodnocení

Pokud máte doma Xbox One (nebo ho má třeba váš potomek), můžete si v období, kdy kapři prostě neberou, dopřát aspoň virtuální vycházku a vyzkoušet vyhlášené revíry, kam se člověk jinak jen těžko dostane. Simulátor určitě patří mezi ty skutečně podařené a do posledního detailu propracované.

Připojené obrázky

Připojená videa

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Euro Fishing, vyrazte na kapry s konzolí Xbox

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář