Inzerovat zde
Inzerovat zde

Štikozubci na hloubce

12. 01. 2016
Článek věnovaný lovu Štikozubců obecných neboli hejků či štikounů.

Štikozubec obecný je jedna z nejvyhledávanějších ryb komerčními rybáři a to z důvodu velmi chutného a kvalitního masa. Štikoun je ovšem velmi oblíbenou rybou i u sportovních rybářů, jelikož se jedná o velmi krásnou, silnou a bojovnou rybu. Mnoho rybářů se s tím to hlubinným predátorem ještě nepotkalo a jiní, kteří okusily jejich lov je zase dále vyhledávají a touží po dalším úlovku. 

Mé první setkání s touto rybou bylo při vytahování rippera ze dna. Přišel nekompromisní útok a mě se povedlo zdolat svého prvního krásného Štikozubce, který měřil rovných 80cm. Ryba mě oslovila nejen vzhledem, ale i poctivým záběrem, který jsem dostal a proto jsem se pro další dny i výpravy zaměřil také na lov těchto predátorů. 

U štikozubců stejně jako u jiných druhů ryb je klíčem k úspěchu nalezení míst kde se krmí. Není to tak jednoduchou záležitostí jako u Tresek, kde máte jistotu téměř všude, že vám nějaká zabere. Štikouny jsme hledaly a úspěšně lovily vždy na různých hranách. Mezi ty nejlepší místa patřily hrany z 50 na 100 - 120 metrů. Záběry nám přicházeli i z hloubek okolo 130 až 150 metrů. Moje osobní zkušenost byla taková, že když jsme chytali na větších hloubkách okolo 150 metrů přicházely nám i větší ryby. Všechny Štikozubce přes metr mám chyceny na hloubce přes 130 metrů. Jedince okolo 90cm jsem chytal na hloubkách do sto metrů. Pokud někde chytíte Štikozubce všechno nasvědčuje tomu, že tam nebude sám a vyplatí se drift na místě opakovat. Na jedno místo jsme dokonce jezdily celý pobyt a celý pobyt se také štikozubci v různých časových intervalech v těchto místech zdržovali. Poté když jsme měli vytipovaná i tři místa jsme jen různě přejížděli a v různých časových intervalech jsme Štikozubce chytaly. Nemyslím si, že se jednalo pouze o jedno hejno, spíš to byla různá hejna na různých místech v různých časových intervalech. Proto je dobré si zapamatovat i takovou maličkost jako kdy na jakém místě se vám podařilo Štikozubce ulovit a další den to tam třeba opět zkusit. 

Ze začátku jsme štikozubce úspěšně chytali na pilkr s kouskem filetku na trojháčku. Na štikouny je potřeba aby něco zavonělo, pak o nástrahu projeví zájem. Z pilkra s masem jsem přešel na svojí první štikozubcovou montáž, kterou jsem udělal z 50 monofilu. Jednoduše jsem na spodek montáže připojil olovo a na vlasec navázal dva háčky, které byly od sebe zhruba 60cm. Na háčky jsem poté napíchnul filetky a pustil ke dnu. Záběrů jsem měl ihned mnohem více, úspěšnost při zdolávání byla ovšem mnohem horší, jelikož mi 50 vlasec štikozubci bez problémů kousali. Pro další dny jsem tedy přešel na 0,90 vlasec z kterých jsem opět udělal několik návazců a úspěšnost při zdolávání byla několikanásobně vyšší. Zábava to byla sice veliká, ale chytali jsme štikozubce okolo 80cm a přes devadesát jsme se prostě nedostali. Proto jsem si řekl, že zkusím udělat další a více selektivní montáž, která bude velmi podobná Mníkové sestavě. Dva kvalitní háčky kousek od sebe tak na velikost nástražní rybky a dostatečně veliké olovo vzhledem k hloubce a rychlosti driftu lodi. Sestavu jsem postupně vylepšoval až jsem našel tu nejideálnější možnost, která mi přinesla ty největší úspěchy. Celková sestava je tedy složena z fluo hadiček, nadnášejícího vajíčka, fluo chobotnice, jednoho kvalitního háčku nahoře a druhého trojháčku, který je zhruba 20cm pod jednoháčkem. Ostatně tuto sestavu můžete vidět v obrázku pod tím to článkem i v připojeném videoklipu a tak se můžete inspirovat a navázat sestavu podle mé předlohy. 

První důležitou věcí po výjezdu na moře bylo nachytání nástražních rybek. Nejideálnější jsou makrely, ale bohatě postačí i menší keleři. Na výše popsanou sestavu jsem připojil vždy celou nástražní rybku a to klasicky jednoháček za hubu rybky a trojháček k ocasu do masa rybky. Poté jsem ještě rybku omotal měďěným drátkem a spustil do hlubin. Při lovu štikozubců je potřeba mít dostatek nástražních rybek, jelikož se jedná o rybu, která má velmi ostré zuby a pokud se vám nepovede zásek z většiny to končí tak, že z nástražní rybky zbyde jen málo. Po spuštění montáže ke dnu párkrát namotáme a samovolně necháme nástrahu pro štikouny. Jejich záběr je většinou nekompromisní a ihned se snaží rybu zhltnout, proto se vám cukavými pohyby začně zohýbat prut. Někdy je dobré malou chvíli počkat až štikoun nástražku zhltne, někdy vám to ani zkrátka nedovolí, jelikož nekompromisně ohne celý prut a vy už musíte zaseknout. Pokud se vám zásek nepovede tak nezoufejte a pošlete nástrahu opět ke dnu, Štikozubci po ní půjdou určitě znovu, tedy pokud vám z nástražní rybky ještě něco zbylo. Občas se mi osvědčilo když přišlo nějaké razantní cuknutí a poté žádné poctivé dobrání celou sestavu povytáhnout a namotávat do té doby, než příjde další záběr. Často právě tento pohyb štikozubce vydráždí k útoku. Několikrát jsme také byli na Štikozubčím místě a když nepřicházel dlouho záběr jsme si řekli, že přejedeme a zkusíme štěstí někde jinde a z ničeho nic to přišlo při vytahování nástrahy. Proto je dobré nebýt doslova pasivní, ale občas s nástrahou také něco udělat. 

Jelikož štikozubce chytáme na větších hloubkách je dobré se na to také řádně připravit. Prut používám 1000 gramový, stejný s kterým lovým Mníky, dále olova dle hloubky a rychlosti driftu od 500 do 1000 gramů. Pro návazce menší než 0,90 monofil nepoužívejte, jelikož to Štikozubci bez problému překousnou. Dokonce jsem zkoušel vysoce odolný fluorcarbon 0,60 s kterým si Štikouni také bez problému poradili. 

Lovu Štikozubců se budeme určitě více do podrobna věnovat i v dalších článcích a tak se můžete těšit na podobnou sérii článků jako Na lovu Mníka mořského.

Připojené obrázky

Připojená videa

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Štikozubci na hloubce

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář