Inzerovat zde
Inzerovat zde

Začínáme s rybolovem na dírkách

15. 12. 2016
Obecný článek o tom jaký prut se používá na dírky, co za ryby můžeme na dírkách ulovit, jaké nástrahy se používají a která z nich je vůbec ta nejlepší.

Zima už přišla a většina rybářů netrpělivě vyčkává až rozmrznou vodní plochy, aby mohli vyzkoušet své nové zkušenosti nabité z rybářských článků nebo montáže, sestavy a krmení, které si doma poctivě v zimním období připravovali. Pak je tu samozřejmě i druhá sorta rybářů, kterým nevadí ani mínusové teploty a lovit ryby se vydají na led. Přece jenom pro ty, kteří zatím ani nikdy nepřemýšleli, že by na dírky vyrazili tu mám jednoduchou otázku. Nebudou vám ryby tak dlouho chybět? Jistě, že ano, tak se toho nebojte a začněte od přečtení několika článků v naší rubrice věnující se lovu na dírkách. 

V dnešní době je už veliká spousta soukromých revírů, které fungují i v zimním období, kdy do revíru ještě před jeho zamrznutím, ale někdy i v průběhu vysadí tuny Pstruhů. Mimo Pstruhů však na dírkách máte možnost ulovit například i Štiky, Jesetery, Plotice, Okouny a kolikrát se mi stalo, že i během jedné vycházky se mi podařilo ulovit hned několik Kaprů. Zkrátka i v zimním období pod ledem si nemůžete být jistí co chytnete a způsob lovu na dírkách má své nezapomenutelné kouzlo. 

Jaký prut s navijákem na dírky?

Lov v kruté zimě a na dírkách je logicky také naprosto jiný než naše normální a klasické rybaření. Na běžně používáne pruty musíme hodně rychle zapomenout. Je potřeba si vyrobit nebo pořídit krátky dírkařský prut, které se obvykle vyrábí ve velikost od 40 do 70 cetimetrů. Na výběr můžete mít mimo různých značek i mezi různou škálu tuhosti prutu. Proto pokud máte v plánu jít na větší ryby jako například Štiky vyplatí se šáhnout po tvrdším prutu, naopak u Pstruhů vám postačí méně tuhý prut. Při výběru navijáku pro rybolov na dírkách je dobré pamatovat na to, že by neměl být příliš veliký a raději celokovový a kvalitně zpracovaný. U navíjáků, které se používají v minusových teplotách je opravdu dobré šáhnout po kvalitnějším řešením, jelikož ty levnější navijáky vám mohou také blesku rychle odejít nebo se v daný moment zaseknout a vy už si zkrátka na dírkách v ten den nezachytáte. 

Jaké nástrahy a jaký způsob lovu na dírkách?

Otázka na kterou bych musel odpovídat hned v několika článcích. Zkusím to ovšem zjednodušit a říct to velmi stručně. Ze všeho nejdříve si tedy vybereme způsob lovu, který úzce souvisí samozřejmě i s naší cílovou rybou. Pokud máme v plánu chytat Pstruhy můžeme je ulovit pomocí vertikální přívlače na rotačky, twistříky, marmyšky, woblery a nebo také na splávek s masnými červy, pastou na pstruhy, krevetkami, nástražní rybičkou, rohlíkem a podobně. Každému vyhovuje něco jiného. Práce s umělou nástrahou je pro ty aktivnější a naopak chytání na splávek je pro ty, kteří nemají aktivní způsob lovu tolik v lásce. 

Marmyška jedna z nejlepších nástrah

Téměř každý rybář, který se někdy vydal na Pstruhy už marmyšku zná. Pro ty, kteří neví co je to za nástrahu mám pár vět k představení. Je to ve své podstatě háček, který má zalitou hlavičkou olovem a ve většině případů tak stvárňuje larvu, hmyz, broučka, myfu a tak dále. Marmyšky se dají pořídit v různých barvách, tvarech a samozřejmě i velikostech. Pro ryby je to přirozená a velmi nenápadná nástraha. Na háček se doporučuje připíchnout i další nástrahu například v podobě masných červů nebo hnojňáka, ve většině případů tak zvýšíte účinnost své nástrahy.

Je spousta způsobů jak s marmyškou pracovat a každému se bude dařit něco jiného. Mezi ten nejběžnější způsob je poskakování s marmyškou těsně nade dnem, poté položení nástrahy na dno, kdy právě dno trochu rozvíříme a navinutí směrem vzhůru. Těch způsobů je zkrátka vícero a fantazii se meze nekladou, proto je potřeba zkoušet a být aktivní. 

Marmyška a ryby, které na ní ulovíme?

Přirozeně to bude o více faktorech, jako o výběru revíra, místa a podobně. Ve většině případů ovšem na marmyšku máte možnost ulovit pstruhy, siveny, okoun, štiky, candáty a občas se splete i kapr a to především i z toho důvodu, že na háčku je umístěna i další nástraha jako červy nebo hnojáci. 

Tento první článek byl více obecný a věnoval se především té nejpoužívanější nástraze jménem marmyška. V dalších článcích o rybolovu na dírkách se položíme více do hloubky a samozřejmě, že si představíme i některé další úspěšné nástrahy i způsoby lovu. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Začínáme s rybolovem na dírkách

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář