Inzerovat zde
Inzerovat zde

Co nabídnout podzimním kaprům

02. 11. 2020
Léto je za námi a podzim se ujímá vlády. Zatím pozvolna, ale už pozorujeme klesající teploty, dřív se stmívá a listí se barví do ohnivých odstínů, aby se následně začalo pozvolna snášet k zemi.

Co nabídnout podzimním kaprům

Léto je za námi a podzim se ujímá vlády. Zatím pozvolna, ale už pozorujeme klesající teploty, dřív se stmívá a listí se barví do ohnivých odstínů, aby se následně začalo pozvolna snášet k zemi. A blížící se ochlazení, s nímž je spojena i menší dostupnost potravy, to samozřejmě vycítí také ryby. Kapři, stejně jako většina dalších našich ryb, se chystají na zimní období a tudíž si vytvářejí energetické (zjednodušeně řečeno "tukové") rezervy na nadcházející období. To se týká nejen ryb, které budou skutečně zimovat v ložích u dna rybníků a údolních nádrží, ale i těch, které stráví zimní období v mírném proudu a budou občas dokonce přijímat potravu. Každopádně právě kapři začnou s nástupem podzimu vyhledávat energeticky výživnou potravu a jejímu shánění se budou věnovat velmi intenzívně. Pro mnohé rybáře je proto právě podzim obdobím, kdy se jim daří ulovit největší ryby a dočkat se maximálního počtu záběrů.

Využít zájmu kaprů o potravu

Když už je ten čas tady, byla by pochopitelně velká chyba ho nevyužít. Ryby se teď pod hladinou shánějí po všem, co je k snědku, aby si vytvořily dostatečné zásoby na zimní čas. S tím samozřejmě rostou šance rybářů na pěkný úlovek, takže na podzim by určitě bylo chybou zůstat sedět doma. A když víme, co kaprům s nástupem ochlazení nabídnout a kde je hledat, u vody si to parádně užijeme. Hodně záleží i na tom, zda se na lovném místě zdržíme déle, nebo se jedná jen o jednorázový výlet k vodě, také v tom je třeba lov a především vnadění přizpůsobit.

Kde je budeme hledat?

Vybrat vhodné lovné místo, k tomu je zapotřebí trochu si lámat hlavu a přemýšlet, nemůžeme totiž jednoduše vycházet z toho, že kapry najdeme tam, kde byli v létě. Navíc je třeba odvrhnout případnou pohodlnost (ono s velkými taškami nebo s vozíkem plným vybavení se člověku moc daleko nechce, to je jasné), na hodně prochytávaných místech budou ryby značně opatrnější a mnohdy se stáhnou spíš do míst, kde mají víc klidu. Navíc můžeme vynechat proudné úseky, kde se ryby za teplých letních dnů držely i kvůli lepšímu prokysličení vody a hledejme je spíš v klidnějších úsecích. Na stojaté vodě se budou nejspíš držet na rozhraní mělčiny a hlubší partie s tím, že do mělčiny mohou přes den vyjíždět, nebudou se tam ale nejspíš držet po celou dobu. Přítomnost kaprů v mělčině prozradí občasné zavlnění, kalení v některých místech a mnohdy i uvolněné bublinky, stoupající ze dna. To vše bývají příznaky toho, že ryby jsou aktivní a shánějí se po potravě, takže je třeba neváhat a nabídnout potravu v jejich blízkosti. Hodit jim nástrahu přímo "na hlavu" sice někdy upoutá jejich pozornost, častěji bychom si je ale takovým neuváženým jednáním mohli vyplašit.

Je-li možné dopravit kaprařské vybavení trochu dál od místa, kam se snadno zajíždí autem a jde většinou i přes pečlivý úklid na první pohled zjistíme nedávnou přítomnost rybářů, je to bezesporu velké plus. Na takových místech můžeme (po orientačním změření hloubky nahazovacím sonarem nebo mechanickou sondou) mnohdy úspěšně lovit jen několik metrů od břehu, což znamená i mnohem snadnější a přesnější zakrmení, nához přesně do krmného místa a v neposlední řadě i snadnější zdolávání ryb.

Určitě budeme ve výhodě, pokud dobře známe místo, kde budeme lovit. Ale i když jsme na novém lovišti, nic není ztraceno. Je dobré pomocí sondy zjistit, jaké je složení dna. Na pískovém dně nehrozí zapadnutí nástrahy, pokud je však na dně bahno nebo zetlelé listí, je třeba použít nástrahy, které se nezaboří a budou ležet na dně nebo se vznášet těsně nad ním. Některé vázky můžeme zjistit už pohledem do vody (nejlépe z vyvýšeného břehu - podzimní voda bývá často přímo křišťálově průhledná) a následně při zdolávání na ně brát ohled.

Jak je přilákat?

Čím přilákat kapry na zvolené lovné místo, to je jedna ze základních otázek, která většinu rozhoduje o úspěšnosti lovu. Rozhodně potřebujeme kvalitní krmení, o kterém se ryby včas dozvědí (především v případě, že jsme u vody jen na skok, pak je třeba použít raději více aromatické), pokud se na místě zdržíme delší dobu, můžeme krmit na několika místech a ryby tak na pravidelný příjem na určitých místech naučit. Velmi vhodnou složkou je pochopitelně nepostradatelný partikl, osvědčují se krmné boilies, pelety i hotové krmné směsi, určené pro toto období. Partikl bychom měli vždy uvařit pěkně do měkka, ryby ho potom snadněji stráví. Můžeme ho pochopitelně i mírně fermentovat, tím získá výrazný odér, který se ve vodě rychle šíří.

Něco od masa

Pokud tedy nemůžeme být u vody více dnů, musíme postupovat trochu jinak, abychom vzbudili zájem ryb během krátké chvíle. K tomu nestačí jen hodně "navoněné" krmení, ale i to k tomu patří. Právě takzvané "masové krmení" vydává opravdu výraznou vůni , která se i pod vodou šíří velice rychle nejen v proudné vodě, ale i na poklidném stojáku. Na trhu lze najít velký výběr krmení, které obsahuje právě "masové" složky, především ve formě různých mouček. Navíc se už objevily i krmné směsi, které jsou obohaceny přímo proteiny toho typu, který tvoří přirozenou potravu kaprovitých ryb. O které složky se jedná? Například takzvaný "patentkový komplex" je na podzim výbornou krmnou záležitostí, protože patentky jsou jednou ze zcela přirozených a v přírodě bohatě zastoupených složek kapří potravy. Navíc mají vysokou výživovou hodnotu, takže ryby přitahují doslova jako magnet. Je-li krmení navíc obohaceno příměsí hemoglobinu (to je protein, nacházející se v červených krvinkách), dokáže ve vodě vytvořit ještě mnohem výraznější pachovou stopu a ryby na něj reagují velice rychle. Což je pro jednodenní výlety k vodě přímo ideální.

Pokud znáte pojem "krill", asi víte, že se jedná o krmnou přísadu, kterou tvoří drobní bezobratlí živočichové, lovení hustými sítěmi v moři. Tvoří základ potravy mnoha rybích druhů a skvěle se osvědčují i v krmných směsích pro sladkovodní ryby - především ty kaprovité na krill reagují vždy pozitivně. Do krmné směsi (pokud si ji nekoupíte už hotovou) se krill přidává většinou v podobě moučky, můžete ho ale sehnat i jako roztok nebo dokonce v hluboce zamražené formě. Krill lze přidávat prakticky do všech druhů "rychlého" krmení, hodí se v první řadě do PVA mixů, ale také na ochucení pelet nebo boilies. Vždy je lepší nechat krill delší dobu působit na další složky krmné směsi, aby do ní dokonale pronikl.

Tip: Pokud ryby při krátkodobé návštěvě u vody neberou, tedy v případě, že se ani po hodině nebo dvou nedočkáme záběru, je nejlepším řešením přesunout se na jiné místo. To znamená, že určitě nebude na závadu, když si prokrmíme raději hned po příchodu k vodě hned několik míst, kde předpokládáme ryby.

Nenápadná prezentace

Podzim je většinou ve znamení lovu v hodně čisté vodě, takže se budeme snažit, aby byly naše nástrahy pro ryby co nejméně podezřelé. Použijeme tenčí návazce, ovšem v tom lze zajít jen k určité hranici, kdy vycházíme z toho, jak velké ryby se v dané lokalitě vyskytují. Extrémně tenké návazce by byly zbytečným hazardem. Jak si ale pomoci? Pokud běžně nevyrážíte na lov kaprů s fluorkarbonovými návazci, možná je právě podzim ten pravý čas, abyste to zkusili. Fluorkarbon má minimální tvarovou paměť, vyrábí se v tvrdším i měkčím provedení a hlavně - díky shodnému indexu lomu světla s vodním prostředím je pro ryby pod hladinou prakticky neviditelný. Pro spojování s vlascem nebo pletenou šňůrou je vždy vhodné použít speciální mikrokroužky, které zabrání proříznutí materiálů s různou tuhostí v uzlu.

Použijete-li měkký fluorkarbon, bude po nahození návazec dokonale kopírovat profil dna, což oceníme především tam, kde je dno členité. Lovíme-li na rovném dně bez kamenů a dalších nerovností, je vhodnější volbou naopak tvrdší fluorkarbon, který zabrání vytvoření případných smyček nebo oblouků a drží rovný tvar. Každopádně použití fluorkarbonu je jedním z triků, který nám umožní obelstít i velmi opatrné kapry.

Volba nástrahy

I v podzimním období výborně fungují osvědčené boilies, použijeme ale o něco menší kuličky než v létě, zpravidla postačí jedna. Podle charakteru dna sáhneme po potápivých nebo plovoucích, nástraha nesmí působit příliš nápadně, ale ani nesmí zapadnout mimo dosah ryb. Dobře se osvědčují i menší pelety, pokud ryby nemají zájem, můžeme však vyzkoušet i tradiční nástrahy. Velmi dobrá je v podzimním období nakládaná sterilovaná kukuřice, fungují i foukačky, za pokus stojí také lisovaný napařený rohlík, kulička z bramboru nebo kolínko. Kapři mají prostě své chutě a do těch se jim občas musíme pracně strefovat.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Co nabídnout podzimním kaprům

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář