Inzerovat zde
Inzerovat zde
Inzerovat zde

Candát obecný

Candáta určitě každý zná. Je to jedna z nejvyhledávanějších dravých ryb nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

Inzerovat zde

Candáta určitě každý zná. Je to jedna z nejvyhledávanějších dravých ryb nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Candát se díky svým dobře postaveným ploutvím dokáže velmi nenápadně pohybovat po dně a dokáže se jednoduše přiblížit k menším rybkám, aniž by si to ho všimli. Jeho tělo se může lehce podobat okounovi, ovšem jeho ústa jsou vybaveny krásnými čelistmi v nichž se ukrývají veliké candátovy zuby.

Candát se loví mnoha způsoby. Může to být na splávek s nástražní rybkou nebo na klasickou průběžnou montáž s nástražní rybkou nahozenou na dno a také pomocí přívlače. Jelikož je candát velmi žádaným úlovkem, tak i výrobci nástrah se snaží o co nejlepší napodobeniny rybek s pohybem, který candáta vždy vydráždí k útoku.
Pokud se chystáte na candáty s přívlačí nejefektivnějším stylem lovu bude tzv. tečkování dna. Při vláčení budete neustále zvedat rybku nad dno a pak pouštět zase ke dnu. Doslova budete svojí nástrahou tečkovat dno. Útoky candáta většinou přicházejí při zvedání nástrahy a projeví se silnou ránou do prutu. Tento styl lovu přívlačí na candáty je velmi náročný a každému rybáři pár vycházek k vodě trvá, než se ho pořádně naučí. Pokud se to ale naučíte můžete si být jistí, že při lovu candátů budete úspěšní.

Pokud se chystáte na candáta nejjednodušším způsobem a to na těžko postačí vám jakýkoliv prut, klidně můžete zvolit i feeder. Navážeme si klasickou průběžnou sestavu a na háček připíchneme za ústa mrtvou nástražní rybku, nahodíme a můžeme čekat. Pomocí policajta si udělejte dostatečný průvěs a raději si povolte baitrunner v případě nepozornosti. Pokud příjde záběr, nemusíte na nic čekat a po vyjetí policajta do prutu sekejte.

Lov na plavanou a živou rybku je také zábava. Tomuto lovu se většinou věnuji večer s tím, že na splávek nasadím chemické světýlko. Jako nástrahu používám běličku nebo menší plotičku. Záběry se většinou projeví nekompromisním potopením splávku.

Na závěr při přitahování candáta dávejte veliký pozor, jelikož vetšinou prudce začne třepat hlavou. Díky jeho tvrdé tlamě se několikrát podařilo, že se nástraha z jeho úst dostala ven. Je proto nutné přizpůsobit i úvodní zásek candáta, tak aby dobře seděl na prutě.

Připojené obrázky

Připojená videa

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Candát obecný

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář