Amur bílý
Rybáří kteří cíleně loví amury a často se s nimi setkávají ví dobře s jak silnou rybou mají dočinění
Amur bílý je ryba dovežená z Asie, řadí se do čeledi kaprovitých ryb. Díky aklimatizování i u nás v České republice se začal postupně vysazovat nejen kvůli hospodářským účelům. Amur bílý ma veliký vliv na zvýšení produkce kaprových rybníků. Je to dáno tím, že požírá veškerou rostlinou potravu jako řasy, vegetaci a dá se říct, že je to takový čistič naších vod.
Rybáří kteří cíleně loví amury a často se s nimi setkávají ví dobře s jak silnou rybou mají dočinění. Já osobně je nazývám stříbrnými torpédy a jejich lov přímo miluji. U amurů máte jednu bezesporu velikou výhodu. Amuři při souboji nevyhledávají překážky a tak je máte možnost po většinu času zdolávat na volné vodě. Na větší kusy už si připravte velikou dávku trpělivosti, dostatek vlasce na kvalitním navijáku a kvalitní prut, který dokáže odolat všem výpadům těchto torpéd.
Občas se stává, že při první chvíly zdolávání amura, dochází k tomu, že se vyvalí na hladinu a nechává se pomalu, ale jistě přitahovat k podběráku. Už několikrát jsem byl svědkem, kdy rybář s dlouhým podběrákem amura podebral a ten začal pořádně řádit až v podběráku. Mějte se ale na pozoru, pokud amura nepodeberete, tak vám kousek od břehu vystřelí neuvěřitelnou rychlostí na volnou vodu a v případě utažené brzdy se můžete rozloučit s rybou a možná i prutem.
Kde amury hledat?
Na každé nádrží či řece se chovají ryby jinak. Málokdy najdete jedno místo, kde se amuři neustále zdržují a vy je tam můžete úspěšně lovit. Je potřeba, aby každý rybář zkusil obejít svůj oblíbený revír a trochu se zamyslel nad tím kudy amuři cestují a jakým způsobem v dané lokalitě je alespoň na chvíly udržet na krmném místě.
Nástrahy i návnady na amury?
Amury chytíte na jakékoliv nástrahy rostlinného původu. Velmi úspěšnou nástrahou je například kukuřice, ovoce jako třeba třešně, různé amurové boilies, na rohlík z hladiny atd.
Těžší už to ale bude při selektování jiných ryb a přilákání amurů do vašeho krmného místa. Dnes už existuje miliarda dipů, boilies a nakládaných kukuřic určených přímo pro lov amura. Já osobně ale považuji za nejselektivnější návnadu ovoce ze zahrady. Ušetříte veliké peníze a navíc narazíte na nejefektivnější návnadu i nástrahu. Nasbírejte tedy někde hned několik kilogramů třešní, švestek, špendlíků a ovoce doplňte o kukuřici větších rozměrů. Je dobré nakoupit kukuřici, která je o něco větší a kterou si můžete předvařit. Po vaření kukuřici nechte krásně působit a používejte jí až lehce nasmrádlou. To právě amuři milují.
Až se dostanete k vodě, nemusíte krmit nijak daleko. Ono vám to ovoce ani nijak daleko nedoleti. Je dobré předkrmovat několik kilogramů ovoce s přidáním kukuřice pár dní do předu. Buďte si jistí, že až nějaké hejno amurů vaše krmné místo najde, nezbyde tam vůbec nic.
Konečně se dostáváme k bodu, kdy už vyrážíme k našemu předkrmenému fleku s pruty. Jako nástrahu můžete použít různé ovoce napíchnuté přímo na háčku. Použijte tedy klasickou průběžnou montáž s pevným a ostrým háčkem. Použít můžete i vlasovou metodu návazce a na vlas pod háček navléknout několik kukuřic. Já ještě dělám takovou fintu, že před poslední kukuřicí na vlasu připojím gumičku, kterou navléknu na háček.
Nástraha pod háčkem na vlasu je pak obeplá kolem celého háčku a také má takový tvar háčku. Je to z důvodu, že amuři nástrahu nešlukují tak jako kapři, ale spíš nabírají. Samozřejmě že fantazii se meze nekladou a použít můžete různé nástrahy z vašeho repertuáru.
Na závěr přeji hodně štěstí a trpělivosti. To určitě při lovu těchto torpéd budete potřebovat.
Komentáře Amur bílý