Inzerovat zde
Inzerovat zde

Chov masných červů

Řekneme si jakým způsobem chovat a následně obarvovat masné červy.

Inzerovat zde

Každého jistě uchvátí představa, že by nemusel za masné červy platit, ale mohl by si je sám doma chovat. Minimálně za jednu rybářskou sezónu bychom byli schopni ušetřit tisíce, alespoň v mém případě. Nic méně některé ženy v domácnosti nesnesou pohled na masné červy v ledničce, natož, abychom je mohli úmyslně chovat například na zahradě, nedaleko jejich lehátka na opalování. Já to kvůli napsání tohoto článku ovšem musel vyzkoušet a zůstal jsem u toho až do dnes. Aktuálně dokonce červy barvím, zkouším různé variace barev, které by mohly ryby zaujmout a chov červů jako disciplína, která mi navíc ušetří nějakou kačku, mě začíná opravdu bavit.  Ale pojďme rovnou na věc…

Kde masné červy chovat?

Ve své podstatě je chov masných červů docela jednoduchou záležitostí. Nic méně je potřeba myslet na to, že tato sranda docela dost smrdí a navíc je potřeba řešit místo, kde je vůbec budeme moci chovat. Já osobně to dělám na zahradě, ale mám známého, který kvůli těmto účelům byl donucen manželkou si koupit nedaleko jeho bydliště pozemek, který si oplotil a má ho vlastně jen kvůli chování červů. Nic méně jakmile přesvědčíte manželku o tom, že budete na zahradě chovat červy, tak máte vyřešenou první otázku.

V čem masné červy chovat?

Zařízení ve kterém budete červy chovat, se ve své podstatě skládá pouze z dvou nádob. Mohou to být například dva kýble, které jsou o stejné velikosti a zároveň jsou vsunuté do sebe. Do vrchního kýble jednoduše provrtáme dírky, které budou tak veliké, že nimi budou propadávat červy a do spodního kýble jen jednoduše nasypeme piliny. Potom umístíme do vrchního kbelíku nějaký rošt, na který později umístíme jednoduše syrové maso. Mohou to být nějaké zbytky a to jak vepřového, tak kuřecího masa. Ale hodit se vám budou například i odřezky z ryb. Potom celé naše vyrobené zařízení budeme muset nějak přiměřeně přikrýt. Přiměřeně znamená to, že bychom měli nechat takovou mezeru, aby do našeho zařízení mohly nalétávat mouchy, které zde nakladou vajíčka.  Důležité je jen zkrátka, aby dovnitř nepršelo, ale zde byl zároveň dostatečný prostor pro mouchy.

Potom co máme vše připraveno a maso nastraženo nám nezbývá než čekat. Smrad se pomalu začne uvolňovat a to nenechá klidné mouchy, které začnou do našeho zařízení nalétávat na umístěné maso a poté zde začnou klást vajíčka. Potom se vylíhnou larvy, které začnou jíst maso. Jakmile skončí s tímto procesem, tak začnou propadávat dírami, které jsme vytvořili, přímo do spodního kýble, ve kterém jsou piliny. No a ze spodního kýble už si můžeme červy brát, co nám hrdlo ráčí.

Barvení masných červů

Mimo chovu masných červů jsem se v posledních letech zaměřil i na barvení masných červů. Spousta z nás dobře ví, že mnohdy jsou například červení masňáci mnohem úspěšnější než obyčejní bílí. Proč ale nezkusit více barev? A jakým způsobem tedy při barvení masných červů postupovat?

Ze všeho nejdříve si opatříme nějaké potravinářské barvivo. Vybereme si barvu, kterou budeme chtít vyzkoušet a následně danou barvou musíme namořit i maso, které vkládáme do naší červomnožírny.

Já už těchto zařízení mám po zahradě vícero, tudíž dělám zároveň asi 4 barevné kombinace červů. Většinou maso vložím celé do nádoby s potravinářským barvivem. Červy potom co budou konzumovat právě naše obarvené maso, tak se také jednoduše zbarví.

Pokud zapomenete namořit maso potravinářským barvivem, potom masné červy můžete obarvit i dodatečně. Jak se to dělá? Jednoduše tak, že neobarvené bílé červy vložíme do nádoby, ve které už máme pudinkový prášek o barvě, kterou si představujeme.

Barevných kombinací můžete vyzkoušet celou škálu. Zkrátka podle toho jaké druhy barev potravinářského barviva seženete. Já osobně preferuji a mám úspěchy na červené, modré a oranžové masné červy.

Jakým způsobem naše vyšlechtěné masné červy uchovávat?

Za nejlepší volbu považuji si pořídit klasické krabičky, které disponují víčkem a průduchy. Do nich společně s trochou pilin červy vložíme a pak je následně uložíme do ledničky, tedy pokud nám to manželka dovolí. Pokud ne, doporučuji si koupit vlastní, nějakou levnější ledničku. V ledničce se červům zpomalí jejich vývoj a tak jsou schopni vydržet docela dlouho.

Zařízení pro chov červů, které jsem popsal je tím nejjednodušším řešením, které existuje. I já osobně už jsem pokročil dál a postavil jsem si kvůli této záležitosti něco jako zahradní domek. Zatím jsem ve fázi, kdy mě to opravdu ještě baví, tudíž jsem otevřený novým nápadům a experimentuji. Pokud mě do budoucna ještě něco napadne, určitě to dopíšu do tohoto článku.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Chov masných červů

  • jan lukas před rokem

    vše udelano podle navodu červu mnoho ale hrozně maly proč.

  • Jiri stodulka před 9 měsíci

    Udělat si tam mezeru aby tam naletavaly všechny mouchy je určitě špatně protože vy potřebujete ,aby se vam tam dostaly jen masařky protože z nich jsou vetší červi vhodne na haček .Proto spíše uzavřit a bud si nachytat poctive masařky nebo tam nechat zakuklene masnaky z obchodu.Co vim tak na masnaky potrebujete vyhradně masařky a ne kdejakou běžnou mouchu .

Vložit nový komentář