Inzerovat zde
Inzerovat zde

S heavy feedery vstříc novým zážitkům

12. 04. 2017
Proč se někteří z nás heavy feederů bojí a označení heavy feeder nepovažují za feeder, ale kaprařinu? Článek o selektivnějším rybolovu s feederovými pruty, který vás třeba také inspiruje k tomuto zajímavému rybolovnému stylu.

Za poslední dva roky jsem se zamiloval do rybolovu s heavy feedery a peletami. Je to něco co je nyní mojí neodmyslitelnou součástí a pravidelně jezdím na veliké revíry, většinou na řeky, kde to hodně táhne a dříve jsem si zde se svými medium feedery nikdy moc dobře nezachytal. Snad jen když byl nižší stav vody a bylo mi zde vlastně kvůli těmto podmínkám umožněno chytat. Nic méně řekněme si to narovinu, nízký stav vody není ideální. Ryby začínají být právě aktivní, když se voda zvedne, přikalí, prokysličí a to je ten pravý čas, kdy vyrážím se svými heavy feedery vstříc novým zážitkům.

Když to vezmu od prvopočátku, tak musím říct, že jsem měl z rybolovu na heavy feedery obavu. Nejvíc jsem se právě obával toho, že už to nebude tolik citlivé chytání a že už se to nebude rovnat běžnému feederu, na který jsem byl do té doby zvyklí. Nyní mohu s odstupem času říct, že to všechno na co jsem myslel, byla naprostá kravina. Možná je to tím, že jsem šáhl po prutech, které mi naprosto vyhovují a nejsou to úplná dřeva. V ruce jsem měl ovšem možnost držet i jiné o něco ještě tvrdší heavy feedery a pořád se to dá považovat za velmi příjemný způsob rybolovu, jelikož si vychutnáte souboj opravdu s každou rybou.

Na rybolovu s heavy feedery a peletami či menším boilies se mi líbí jedna zásadní věc. Mohu se jednoduše dopracovat k rybám, které nemám možnost standartním feederovým způsobem chytat. Při rybolovu na selektivnější nástrahy totiž nikdy nevíte, co vám po vaší nástraze skočí. Tady ten pocit je zkrátka nenahraditelný, a pokud jste na nějaké z našich větších řek, které pravidelně i já rád navštěvuji, tak se tento pocit dokonce zněkolikanásobí. Vidíte veliký revír, masu vody, která teče s proudem, a občas slyšíte obrovskou ránu, kdy nenasytní dravci najíždí do rybiček. Jsou to chvíle, kdy stojíte u vody a zkrátka tušíte, že tady zákonitě musí být pěkné ryby.

Krmte jen hrubou složkou

Jakmile vyrážím se svými heavy feedery k vodě, tak nechávám doma klasické krmení, ale beru sebou jen boilies a pelety. Za prvé nechci, aby mi do místa zbytečně najížděly menší bíle ryby a za druhé mám pocit, že v případě, kdy krmím těmito selektivnějšími nástrahami, tak se větší ryby tolik nebojí do mého místa najet. Jako nejosvědčenější nástraha i návnada se mi projevily samozřejmě halibut pelety. V posledních měsících jsem měl pozitivní zkušenosti i s jinými příchutěmi jako je losos, krab, játra a podobně. Vlastně s veškerými masovými příchutěmi jsem měl na řece vždy úspěch. V oblibě je mají parmy, které velmi rád chytám, ale také kapři, tloušti i sumci.  Naopak s ovocnými a sladšími příchutěmi se mi na řekách moc nedaří. Jednou se mi na dvanáctku kuličku povedlo chytit amura, který měřil šedesát centimetrů. Na to, že jsem ovšem na ovocné příchutě chytal celý den tak to zkrátka nebylo ono. Za to masové příchutě to je zkrátka úplně jiná třída. Samozřejmě, může se to lišit revír od revíru, ale já masové příchutě na tekoucích revírech považuji jednoznačně za volbu, s kterou rozhodně nešlápnete vedle.

Jakým způsobem tvořit krmné místo

Samotné krmení na řece, to už je zase úplně jiné téma. Spousta rybářů na řekách vůbec nekrmí s domněním, že to co tam naháže stejně stáhne proud a je to vlastně zbytečné, což je samozřejmě hloupost. Pak je tu kategorie rybářů, kteří chtějí vytvořit jakousi hráz, přes kterou neprojede žádná ryba. Zkrátka do vody nasypou desítky kilogramů kukuřice, boilies a pelet a vidí v tom potenciál i vidinu větší ryby. To si myslím, že také není správná volba, jelikož pokud je toho krmení opravdu hodně, tak i větším rybám to bude připadat podezřelé. Navíc s největší pravděpodobností pak do místa najedou menší ryby, jelikož pelety i boilies se začne rozpouštět a na druhou stranu i kukuřici dokážou spořádat například kilový cejni. Jednou jsem se tak také spálil. Do místa mi najely menší ryby, potom i menší kapříci, což jsem považoval za pokrok a stále dokrmoval ve stejném tempu. Pak jsem ale musel přestat, jelikož velikost ryb se nezvětšovala a ba naopak kapříci odjeli a opět jsem chytal cejny. Poté jsem dal den svému místu klid a následně jsem ho opět lehce prokrmil tentokrát jen půl kilogramem boilies a pelet a konečně jsem se dočkal krásných parem a kaprů, kteří už za to stáli a také několika sumců. Není potřeba to tedy přehánět, ale spíš hlavně reagovat na situaci podle toho, co se u vody zrovna děje.

