Inzerovat zde
Inzerovat zde

Březnový lov na feeder

04. 03. 2019
Po zimním půstu se ryby zajímají o naše nástrahy s nástupem jarního počasí a pozvolného oteplení čím dál tím víc, takže je nejvyšší čas vyrazit k vodě i pro ty, kterým se zatím moc nechtělo. O tohle byste neměli přijít, nedejte si ujít lov na feeder v březnu, možná bude ještě úspěšnější, než oblíbené letní chytání.

Po zimním půstu se ryby zajímají o naše nástrahy s nástupem jarního počasí a pozvolného oteplení čím dál tím víc, takže je nejvyšší čas vyrazit k vodě i pro ty, kterým se zatím moc nechtělo. O tohle byste neměli přijít, nedejte si ujít lov na feeder v březnu, možná bude ještě úspěšnější, než oblíbené letní chytání.

Kam se vydáme?

Záleží hlavně na dostupnosti revíru a na tom, kolik máte času. Stojaté i tekoucí vody jsou v tomto období velmi nadějné a určitě přinesou spoustu krásných zážitků z rybaření a rozmanitou paletu ulovených ryb. Ryby se s oteplující vodou rozjíždějí i do mělčích míst a proto budeme vycházet hlavně z konkrétního stavu. Pokud je voda ještě lehce zvýšená a trochu přikalená, zaměříme se hlavně na klidná místa v blízkosti břehu a na tišiny za přírodními překážkami, tam ryby najdeme určitě. V tomhle období se vyplatí dbát na opatrný pohyb, držet se dál od břehu a lovit na poměrně krátký odhoz. V klidnějších místech budeme určitě mít větší šanci než v silném proudu. Velmi dobrých výsledků můžeme dosáhnout i v hlubších vývařištích pod jezy a v tůních, ryby se zde pomalu začínají soustřeďovat před přípravou na čas výtěru. V těchto místech ulovíme především pěkné cejny, plotice, perlíny, zaberou i ostroretky, podoustve, tloušti a parmy. U těch posledních čtyř zmíněných druhů ale pozor, od poloviny března už budou hájené! Ryby berou dobře i v přikalené vodě, ale pokud už jde někde studená sněhová voda, zkusme raději navštívit jiný revír nebo vhodnější místo.

Jaké podmínky k lovu budou nejlepší

Nástrahu budeme tedy nabízet v nepříliš hlubokých místech poblíž hlavního proudu, kde lze předpokládat výskyt ryb, vyhledávajících potravu. Ryby lépe berou za teplejších dnů se slunečním svitem a za ustáleného počasí, na náhlé ochlazení nebo prudké změny tlaku většinou naopak reagují tím, že zájem o potravu omezí a stáhnou se do míst, kde vyčkají na příznivější podmínky. Do skutečně mělkých míst se ryby vydávají nejčastěji až koncem března, záleží to ale samozřejmě na počasí a tím i na teplotě vody. Pokud dosáhne 10°C nebo lépe 12°C, už se často zdržují přes den v hloubkách kolem jednoho metru.

Kdo chce chytat, musí vnadit

V březnu už nekrmíme jen kvůli tomu, abychom ryby probrali z případné zimní letargie, ale chceme je opravdu cíleně přilákat na zvolené lovné místo a tam je udržet po co nejdelší dobu. Apetit ryb se zvyšuje spolu se stoupající teplotou vody a tím pádem je pro rybáře situace stále příznivější, pokud ji umí správně využít. Vnadění se bezesporu vyplácí na stojaté i na tekoucí vodě, ovšem i když ryby najednou mají větší chuť k jídlu, nesmíme to přehnat. Vždyť je nechceme zasytit, ale jen podráždit jejich chuť a přimět je k tomu, aby měly snahu vyhledávat další lákavá sousta. Velké množství krmení, naházené do vody, rozhodně pozitivně neovlivní počet ani velikost úlovku, na to je třeba myslet! Raději se soustřeďme na lov s vhodně zvoleným feederovým krmítkem, který může znamenat úspěch. Krmítko má při lovu na feeder totiž spoustu výhod, které je třeba si uvědomit a následně je správně využít:

  • Nepotřebujeme velké množství krmení, pokud ho dopravíme přesně na požadované místo, což právě feederové krmítko umožňuje zcela dokonale
  • Dokážeme krmítko spolu s nástrahou nahodit přesně tam, kam potřebujeme, na malou i větší vzdálenost
  • Vnadíme při každém nahození přesně v místě dopadu krmítka současně s nástrahou
  • Nástraha se po dopadu na dno nachází v bezprostřední blízkosti krmítka a nikam se nevzdaluje

Není krmítko jako krmítko

Budeme-li chytat na stojaté nebo jen pomalu táhnoucí vodě, je vhodné sáhnout po klecovém krmítku, které umožňuje snadné vyplavování vnadící směsi. Nehrozí totiž, že by nám silnější proud během chvilky všechno krmení z krmítka "vypláchl", proto volíme i řidší konzistenci směsi. Za optimální lze považovat takovou krmnou směs, která přečká v krmítku nahození a klesání ke dnu, aby se následně poměrně rychle uvolnila a rozptýlila v okolí. To ryby spolehlivě přiláká. Když sestavu stáhneme, v krmítku by rozhodně nemělo zůstat vůbec nic, jinak máme směs zbytečně příliš hustou nebo jsme ji příliš zmáčkli při vkládání do klece krmítka.

Pro lov v proudnější vodě volíme nejlépe klecové krmítko se zátěží, které se bude spolehlivě držet na svém místě, výhodou je zploštělý tvar. Proto vybíráme typ s hustší síťkou, ze kterého se krmná směs uvolňuje mnohem pomaleji, proud ji nesmí "vytáhnout" během chvilky, účinnost krmítka by byla jen krátkodobá. Navíc použijeme hustší, pevnou směs krmení, která bude mít rozpad pomalejší a skutečně pozvolný. Pro vnadění masnými červy se používají krmítka se zátkou a malými otvory, jimiž se červi vyplavují postupně.

Na co budeme lovit

Většina rybářů sází na živočišné nástrahy. Je to skutečně spolehlivá volba, můžeme použít kopané žížaly, půlku rousnice nebo hnojáčky (ovšem pokud jsme si včas neudělali zásobu těchto oblíbených nástrah, nemusí se nám je podařit sehnat ani v rybářských speciálkách). Snadněji dostupní a velmi spolehliví jsou na háčku i masní červi, nebojme se použít barevné, jsou pro ryby často v tomto období velice přitažliví. Kukly lze také nastražit, ale pozor na to, aby v nich zůstal i obsah, samotné obaly jsou pro ryby jen minimálně zajímavé. Ze snadno dostupných nástrah rozhodně stojí za zmínku napařený a lisovaný rohlík, úspěch ale můžete zaznamenat i na kukuřici nebo drobnější pelety, nejlépe s masovou příchutí. Pokud zvolíme dobré místo a budeme mít aspoň trošku toho příslovečného rybářského štěstí, určitě se úlovku dočkáme.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Březnový lov na feeder

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář