Inzerovat zde
Inzerovat zde

Co je to šokovka neboli šokový návazec

Řekneme si co je to šokový návazec, k čemu se používá, na co si dát pozor a jak šokovku spojit s našim kmenovým vlascem.

Inzerovat zde

Šokový návazec jinak nazývaný taky jako odhozovka či šokovka je několik posledních metrů vlasce nad naší montáží. Tento vlasec je z pravidla o většího průměru a nosnosti, nežli náš kmenový vlasec, nejčastěji se na šokový návazec používají průměry od 0,40 mm až do 0,60 mm.

A proč se vůbec ta šokovka používá?

Použití šokovky může mít hned několik důvodů. Tím nejčastějším důvodem použití šokového návazce jsou silové a daleké hody. Jestliže chceme nahodit opravdu daleko, musíme logicky použít i těžší zátěže například okolo sta gramů a především do náhozu musíme vložit hodně energie a síly. Takové silové náhozy slabší průměry vlasce do 0,30 mm zkrátka nevydrží a prasknou. Proto se používá šokový návazec o velikém průměru, který tuto nárazovou sílu náhozu snese.

Mezi další důvod patří překážky, které jsou na našem lovném místě nebo v jeho okolí. Silnější vlasec totiž snadněji odolá různým trávám, přejezdům přes škeble, stromům, kamenům, hranám a podobně.

Dalším důvodem k použití šokového návazce může být například i to, že máme místo vlasce na našem navijáku pletenku. Každý jistě dobře víme, že pletená šňůra má nulovou průtažnost a tak je vhodné zařadit na konec pletenky šokový vlasec, který nám poskytne alespoň nějakou průtažnost a ryby se nám při jejich zdolávání tak snadnou nevypnou z háčku.

Jak dlouhý šokový návazec zvolit?

Délka šokovky je velmi individuální a ve své podstatě závisí na tom, z jakého důvodu budeme chtít šokový návazec použít. Z důvodu náhozů nám stačí použít šokovku tak dlouhou, že budeme mít v našem navijáku jen pár otoček šokového vlasce, jedná se o dvě až tři délky našeho prutu.

V případě, že budeme mít v úmyslu šokovku použít z důvodu ostrých předmětů v našem lovném místě, tak můžeme zvolit mnohem větší délku. Všechno záleží na tom, jak dlouhá část našeho vlasce by mohla přijít ke kontaktu s ostrými kameny, hranami či překážkami.

Jak šokovku navázat na kmenový vlasec?

Na tomto uzlu si musíme dát opravdu záležet. Šokovka s našim kmenovým vlascem by měla být spojena opravdu pevným uzlem, který ovšem není zároveň nijak výrazně veliký, tak aby bezproblémově procházel očkama prutů. Pro spojení šokovky s našim kmenovým vlascem se nejčastěji používá uzel s názvem krvavý uzel či dvojitý grinner. Jak se takový uzel váže, můžete vidět na připojených obrázcích níže.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Co je to šokovka neboli šokový návazec

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář