Inzerovat zde
Inzerovat zde

Březnovka je tutovka

21. 02. 2019
Kdo by neznal březnovku (March Brown), jednu z nejpopulárnějších a nejúčinnějších umělých mušek? V popularitě se jí blíží snad je rudořitka (Red Tag) a zaječí ouško (Hare´s Ear) nebo bažantí nymfa (PheasantTail Nymph). Ovšem březnovka vychází z nejjednoduššího, univerzálního vzoru a ačkoli se občas mění používané materiály i její celkový vzhled, je to mezi muškaři prostě nezaměnitelný pojem.

Kdo by neznal březnovku (March Brown), jednu z nejpopulárnějších a nejúčinnějších umělých mušek? V popularitě se jí blíží snad je rudořitka (Red Tag) a zaječí ouško (Hare´s Ear) nebo bažantí nymfa (PheasantTail Nymph). Ovšem březnovka vychází z nejjednoduššího, univerzálního vzoru a ačkoli se občas mění používané materiály i její celkový vzhled, je to mezi muškaři prostě nezaměnitelný pojem. Navíc ji lze poměrně snadno uvázat, i materiál je dostupný a muška má potom velmi dobrou trvanlivost. A že chytá ryby, to se všeobecně ví...

Pohled do historie jedné z nejpoužívanějších mušek

Umělé mušky podobného typu popisuje ve svých spisech už John Dennys v sedmnáctém století a snad žádný z později publikujících autorů ji neopomněl zmínit. Autora se mi dopátrat nepodařilo, ovšem to mušce v žádném případě neubírá na hodnotě a významu pro sportovní muškaření. Pochází s největší pravděpodobností z Anglie, kde muškaření v moderním pojetí má své kořeny. Stala se oblíbeným a asi nejčastěji doporučovaným vzorem i pro většinu (dovolil bych si tvrdit, že asi pro všechny) průkopníků muškaření a vázání mušek u nás. Zmiňuje ji nestor české muškařiny Karel Liška, stejně tak Jaroslav Tejčka, byla jedním z nejoblíbenějších vzorů ing. Zdeňka Šimka a tak by mohl výčet ještě dlouho pokračovat. Velmi úspěšnou se tato muška stala i ve Spojených státech, loví na ni dnes rybáři prakticky po celém světě.

Muška mnoha tváří

Z původního vzoru se vyvinulo mnoho různých typů a modifikací, které jsou stále velmi účinnou muškou a staly se už dávno nesmrtelnou klasikou. Co vlastně představuje? Jedná se o víceméně univerzální vzor, který v barevných i velikostí odlišených modifikacích může napodobovat určitý konkrétní druh, ale všeobecně jde o imitaci malých a středně velkých jepic hnědého a zelenohnědého zbarvení. Přírodním vzorem je (údajně) jepice Ecdyurus venosus Fab, případně později se objevující Epeorus assimilis Eat (tyto druhy uvádí nejčastěji odborná literatura). Není ale třeba si dělat v hlavě zmatek s latinskou terminologií, stačí se rozhlížet u vody a uvidíte, kolik hmyzu je na první pohled březnovce podobných a můžete je touto muškou napodobit.

Muškaři rozlišují tradiční samičí vzor (March Brown Female), který má světlé žlutohnědé tělo se světlým kroužkováním nožky i štěty šedohnědé (z koroptve) a kropenatá křídla z koroptve. Samčí vzor (MB Male, občas označovaná u nás jako "březník") je o něco tmavší, jinak prakticky shodný. Provedení pod označením stříbrná březnovka (Silver March brown) je vázáno buď s tělíčkem ze stříbrné lamety nebo s výrazným kroužkováním vlněného nebo z dubingu zhotoveného tělíčka silnější stříbrnou lametou či plochým stříbrným drátkem. Tento vzor je velmi účinný do přikalené jarní vody a napodobuje kromě hmyzu při aktivním vedení i drobné rybky nebo potěr.

Původní březnovka je používána jako mokrá muška, napodobující utopený a vodou unášený hmyz. Křídla z výřezu mohou být pro jednodušší vázání nahrazena monokřídlem, případně svazečkem vhodně zabarvených paprsků z pera. Úspěšné jsou i mokré mušky , vázané jako chmýřenky, tedy bez křídel, jen s troch hustším věnečkem nožek.

Březnovka je velmi účinná i jako suchý vzor, plovoucí po hladině. V takovém případě jsou nožky postaveny kolmo k ose tělíčka a křidélka jsou o něco tenčí, mírně vztyčená. Výborně se suchými březnovkami s křídly ze špiček srpků (ve zbarvení grizzly), které věrohodně napodobí vztyčená křídla skutečného hmyzu a jsou mnohem trvanlivější než výřezová křidélka. I chmýřenky při lovu na sucho najdou své místo.

Nelze opomenout ani nymfové mušky, které byly ze základní březnovky vyvinuty, v posledních letech jsou na vrcholu především oblíbené nymfy se zátěžovou kuličkou. Ale ani jednoduché nymfy se zatížením jen několika oviny tungstenového nebo olověného drátku v zesílené hrudi nejsou neúspěšné, především jako přívěsné mušky.

A na konec ještě zmínka o streamerových vzorech, které si z březnovky také vzaly inspiraci - větší březnovka se stříbrným tělíčkem a hodně nazad sklopenými úzkými křídly je vynikající nástrahou na většinu dravých ryb, ovšem pozor na to, že používání streamerů a mušek, přesahujících určitou celkovou délku (blíže v BP) je považováno za přívlač a je povoleno až od poloviny června!

Volba materiálů nabízí velkou variabilitu

Protože se jedná o vzor, který má dlouhou historii, setkáme se s použitím nejrůznějších materiálů pro zhotovení této mušky. Pro zhotovení tělíčka mokrých mušek, u nichž je nasákavost materiálu žádoucí, se používá nejčastěji dubing nebo knot ze zaječí, případně králičí srsti, někdy také vlna. U suchých mušek se osvědčují hlavně syntetické materiály. Ke kroužkování slouží žlutá nit nebo drátek, u provedení Silver March Brown stříbrná lameta nebo stříbrný drát.

Štěty a nožky se zhotovují z pírek koroptve, pro kalnější vodu je možné použít i peří z perličky, které je obdobně kropenaté, ale mnohem kontrastnější a tudíž výraznější, lépe viditelné. Na zhotovení křídel slouží většinou výřezy z letek koroptve nebo bažanta, případně žíhaná (grizzly) pírka ze slepice nebo kohouta, respektive jejich špičky. V poslední době se objevily i varianty březnovky s použitím peří CDC na křídla (u suchých mušek) nebo na jemné chmýřité nožky u nymf.

Mnozí vazači nahrazují nenápadnou šedavou nebo černou hlavičku nápadnou hlavičkou z ostře červené, žluté nebo fluorescenční zelené či oranžové nitě. Tyto mušky se používají hlavně při aktivním vedení a jsou úspěšné i na stojatých vodách.

Březnovka je jednoduše léty prověřená klasika a ve vaší krabičce s muškami by nikdy neměla chybět! Tahle muška funguje po celou sezónu, od zimy přes léto do další zimy...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Březnovka je tutovka

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář