Inzerovat zde
Inzerovat zde

Přívlač s podvodním splávkem

06. 01. 2016
Článek věnovaný přívlači se sbirulínem, díky kterému máme možnost dopravit i menší nástrahy daleko od břehu.

Opět tu máme další článek věnující se trochu netradiční přívlačové disciplíně a to lovu dravců pomocí podvodního splávku jménem sbirulino. Většina rybářů se s podvodním splávkem už určitě setkala, ale ve většině případů jim nevěnovala takovou pozornost jakou si zaslouží. Tento styl přívlače je velmi populární především v Itálii, kde také vznikl a díky jeho popularitě jsou dokonce pořádany sbirulínové závody. 

Díky tomuto splávku máme možnost dohodit nástrahu menší velikosti mnohem dále než bychom si vůbec představovali a poté jí také vodit v jakékoliv hloubce chceme. Právě ta největší přednost a to možnost chytání s nástrahou menších rozměrů dál od břehu z tohoto splávku dělá na určitých revírech jedinou skutečnou variantu pro ulovení ryby. 

Podvodní splávek se rozlišuje podle úhlu při hlesání a také potápivosti. Na co se, ale musíme zaměřit a co je to nejdůležitější při výběru sbirulína je vznášivost, která se označuje písmenkem N. 

Označení a tabulky vznášivosti sbirulin

N = 1

bude plavat 1 - 10cm pod hladinou

N = 5

bude plavat 10 - 25cm pod hladinou

N = 10

bude plavat 25 - 50cm pod hladinou

N = 20

bude plavat 0,5 - 1m pod hladinou

N = 30

bude plavat 1 - 2m pod hladinou

N = 45

bude plavat 2 - 10m  pod hladinou

N = 60

bude plavat více než 10m pod hladinou

Úhel klesání je označený

E.C. = 0

nulový úhel klesání

E.C. = 15

15 stupňový úhel klesání

E.C. = 45

45 stupňový úhel klesání

Jak už tomu bývá téměř u všech rybářských produktů nenarazíte jen a pouze na všechna stejná sbirulína, počítejte s tím, že krom váhy, úhlu klesání existují podvodní splávky v různých tvarech.  Potápivé podvodní splávky mají hlavní zátěž ve své horní části a dokáží velmi rychle reagovat na naše povyky poskoků nahorů, dolů. Další sbirulína mají zátěže umístěné přímo ve středu a jsou mnohem pomalejší. Podrobný popis každého typu sbirulína snad ani není možný a tak je na každém rybáři co si vybere a zkusí. Každému vyhovuje něco jiného každopádně lov na tyto podvodní splávky stojí za to a mohu ho jedině doporučit. 

Jdeme dál a to na načiní

Tady se trochu pozastavím nad velikostí prutu. Já osobně doporučuji alespoň pruty v délce tři a půl metru a větší. Proč? Jelikož se sbirulínem budeme lovit na větší vzdálenosti a při záběru při propadu budeme určitě rádi když prut nemá pouhých 2,4 metru. Je potřeba se zamyslet při pořizování prutu nad základními věcmi. Špička by měla být citlivá a celá sestava vyvážená. Já osobně pro tento styl lovu šáhnul po starším matchovém prutu a také po feederu. S feederem jsem byl, ale o poznání úspěšnější. V neposlední řadě nezapomeneme na naviják střední třídy, který musí být lehký, ale zároveň by měl vstřebat dost vlasce, jelikož se chystáme házet daleko. Jako kmenový vlasec doporučuji použít 14-16mm a návazce ze dvanáctky. 

Jak podvodní splávek navázat?

Podvodní splávek volně provlékneme na kmenový vlasec a dále pod něj provlékneme gumovou zarázku, následuje obratlík na který připojíme návazec o délce dle vlastního uvážení. Preferuji od 60 do 150cm. 

Nástrahu můžete použít například marmyšku, mouchu, twistříka či malou rotačku nebo plandavku. Nebráním se ani použití živé nástrahy, ale to pouze na mimopstruhových revírech. Na podzim jsem s podvodním splávkem a žížalami nachytal bezpočet Candátů a byla to opravdu skvělá zábava. 

Tato sestava se mi osvědčila především na Pstruhy, ale velmi úspěšná je i při lovu okounů, tloušťů, candátů a pár krát mi mouchu vzal i bolen. Doufám, že vás tento článek, alespoň trochu inspiroval a i vy se pokusíte o tuto krásnou strategii přívlače.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Přívlač s podvodním splávkem

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář