Inzerovat zde
Inzerovat zde

Co by měl umět opravdový rybářský nůž?

Vybrat si správný rybářský nůž je velmi náročná věc, protože je to nesmírně osobní věc, stejně jako potřeby, vybavení, místo, čas a konkrétní akce každého z nás.

Inzerovat zde

Vybrat si správný rybářský nůž je velmi náročná věc, protože je to nesmírně osobní věc, stejně jako potřeby, vybavení, místo, čas a konkrétní akce každého z nás. Každý z nás má totiž jiné nároky, takže najít univerzálně platné rady jistě nebude snadné. Přesto však, existují jisté zásady pro výběr dobrého nože, které platí vždy a všude.

Potřebuji nůž jiný než tradiční?

První otázka, kterou si musí dnešní rybář položit, tak je ta, zda vůbec využije nůž jiný, nežli je ten nejběžnější. Nezpochybnitelné je i to, že se tradiční drží v ruce (a speciálně mokré) lépe, o mnohem lepším vyvážení ani nemluvě proti zavíracím nožům, multitoolům a podobným hračkám. Tradiční nůž je zkrátka tradiční nůž, o tom není žádného sporu.

Přesto ale, vnucuje se otázka, proč byste jej měli vlastnit v podobné podezřelé až cirkusové barvě, jako je kupříkladu nůž outdoor MORAKNIV® 2000 oranžový? Je to prosté, jelikož pouze takto jej snadno najdete, když vám ráno/večer spadne někam do houští. Hledat takřka za tmy tmavý/zelený nůž někde v bahně, to je zážitek, který vás o něj hladce může připravit.

Popisek obrázku: „Tradiční nůž je tradiční nůž se všemi zřejmými výhodami i nevýhodami z toho plynoucími. Je špičkový ve své primární funkci, má vynikající úchopové vlastnosti díky (typicky a standardně) pogumované rukojeti, ovšem nic více od něj ani při své nejlepší vůli nemůžete čekat…“

Je pro mě vhodný nůž zavíracího typu?

Prvním esem, které na vás podobná věcička má přichystáno je jeho mnohočetná užitečnost. Třeba takový zavírací multifunkční nůž VICTORINOX® Angler nabízející v jednom jediném balení pěkných osmnáct funkcí a udělátek. Jde o nože nesmírně kvalitní, jelikož absolutně všechny jejich součástky jsou z kvalitní chrom-molybdenové nerezové oceli kalené na tvrdost 56 HRC.

Copak u něj najdete konkrétně? Jak je u tohoto typu nožů zvykem, základní funkce jsou společné pro všechny tyto nože: jde o velký nůž s rovným ostřím, malý nůž s rovným ostřím, otvírák na konzervy + malý plochý šroubovák 3 mm (použitelný i na křížové šrouby), otvírák na lahve + střední plochý šroubovák 6 mm + odstraňovač izolace drátů / ohýbač drátů (tvorba oček), pinzeta (zastrčená ve střence a jak potvrzujeme z vlastní zkušenosti, je naprosto perfektní na klíšťata), párátko (taktéž zastrčené ve střence) a kroužek na klíče.

Co se týče dalších užitečných rozšíření pro rybáře, tak ti zde najdou výstružník/bodec, vývrtku (u řeky člověk často prochladne, jak známo!), měřítko délky ryb se stupnicí v palcích i v centimetrech, háček na vyvrhování ryb a utahovací kleště + štípací kleště + krimpovací nástroj (na spojování vodičů slisováním).

Popisek obrázku: „Patrně nejuniverzálnější volba tehdy, pokud chcete mít vše důležité pod jednou střechou a přesto nijak nerezignovat na kvalitu. Jeho laciným čínským náhražkám se ale zcela určitě vyhněte!“

Nůž vlastně nepotřebuji, spíše ocením plnohodnotné nástroje

V poslední době si svoje četné příznivce získávají i nástroje typu multitool, jenž tak popularizují moderní survivalové show (třeba takový Les Stroud je často a rád testuje a používá k nejrůznějším vylomeninám).

Je to pochopitelný trend, nakonec, lidská ruka je neměnné velikosti a když v ní chcete s něčím pravidelně a stabilně pracovat, je právě „pohodlná“ velikost daného nástroje nesmírně důležitá, ba nezbytná. Pořizovat si opravdu miniaturní nože je o prsty, takže se za podobnou věcičku v kapse jistě nemusíte stydět…

Je tu i stránka finančně-morální… Jako rybáři máte jistě již nožů přehršle, ať již vlastních nebo zděděných po příbuzenstvu, nemluvě o tom, že třeba právě nechcete vyměnit svůj „šťastný ručně kovaný nůž“ za nějakou jeho sterilní mechanickou náhradu.

Zrovna tento multifunkční nástroj ze stáje Leatherman® a jménem Rev nabízí tyto funkce: kleště s jehlovou špičkou, utahovací kleště, štípací kleště měkkých drátů, štípací kleště tvrdých drátů, nůž s rovným ostřím z oceli 420HC (ze stejného materiálu je mimochodem i celý multitool), otvírák balení (blistery), pilník na dřevo + kov, otvírák na konzervy, otvírák na láhve, pravítko (3,8 cm), křížový šroubovák Phillips, velký šroubovák a malý plochý šroubovák. A navíc ještě k tomu všemu neuvěřitelná záruka 25 let!

Popisek obrázku: „Nástroje typu multitool mají zcela rozhodně svoje příznivce, protože nabízí věci, které jiná skupina příslušenství prostě nedokáže – na prvním místě je ale rozhodně rozumná velikost a snadná ovladatelnost + právě u tohoto i záruka na 25 let.“

Jak z toho všeho ven?

Jako obvykle je nesmírně důležité si uvědomit vlastní potřeby a nároky aktuální i budoucí. Je možné, že právě nyní zavírák nepotřebujete, bude tomu tak ale i tehdy, když svůj hlavní nůž někde uprostřed divočiny ztratíte se třemi dalšími týdny dovolené před vámi? Nebo snad potenciálně plánujete šroubovat rezavé staré šroubky mimo civilizaci kupříkladu na svém kole? To je pro zavírák bez kleští již za hranicí jeho možností…

Možností je mnoho a člověk nemůže vždy myslet na všechno. Nicméně, jistě budete i Vy souhlasit, že je to hlavně ve Vašem zájmu, jít do přírody pokaždé co nejlépe vybavený

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Co by měl umět opravdový rybářský nůž?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář