Inzerovat zde
Inzerovat zde

Dnes je světový den rybářství

27. 06. 2018
Tento svátek připadá každoročně na 27. června. Ve světě si jej připomínají svazy rybářů, producenti ryb a nejrůznější rybářská sdružení již od roku 1985, od roku 2001 pod záštitou OSN.

Tento svátek připadá každoročně na 27. června. Ve světě si jej připomínají svazy rybářů, producenti ryb a nejrůznější rybářská sdružení již od roku 1985, od roku 2001 pod záštitou OSN. Hlavním důvodem k vyhlášení Světového dne rybářství byla podpora udržitelného rozvoje rybolovu.

Vodní plocha v České republice zabírá přibližně 163 tisíc hektarů. Z pohledu rybáře je využívána ve dvou režimech – v režimu rybníkářství (chov ryb pro tržní účely) a v režimu sportovního (rekreačního) rybolovu. Český rybářský svaz hospodaří na více než 35.000 hektarech vod, tedy na 20% celkové vodní plochy v ČR. Sportovní rybolov se velmi výrazně podílí i na jídelníčku – čtvrtina konzumace tuzemských sladkovodních ryb pochází z lovu ryb udicí.

Hlavní činností ČRS je péče o svěřené revíry. Dlouhodobě do nich vysazuje výrazně vyšší počet ryb, než z nich sportovní rybáři odnesou – tento „deficit“ je způsoben zejména predací (nejen vlivem dravých ryb, ale i kormorána, volavky, vydry nebo norka) i přirozenou úmrtností a ekologickými haváriemi.

V poslední ukončené sezóně 2017 tak bylo do revírů ČRS vysazeno 13,6 milionu kusů ryb o celkové váze 3,2 milionu kilogramů a hodnotě přes 200 milionů Kč. Nemalý podíl z tohoto objemu tvořili dravci (1,15 milionu kusů candáta, 700 tisíc štik, 200 tisíc okounů), lososovité ryby (919 tisíc pstruhů obecných, 364 tisíc pstruhů duhových, 60 tisíc sivenů), kapři (2,4 milionu kusů) i úhoři (1,5 milionu kusů). Celkově bylo udicí odloveno 1,59 milionu kusů ryb o váze 2,6 milionu kilogramů, druhově dominoval kapr (916 tisíc kusů, 2 miliony kilogramů).

Český rybářský svaz pořádá (nejen) při příležitosti tohoto dne celou řadu regionálních akcí, přednášek a prezentací naší činnosti; podrobnosti o nich najdete na stránkách a sociálních sítích územních svazů a místních organizací. Zajímavý program pro rybáře i veřejnost, spojenou i s možností si ulovit vlastní rybu, připravil Jihočeský územní svaz.

Zdroj: Rybsvaz.cz

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Dnes je světový den rybářství

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář