Inzerovat zde
Inzerovat zde
Inzerovat zde

ECHA doporučuje Evropské komisi zákaz olova, včetně rybářských zátěží

12. 02. 2021
Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) v tomto týdnu zveřejnila doporučení Evropské komisi, které by v případě přijetí postupně postavilo prodej i použití olověných rybářských zátěží mimo zákon.

Inzerovat zde

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) v tomto týdnu zveřejnila doporučení Evropské komisi, které by v případě přijetí postupně postavilo prodej i použití olověných rybářských zátěží mimo zákon.

Proti tomuto opatření, které dlouhodobě odmítá i Česká republika, budeme společně s myslivci a dalšími  dotčenými subjekty bojovat i nadále.

Další zakázka z dílny EU, o kterou nikdo z nás nestál, ale kterou si zaplatíme z našich daní. Místo toho, abychom řešili podstatné problémy, které skutečně trápí naší vodu a přírodu obecně, jako je zatížení povrchových i podzemních vod pesticidy, látkami hormonální povahy, nebo lokálně specifickými polutanty, zabývá se ECHA olovem. Nikde v ČR nebylo prokázáno zvýšení hladiny olova v rostlinách a zvířatech v důsledku provozování sportovního rybolovu. A to přesto, že olovo používáme na řadě našich revírů déle než 150 let!  Ptáte se proč? Olovo je kov odolný vůči korozi – proto se nerozpadá, obalí se vnější vrstvou, zpravidla se díky vysoké hustotě propadne níže do bahnitého substrátu a s okolím pak vůbec nekomunikuje. Navíc nejsou k dispozici dostatečné studie o dopadu případných alternativ za olovo na životní prostředí. Mohlo by se tedy stát, že olovo nahradíme materiály s opravdu negativními vlivy na přírodu, a to přeci nikdo nechceme.

Jestliže jsme kdykoliv v minulosti měli problémy s olovem, jednalo se o difúzní zatížení olovem – mikročásticemi, které pocházely z výfukových zplodin automobilů (tetraethylolovo se přidávalo jako antidetonační přípravek do olovnatého benzínu). Jistě jste také slyšeli o Římanech, kteří se otrávili olovem – ovšem oni přímo konzumovali octan olovnatý jako sladidlo. Nejen, že dnes by nikoho nic podobného ani nenapadlo, ale případy však s použitím olova v rybářství, jak račte uznat, ani okrajově nesouvisí! 

Strašení otrávenými dětmi a ptáky je účelová mediální bublina s cílem vyvolat hysterii mezi lidmi a uměle získat podporu pro návrh, který se nezakládá na objektivním zkoumání skutečnosti a pro jehož podporu neexistují tvrdá data. Zamyslete se, kolik olověných kulek zůstalo v krajině po každé bitvě – leží zde dodnes a na těch místech jsou orná pole. Kdyby to bylo tak, jak to líčí ECHA, sklízeli bychom zde po staletí pšenici s pětikilovými klasy plnými olova. Ale nic takového se prostě neděje, dokonce zde ani nejsou zvýšené hodnoty olova. Vezměme rozum do hrsti a nepřijímejme nekriticky všechno, co se nám někdo snaží podstrčit, byť na zlatém tácku.

Odkaz na celé znění článku najdete ZDE.

Zdroj: CRS-SUS.CZ

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře ECHA doporučuje Evropské komisi zákaz olova, včetně rybářských zátěží

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář