Inzerovat zde
Inzerovat zde

Vydejme se k vodě i v zimních měsících

31. 01. 2018
Pro mnohé sportovní rybáře je přelom roku spíš obdobím, kdy se věnují jiným zájmům nebo si o rybaření raději něco přečtou, podívají se na film o chytání na vzdálených revírech či zkontrolují, povyspraví a doplní svou výzbroj a výstroj. Nic proti takovému přístupu, ovšem pokud není počasí příliš nepříznivé a už nám to nedá, proč bychom se k vodě nevypravili.

Pro mnohé sportovní rybáře je přelom roku spíš obdobím, kdy se věnují jiným zájmům nebo si o rybaření raději něco přečtou, podívají se na film o chytání na vzdálených revírech či zkontrolují, povyspraví a doplní svou výzbroj a výstroj. Nic proti takovému přístupu, ovšem pokud není počasí příliš nepříznivé a už nám to nedá, proč bychom se k vodě nevypravili. Nemusí se jednat o celodenní výlet, většinou ani nepočítáme s úlovkem, který bychom sotva unesli, ale povodit si pár ryb na jemném náčiní a pokochat se zimní pohodou u opuštěné řeky, to má rozhodně něco do sebe.

Půjdeme jen tak "nalehko"?

Rozhodně tím není myšleno, že bychom se vydali na ryby v lednu nebo v únoru nedostatečně oblečení a koledovali si o následný pobyt v peřinách. Důkladné oblečení je samozřejmě třeba přizpůsobit podmínkám a raději si vzít s sebou ještě něco navíc, kdyby to u vody bylo natolik lákavé, že se původně plánovaná krátká procházka neplánovaně protáhne a domů se nám pořád nechce. To znamená pořádně zateplené boty, nepromokavé kalhoty a bundu (nejlépe s kapucí), čepici i vhodné rukavice. U rukavic bych jen podotkl, že neohrabané palčáky asi nebudou tou optimální volbou. I některé textilní rukavice při kontaktu s vodou (kterému se při rybaření nevyhneme) začnou namrzat a jsou spíš pro zlost, proto bych doporučil například neoprénové modely s odepínacími prsty, které využijeme i při mořském rybolovu a případně i při dalších zimních sportech, případně mít u sebe rukavic raději několik a střídat je. Zajímavou pomůckou jsou i ohřívací polštářky a náplasti na chemickém principu, které dokáží příjemně hřát i několik hodin. Díky různým velikostem a tvaru je použijeme do rukavic, bot, na záda i kamkoli jinam, pomohou v nouzi udržet i nástrahu v teple a zabránit jejímu zmrznutí. Ale to berte jen jako vyzkoušenou radu coby bonus k zimnímu chytání. Navíc jistě oceníme i něco k jídlu a termosku s čajem nebo teplou kávou.

Pod tím pojmem "nalehko" byla totiž ve skutečnosti míněna volba náčiní a rybolovných metod. Velmi dobrou metodou pro zimní rybolov je lehká plavaná, jež nám umožní prohledávat vhodná místa a nabízet drobné nástrahy přirozeně unášené proudem. Mírně táhnoucí voda je ideálním místem, vyhledávat budeme i úplavy, místa za přírodními překážkami, tůňky a jámy pod jezy. Tady všude se mohou s velkou pravděpodobností soustřeďovat ryby, které přes zimu přijímají potravu. Při plavané na tekoucích vodách máme dostatek pohybu a proto chladné počasí snášíme docela dobře, při lovu na plavanou na stojatých revírech a lovu na položenou nebo na feeder je lov spíše statický, zda budeme u prutů stát nebo se posadíme do křesílka, to už je na nás. Každopádně občas je třeba nějaký ten pohyb, stačí pomalu a bez zbytečného dupání, samozřejmě.

Zjemníme a ubereme

V zimním období jsou ryby velmi opatrné, voda bývá opravdu čistá a díky tomu, že při snížené teplotě vody dochází (především u kaprovitých ryb) ke snížení aktivity, tak i souboje s rybou nebývají tak důrazné. Můžeme si tedy dovolit použít výrazně jemnějšího náčiní, které naši šanci na úlovek v tomto období zvyšuje. Nejde jen o použití tenkého vlasce a spolu s ním i menších háčků, jedná se současně i o citlivější reakce splávku, čihátka nebo signalizátoru na opatrný záběr. Jemnému náčiní musíme pochopitelně přizpůsobit i razanci záseku (někdy to chvíli trvá, než si zvykneme, ale jde to), pro vylovování větších ryb potom určitě použijeme podběrák, pokud je nezbavíme háčku rovnou ve vodě. Malý háček z tenkého drátu se totiž snadno z rybí tlamky vyřízne, ovšem zase nezpůsobí rybě žádnou větší škodu.

Ubereme i na krmných dávkách, potřebujeme ryby upozornit na potravu, rozhodně je ale nechceme zasytit, potom bychom byli sami proti sobě. A musíme si uvědomit, že v zimním období přijímají ryby přece jen mnohem menší množství potravy než v běžné sezóně. Některé druhy ale zůstávají při chuti i přes zimu, na ty se tedy zaměříme přednostně, pokud se v dostupném revíru vyskytují.

Na které ryby se zaměříme?

Z kaprovitých ryb určitě nechybíme, když se budeme věnovat lovu tloušťů a plotic, při chuti zůstávají i cejni a zejména cejnci, plotice i podoustve. Kapr či parma jsou příjemným překvapením, na jistotu ale s jejich úlovkem počítat nemůžeme. Také okouni zůstávají aktivní a na kousek žížaly nebo hnojáčka či bílého červíka se vrhnou velmi ochotně. V soukromých revírech je možné lovit i v zimním období na mrtvé rybky, přívlač nebo speciální těsta a pasty, často se zde vysazují pro zatraktivnění i duháci a siveni, pokud jsou příznivé podmínky k lovu na dírkách, právě tyto ryby bývají často cílovou rybou i pro příležitostné rybáře.

Zacházení s ulovenými rybami

Pro většinu rybářů je to samozřejmost, ale někteří si stále dost dobře neuvědomují, že s ulovenými rybami bychom v zimním období měli zacházet velmi citlivě a s maximální opatrností. Položení ryby do sněhu nebo na zmrzlou zem jí může přivodit značné poškození, ačkoli to tak na první pohled nevypadá. Je-li to možné, zbavíme rybu háčku ve vodě bez toho, abychom ji podebírali nebo vytahovali na břeh, tak snížíme i riziko stresu, které v zimním období může její zdravotní stav značně ohrozit.

Ve dvou se to lépe táhne

Pokud se vydáváme k vodě v zimním období, vždycky je lepší přizvat kamaráda, ve dvou nám je u vody příjemně a cesta uteče také mnohem rychleji. Máme-li rádi samotu, u řeky se bez problémů rozdělíme a rybolov si vychutnáme o samotě, v případě potřeby je ale kolega v dosahu a to se může hodit. Nechci malovat čerty na zeď, ale pokud se opuštěný rybář na odlehlém místě dostane do nějaké problematické situace, není to žádná legrace. Určitě se vám podaří nějakého dalšího "tichého blázna" přemluvit na zimní výlet, nebo se naopak nechte zlákat od někoho z těch, kdo lehké zimní rybařině už propadli, stojí to za to...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Vydejme se k vodě i v zimních měsících

  • vondracek zdenek před 6 lety

    zimni chytani provozuji 50let ale je to porad horsi nejenom mym vekem ale hlavne predatori ovlivnuji zimni chovani ryb a minule zimoviste jiz neplati a ryby nachazime na nezvyklych pro zimu mistech a diky rady let co chytam je jasny ubytek hlavne bile ryby ale i okounu malych stik a candatu pred lety nebyl problem mit zabery po cely den ale dnes pozoruji ze doba vetsiho zajmu o potravu se presouva do vecernich az nocnich hodin a teprve az tak zacatkem dubna pri odletu kormoranu se viditelne brani presouva i do dennich hodin jinak i pres vsechny tyto neduhy jsem verny zimnimu chytani

Vložit nový komentář