Při krmení je potřeba brát v potaz sílu proudu a hloubku řeky. Já chytám na revíru, který je čtyři až pět metrů hluboký a proud na první pohled není silný, ale i přes to jsem nucený chytat minimálně s 80 gramovým olovem.  Je dobré krmit raději nad naše lovné místo, než riskovat to, aby naše návnada byla pod ním. Vysvětlím to jinak. Lepší bude, když naše nástrahy budou ležet pod krmným místem a budou připraveny pro ryby plující proti proudu než naopak. Já si proto vždy dávám dostatečnou rezervu a střílím prakem pelety a boilies zhruba šest metrů nad místo, do kterého nahazuji. I přes tuto vzdálenost to má opravdu něco do sebe, jelikož ty největší ryby jsem vždy chytil na ten prut, který byl vzdálenější.

Je potřeba trefit ten správný čas

Z několika posledních výprav jsem zaregistroval, že ne vždy je to tak super zábava a opravdu je lepší si počkat na podmínky, které jsou ideální, než u vody vysedávat a čekat dlouho na záběr od hezčí ryby. Pokud přece jenom máte chuť si zdolat nějakého většího kapříka či parmu, potom můžete zkusit vyrazit na večer nebo brzy ráno. Vůbec nejlepší je ovšem čas po bouřkách. Zejména v létě to má až tak veliký vliv, že jindy když u řeky sedím a paří slunko, tak mě to po třech hodinách vysedávání a čekání na větší rybu natolik nebaví, že přejdu na klasické krmení a bavím se alespoň lovem cejnů, podouství, ostroretek a občasná parmička či kapřík je už jen zpestřením, nikoliv pravidelným úlovkem. Většinou ovšem v tomto čase nebývají velikosti těchto třešniček na dortu nijak ohromné. Za to když sem vyrazím po bouřce, například ihned druhý den, tak to bývá úplně jiné kafé. Jak už jsem zmínil výše, voda se krásně přikalí, řeka se zvedne a to je přesně ten pravý čas vyrazit. Kolikrát nebývá výjimkou, že se mi podaří během dne chytit i patnáct ryb ve složení, parma, kapr, sumec a všechny mají přes dva kilogramy. Často se také stává, že přijde záběr od nějaké té ponorky, kterou zkrátka nejsem schopný zastavit. Doposud za největší úspěch na heavy feeder považuji kapra, který měřil 83cm a zdolávání na řece Moravě bylo opravdu velmi adrenalinovou záležitostí.

Montáže

Sestavy jsem nikdy nějak extra neřešil. S jedním prutem chytám vždy na klasickou průběžnou montáž s návazcem okolo čtyřiceti až padesáti centimetrů. Druhý prut mám osazený poloprůběžnou montáží. Pokud ryba zabere, olovo se uvolní z obratlíku a volně jezdí po vlasci, což mi pak umožňuje pohodlnější a jistější zdolávání ryby. Ta poloprůběžka je samozřejmě více chytlavější, ale na řece jsem v těchto dvou montážích nepoznal nějaký znatelný rozdíl. Zrovna toho velikého kapra mám chyceného na průběžnou montáž, ale jak říkám, o ničem to nevypovídá.

Závěrem

Opravdu se není potřeba heavy feederu bát. Díky nim možná poznáte úplně jiný styl feederu a zároveň když se zadaří, budete mít možnost si potěžkat slušnější rybu. Do těchto prutů už se opravdu můžete opřít a dodají vám důvěru v to, že dokážete zdolat i ryby, na které byste s medium feedery jen těžko pomyslely. Navíc heavy feedery jsou velmi univerzálními pruty. Heavy feeder totiž nemusíme použít jen jako feeder, ale také jako kaprařský prut nebo prut na dravce či prut na plavanou.   Přeji ohnuté špičky a spoustu nových zážitků od vody.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře S heavy feedery vstříc novým zážitkům

  • Bijec před 7 lety

    Hoši jak to děláte? Hezký článek, ale kolikrát mi připadá, že dělám úplně to stejné jako vy a vyhořím. Je pravda, že to hodně souvisí s tím počasím a tak jsem zase o něco chytřejší. I to krmení mi kolikrát dělá hlavu... Raději ted budu krmit více nad proud. Předtím jsem házel pelety přímo tam kam mi směřoval vlasec, prostě chyba. Díky za článek Bijec

Vložit nový komentář