Inzerovat zde
Inzerovat zde

Diskriminace muškařů

25. 06. 2018
Jako vyznavač klasické muškařiny - podle současného Rybářského řádu tedy rozumějte metody "lovu na umělou mušku" - jsem se docela zarazil nad textem článku v květnovém čísle měsíčníku Rybářství, kde je kromě jiného zmíněna i úvaha nad omezením této rybolovné techniky na mimopstruhových vodách v období od začátku kalendářního roku do skončení hájení dravců.

Jako vyznavač klasické muškařiny - podle současného Rybářského řádu tedy rozumějte metody "lovu na umělou mušku" - jsem se docela zarazil nad textem článku v květnovém čísle měsíčníku Rybářství, kde je kromě jiného zmíněna i úvaha nad omezením této rybolovné techniky na mimopstruhových vodách v období od začátku kalendářního roku do skončení hájení dravců. Tak trochu asi chápu, proč návrh tohohle omezení vznikl, ale přece jen mi připadá docela nedomyšlený a diskriminační. Některé další navrhované úpravy bych asi akceptoval bez problémů, ovšem i kolem lovu tzv. "na srkačku" asi dojde k mnoha diskusím a třenicím.

Jedná se sice zatím jen o návrhy, ale vede správná cesta právě tudy? Stalo se sice určitým nešvarem, že ne všichni muškaři jsou ochotni dodržovat základní etiku tohoto odvětví rybářského sportu, ale proč by to ve finální podobě měli odskákat všichni, tedy i těch 99 procent slušných, předpisů a nepsaných pravidel dbalých milovníků lovu na umělou mušku? Vlastně i ten termín "muškaři" tak úplně nesedí, vždyť jako lov "muškařením" je označeno chytání na živý nebo mrtvý hmyz, jeho larvy a další vývojová stadia, tedy se jen děsím, kdy pro nás, kteří se věnujeme "lovu na umělou mušku" (jak správně a směrodatně zní současná definice podle Řádu) budeme vymyšleno označení za "umělomuškorybáře" nebo jiný podobný paskvil, který jistě nějaký ochotný "odborník" pohotově vytvoří.

Jistě, lov štik a dalších dravců na popotahované muškařské nástrahy (ať už snesou označení "streamer" nebo jsou to velké mokré mušky či cokoli jiného) v době hájení dravých ryb není nic sportovního a zaslouží si odsouzení, ale pokud ostatní rybáři loví ryby (včetně hájených druhů) na plavanou či položenou, není tady také záruka toho, že k ulovení momentálně hájených ryb skutečně nikdy nedojde. A handrkovat se o tom, zda se jedná o úmyslný lov? To je možné tak na trdlištích a zimovištích, ovšem jinak nám i jednoduchá logická úvaha říká, že k úlovku hájené ryby skutečně může dojít i nechtěně a bez záměru. Tady vyvstává problém, který se táhne celou moderní rybařinou (nejen tou českou, ale nekomplikujme si vše ještě pohledem na zahraniční vody), je to totiž podle mého spíš o rybářích a jejich přístupu než o předpisech a nařízeních.

Dvojháčky a trojháčky

O navrhovaném zákazu používání dvoj a trojháčků v období hájení dravců bych se do nějakých diskusí naopak vůbec nepouštěl a jednoznačně s tímto ustanovením souhlasil, vždyť něco takového mělo přijít už dávno, ovšem který rybář s trochou soudného uvažování a rozumu v hlavě by tyhle háčky (ať už s protihroty nebo bez nich) v době hájení dravých ryb s nějakým rozumným argumentem chtěl obhajovat? Ano, osobně jsem pro a pokud to má být zakotveno v Rybářském řádu, nevidím tady problém, ovšem většina rybářů se nad tímhle asi nebude pozastavovat, nejvýš jim to přijde jako zbytečné rozšiřování už tak obsáhlého souboru předpisů a pravidel. Ono i s tím chytáním na nástražní rybky je to celé takové prapodivné, ale zase by se našly i argumenty, které tyto metody budou vcelku rozumně hájit, takže raději přejdu k dalšímu bodu.

Hák do hřbetu a do tlamy asi opravdu u nás nepotřebujeme

Povinnost mít u sebe podběrák už přece v Rybářském řádu zakotvena je, smířili se s tím i při lovu nástražních rybek a není nejspíš co řešit, také zákaz používání vylovovacího háku (gafu) je vcelku rozumný. V rukou nezkušeného rybáře je to spíš nástroj k poškození ryby než k jejímu úspěšnému vylovení a kde se zacházení naučit? Na školení, pořádaném místní organizací? Na vyřazeném polštáři doma? Nebo podle přiloženého návodu? Raději si tuhle "vymoženost" odpusťme a přenechejme ji v poklidu rybářům na moři, kteří vylovují z lodě stokilové a větší halibuty.

Srkačky a další montáže s krmítkem

Pokud tenhle navrhovaný bod bude odsouhlasen a nedočká se výrazných úprav, rozhodně se mezi velmi početnou kaprařskou obcí začne šířit nesouhlas a protesty. Navrhovaná formulace by totiž (záleží samozřejmě hodně na výkladu a posouzení ze strany Rybářské stráže) zasahovala velké množství feederových montáží, o dalších sestavách, používaných pro lov na položenou ani nemluvě. Zmiňované samovolné a snadné odpadnutí krmítka nebo zátěže je určitě pokaždé ovlivněno mnoha faktory a detaily v montáži to nebude nikdy dostatečně jasné, pokud nedojde ke konkrétní definici. A to bude znamenat zase pěkných pár řádků nebo odstavců do už tak značně obsáhlého Rybářského řádu: No řekněte, máme tohle opravdu zapotřebí?

Konec úhoří romantiky?

S tím osvětlením lovného místa za zhoršené viditelnosti (tedy cituji: "...v době od setmění do rozednění...") se možná tvůrci nových doplňků také odvážně pouštějí na tenký led, budou snad definovat úroveň světla v řádu luxů nebo jiných jednotek a přibude do povinné výbavy rybáře i nějaký chytrý přístroj, kterým bude průběžně úroveň světla měřit? Doufejme, že se podobných extrémů nedočkáme, ovšem ani na to bych si nevsadil, člověk už občas vážně neví...  Ale vážně, je jasné, že sklenice se může rozbít a střepy někoho poranit...svíčka by mohla způsobit požár nebo jiné škody... ale ani některé typy baterií nejsou zcela bezrizikové, dojde snad na zákaz jejich používání, aby obsah nevytekl a nenapáchal nezvratné škody? Snad zvítězí zdravý rozum a rybáři budou mít zase předpisy takové, aby se v nich bez problémů vyznali, nemuseli hledat nějaké vedlejší cestičky a kličky jen proto, že si chtějí v klidu zachytat. Inu, teprve čas ukáže, na čem se ty moudré hlavy nakonec dohodnou...

Jedná se o názor redaktora, ne o definitivní stanovisko k otázce uvažovaných a navrhovaných úprav RŘ, pokud máte nějaký svůj názor, napište nám a stanovisko rádi zveřejníme, diskuse je vždy vítána...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Diskriminace muškařů

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář