Inzerovat zde
Inzerovat zde

Vábíme s vábničkou

20. 06. 2018
V tomto článku si povíme co je to vábnička, jaké druhy vábniček existují, jak se používají, jaký mají efekt a na závěr také nebude chybět malé shrnutí formou užitečných tipů, které později můžete praktikovat v praxi.

O vábničkách a jiných lákadlech na ryby se toho hodně napovídá, ale kdo má s těmito technikami a pomůckami doopravdy nějaké větší zkušenosti? Ani já je nepoužívám příliš často, takže jsem ke svým poznatkům doplnil i znalosti kolegů, kteří se touto technikou snaží ryby obelstít častěji. Významněji se projevuje účinek lákavého "šplouchání" snad jen při lovu sumců, že by tyhle vymyšlenosti fungovaly i na nějaké jiné ryby mi není známo.

Vypadá to tak jednoduše...

Když vezmeme vábničku na sumce do ruky, nijak mimořádně nevypadá, většinou tak trochu připomíná velkou lžíci s držadlem, ovšem při podrobnější prohlídce různých typů můžeme zaregistrovat značné rozdíly. Materiálem je nejčastěji kvalitní tvrdé dřevo, můžeme se ale setkat i s cenově dostupnými vábničkami z tvrdého plastu. Dřevěná vábnička by měla být zhotovena z jednoho kusu, důležitá je i dokonalá povrchová úprava. S vábničkou totiž je třeba pracovat někdy i poměrně dlouhou dobu a proto hrubě zpracovaná nebo ergonomicky špatně řešená rukojeť by mohla být příčinou odřenin či puchýřů v dlani, což při lovu sumců v žádném případě nemůžeme potřebovat. A ten druhý konec? Ten je samozřejmě na vábničce nejdůležitější, díky vhodně navrženému tvaru totiž při určité zručnosti dokážete při ponořování do vody vydávat mlaskavé "pukání", které spolu s působenými vibracemi rybu přiláká a vydráždí k útoku na nástrahu. Kde je skryto kouzlo vábničky a její účinnosti, o tom se napsala už spousta úvah a vedly nekonečné debaty, ovšem názorů je spousta a ne všechny se shodují. Můžeme však vycházet z toho, že správně používaná vábnička opravdu funguje a to je pro rybáře to nejdůležitější.

Který tvar si vybrat, to je otázka...

Na nožce vábničky je někdy rozšíření ve  tvaru velké lžíce, jindy připomíná spíš trychtýř nebo je opracována do kruhovitého či obdélníkového tvaru, právě tvar lžíce výrazně ovlivňuje hlasitost a nejspíš i tón, kterým se rybář snaží sumce přilákat a vyprovokovat. Původ vábničky není jednoznačně znám, ovšem nejpravděpodobnější se zdá, že pochází z Maďarska, kde si tyto pomůcky rybáři sami vyráběli a používali je už před nějakými více než sto lety. Pro začátek je údajně ideální takzvaná univerzální vábnička s plochým, lehce vyhloubeným zakončením, později si třeba pořídíte i další modely. Vábničky s hodně velkou hlavou fungují s větší razancí a proto se používají především tam, kde je větší hloubka, tedy od nějakých osmi, deseti metrů. Pro lov v mělčinách a na menších vodách se lépe hodí vábničky s menší hlavou, které nedělají ve vodě takový rozruch. Intenzita zvuku a vibrací je samozřejmě ovlivněna i silou a technikou vedení úderů na hladinu.

Nejde o to, jen tak plácat o hladinu

Naučit se pracovat správně s vábničkou je docela kumšt, na videu to vypadá vcelku jednoduše, ale pokud máte nějakého kamaráda, který tuhle techniku ovládá, je to mnohem lepší volba. Navíc každý typ vábničky vyžaduje trochu jinou techniku, určitě to brilantně nezvládneme za jeden večer. Ale žádný učený z nebe nespadl a když to zvládli jiní, podaří se vám to určitě taky. Dokonalá technika vábení je zapotřebí především tam, kde se tento způsob dráždění ryb používá častěji, potom se taková věc samozřejmě "okouká" a ryby už jsou značně opatrnější. Ale ani tam, kde je vábnička věcí neznámou, by nemělo vábení přejít do monotónního rytmu, ideální je střídat tempo, občas sérii rychlých, po sobě jdoucích úderů vystřídat pauzou a změnou tempa. Také sílu úderů je vhodné měnit, prostě na vábničku hrát jako na nezvyklý hudební nástroj.

Echolot může ještě zvýšit adrenalin

Vábnička se téměř výhradně používá při lovu z loďky, pokud máme navíc s sebou kvalitní citlivý echolot, který ukáže siluety ryb, lze se dočkat skutečně dramatických chvil, kdy nervy budou napnuté jako špagáty. Ať už chytáme s bójkou nebo vláčíme, po zaregistrování velikána ještě zdaleka nemáme vyhráno, může nás ale příjemně hřát pocit, že jsme nejspíš vábničku použili správně a vzbudili pozornost dravce. Někdy se ovšem stane, že ačkoli rybu (nebo i několik ryb současně) na displeji echolotu jasně rozeznáme, k záběru se prostě nemají. Dá se s tím něco dělat nebo jak si tu pasivní zvědavost vůbec vysvětlit? Sumci podle zkušeností mnoha rybářů nejsou příliš ochotní k útoku na nástrahu v případě, že voda trpí výraznějším nedostatkem kyslíku nebo se hodnota pH dostala do kritických hodnot. Potom je třeba vábnička přiláká, ale to je všechno. Ovšem naštěstí přijdou občas i dny zcela opačné, kdy jsou sumci aktivní a shánějí se po potravě; pokud jsme v pravou chvíli na správném místě a navíc máme při ruce vábničku, je to významný krok k úspěchu.

Pár rad na závěr

Povídání o vábničkách a jejich používání si dovolím zakončit shrnutím rad a zkušeností, kterými mě obdařili kolegové, věnující se lovu sumců s vábničkami hodě často:

  • Vždy si zjistěte hloubku na lovném místě a podle situace zvolme typ vábničky i sílu úderů, na velké hloubce je třeba vábit značně razantněji
  • S echolotem mám velkou výhodu, můžeme průběžně sledovat profil dna, hloubku i případný pohyb ryb
  • Vábničkou neklepejme o loďku
  • Za silnějšího větru je dobré loďku dočasně ukotvit, jinak bychom byli stále unášeni pryč od přivábených ryb
  • Vábničku lze používat po celý den, ideální je však hlavně večer s nástupem soumraku
  • Pokud nemáme ještě práci s vábničkou dokonale zažitou a začne nás bolet ruka, nedělejme si násilí a dopřejme si pauzu
  • Vyhledávejte místa, kde se s vábničkami moc často neloví, tam bude pro sumce mnohem atraktivnější

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Vábíme s vábničkou

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář