Inzerovat zde
Inzerovat zde

S anglánem na řece

03. 06. 2016
Není to vůbec jednoduché, ale při dodržení několika základních pravidel se můžete naučit chytat s anglickým splávkem na řece a v místech kde by jste jen těžko s bolognesovým prutem nebo děličkou byli schopni chytat.

Plavaná s anglickým splávkem je úzce spojená v podvědomí každého rybáře se stojatou vodou. Málo kdo ví, že se dá chytat s anglickým splávkem i na řece a že můžete být velmi efektivní. Nedávno jsem byl na rybách s jedním ze členů našeho magazínu Zachytame.cz a já se rozhodl chytat s boloňkou nějakých osm metrů od břehu za to on vytáhl matchový prut a chytal na druhé straně řeky kousek od převislých stromů. Bylo to nějakých třicet metrů a s přehledem tam také dokázal střílet krmné koule prakem. Zatím co já měl záběry jen velmi sporadicky a nepříliš často on měl snad každý druhý nához záběr. Velmi mě to inspirovalo a rozhodl jsem se to v několika dalších vycházkách také vyzkoušet.

V prvé řadě je potřeba si vybrat mírně tekoucí řeku nejlépe například místo nad splavem nebo opravdu řeku, kde to tolik neteče. Poté zvolit splávek o takové gramáži, která rychle proklesá ke dnu tedy například 8+4gr (8 gramový splávek + 4 gramy pro dovážení). Ihned nad návazec přikládám menší brzdící broček, který mi pomůže ještě zpomalit nahozenou sestavu. 

Poté jdeme naměřit hloubku. Pokud přehloubíte splávek se vám automaticky potopí. Nejlepší řešení je, aby vám háček s nástrahou brouzdal po dně. Docílit takového nastavení hloubky se dá tak, že na háček přicvaknete broček a budete tak dlouho posouvat se zarážkou k nastavení hloubky dokud se vám splávek zastaví a potopí. Následně když broček z háčku sundáte měl by vám návazec s háčkem krásně jezdit po dnu. Na revírech kde je hodně členité dno nebo překážky je to dost obtížné, ale mám pozitivní zkušenosti také s chytáním i deset centimetrů nade dnem. 

Máme naměřenou hloubku, vybráno místo kde budeme chytat a nyní nám zbývá už jen připravit si krmení, které budeme do krmného místa střílet prakem. Ještě pár tipů před tím, než přejdeme k samotnému lovu. Je dobré si na vlasci udělat značku například popisovačem a snažit se chytat co nejpřesněji. Většinou nahazuji mírně proti proudu do stále stejného bodu a namotám si vlasec na navijáku až ke značce kde chytám. Na ten stejný bod i vzdálenost pak střílím krmné koule a mám tak jistotu, že chytám přesně v místě kam mi dopadá krmení. Většinou nechávám splávek proplouvat i deset metrů po vodě s odklopeným navijákem. Krmení se pomalu trousí po dně a záběry mi chodily kolikrát opravdu daleko. Záběr se většinou projeví zastavením a potopením splávku. Ze začátku možná budete mít problém s proměňováním záběrů, ale postupem času se vaše úspěšnost bude zvedat. 

Z počátku se mi tato technika lovu zdála jako vyšší škola plavané, ale po několika vycházkách a treninku jsem se do toho dostal a celkem se mi dařilo. Byl jsem překvapen, že na několika mírně tekoucích řekách kde jsem chytal v předchozích vycházkách na boloňku na nějakých maximálně osmi až desíti metrech jsem se tentokrát zaměřil na lov na dvacet a více metrů od břehu a dostal jsem se k mnohem zajímavějším rybám. Určitě to stojí za to někdy vyzkoušet a to především na širokých mírné těkoucích řekách kde se větší ryby zdržují dále od břehu. 

Snad jsem vás tím to článkem inspiroval k vyzkoušení opět něčeho nového a budu jedině rád za vaše reakce po vyzkoušení. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře S anglánem na řece

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář