Cejn velký
Mnozí rybáři cejny doslova milují a vyhledávají je. Jsou to většinou rybáři lovící na feeder nebo plavanou.
Jedna z nejznámějších a nejvíce se lovících naších ryb. Mnozí rybáři cejny doslova milují a vyhledávají je. Jsou to většinou rybáři lovící na feeder nebo plavanou. Naopak pro kapraře je tato ryba jedno veliké zlo a mnohdy se stane, že svojí nástrahu mají nahozenou několik hodin kdy čekají na trofejního kapra, ale záběr příjde od cejna.
Typickým znakem cejna je veliké tělo placaté tělo, které mnohdy využívá na řekách při zdolávání rybářem.
Lov cejna velkého není žádná věda. Pokud je těchto ryb na nějakém revíru dostatek, dokážete je lovit na téměř všechny druhy nástrah. Nejvíce v oblibě mají cejni ovšem hnojňáky, masné červy a kukuřici. Existuje mnoho druhů i řad cejnových krmení, které používají plavačkáři při závodech. Každému ovšem postačí jednoduché krmení ať už je zaměřené na jakýkoliv druh ryby.
Cejna velkého můžete lovit na plavanou, na těžko nebo na feeder.
Při lovu na plavanou je nejefektivnějším způsobem přidržování splávku nebo úplné zastavení v proudu na krmném místě. Pokud jste na stojaté vodě, stačí vám pouze hlídat to, aby jste byli u dna. Záběry od cejnů se na splávků většinou projeví tzv. zvedákem a to tak, že se vám celý splávek zvedne nad hladinu. Mnohdy vám ale splávek cejn i potopí, takže nikdy nemusíte mít jistotu, že se jedná právě o cejna.
Při lovu na feeder stačí klasická průběžná montáž s nastražením kukuřice nebo masňáků a jiných dalších nástrah. Občas cejni velmi dobře berou i na nástrahy nastražené vlasovou metodou pod háčkem.
Na závěr bych chtěl říct, že cejn i přes to, že je to plevelná ryba je ve větších rozměrech už zdatný a krásný bojovník a také si zaslouží úctu. Při tření cejnů nechoďte kolem vody s trojháky a nesnažte se je podsekávat.
Komentáře Cejn velký