Inzerovat zde
Inzerovat zde

Chov žížal

Řekneme si jakým způsobem chovat žížaly.

Inzerovat zde

Ještě před nedávnem jsem si říkal, že přece nebudu natolik líný, abych si vytvářel nějaké zařízení pro chov žížal, a zkrátka si je sám někde najdu.  Jenomže po hodině běhání s rýčem, navíc dlouho nepršelo a bylo sucho, jsem to vzdal. Na zahradě už chovám masné červy, nic méně byl jsem nucený začít chovat i žížaly.

Kde chovat žížaly?

Lze to doma, například ve sklepě nebo na zahradě. Ve sklepě doporučuji naše malé zařízení nějakým způsobem ukrýt před manželkou. Na zahradě to jednoduše odůvodnit tím, že kompost je zkrátka potřeba.

Chov žížal v kompostu

V kompostu si vždycky na jeho kraji odrhnu dostatečnou část, do které vložím bioodpad. Tedy například starší zbylé ovoce, zeleninu a tak dále. Toto byl základ, který jsme si vytvořili a nyní právě na tento základ umístíme bedýnku ze dřeva, kterou naplníme rašelinou. Rašelina by měla být po celou dobu mírně vlhká a tak je vhodné ji každý den mírně pokropit vodou. Po několika dnech, jen odděláme bedýnku a budeme moci začít sbírat žížaly, kterých zde díky našemu postupu bude opravdu veliké množství.

Chov žížal ve sklepě

Pokud nemáme k dispozici zahradu, nic se neděje, vyzkoušet chovat žížaly můžeme i ve sklepě. Ze všeho nejdříve si musíme opatřit nějakou bednu ze dřeva, do níž úplně na dno položíme klasický pytel od brambor. Další vrstvu vytvoříme z písku, potom přichází na řadu hlína. Já používám hlínu z krtince, pokud se k ní nedostanete, můžete zakoupit hlínu v jakémkoliv zahradnictví. A poslední vrstvou bude mech. Nyní už nám zbývá jen nasbírat pár žížalek, které vložíme dovnitř. Krmíme je opět bio odpadem. Vyvarujme se ovšem vkládání všech kyselých a mléčných výrobků. Zbytky masa také nejsou vhodné. Já osobně používám jen zeleninu a ovoce. Stačí trochu péče a zanedlouho budete moci ze svého zařízení jednoduše odebírat veliké množství žížal.

Závěrem

Nesmírnou výhodou chovu žížal je to, že k nim můžeme mít přístup opravdu kdykoliv. I když je například extrémní sucho, můžeme jít k vodě s dostatečnou porcí žížal. A samozřejmostí také je, že za ně nemusíme platit a tak máme možnost jenom za jednu rybářskou sezónu ušetřit tisíce. Vždyť jedna krabička s deseti žížalami nás vyjde minimálně na 35Kč. Potom už se opravdu vyplatí zvažovat nad tím, zdali neinvestovat trochu svého času a vychovat tak své vlastní žížaly.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Chov žížal

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář