Inzerovat zde
Inzerovat zde

Pozapomenuté nástrahy na kaprovité ryby I.

Některé snadno dostupné a přitom velice účinné nástrahy se jakoby ztrácejí v záplavě novinek a "zaručených senzačních" těst, past, boilies nebo pelet. A přitom stačí zkoušet, možná byste se občas divili, co tyhle "předpotopní" nástrahy s rybami udělají.

Inzerovat zde

Některé snadno dostupné a přitom velice účinné nástrahy se jakoby ztrácejí v záplavě novinek a "zaručených senzačních" těst, past, boilies nebo pelet. A přitom stačí zkoušet, možná byste se občas divili, co tyhle "předpotopní" nástrahy s rybami udělají. Nemám nic proti novinkám, naopak, ale sáhnout občas do praktických zkušeností minulé generace rybářů a poznatky využít, to přece vůbec není špatný nápad, že? Tak čím začít...

Bílé pečivo se vždycky hodí a bývá po ruce

Housky a rohlíky jsou snadno dostupné, kdo začínal rybařit potajmu s "pytlačkou" už jako kluk, určitě nějakou tu kuličku z bílého pečiva na háček užmoulal. Čerstvá houska poslouží ke zhotovení kuliček s přidáním trochy vody (nebo s plivnutím do dlaně, no a co má být? J), nesmíme je ale moc umačkat, jinak budou pevné a kluzké, rybě je spíš vytáhneme z tlamky, než aby špička háčku pronikla a správně se zapíchla. Nastražit je můžeme jen na špičku, nebo případně menší háček ukrýt do kuličky celý.

Ovšem je tu i další možnost, kterou lze doporučit především pro lov kaprů a amurů - napařený rohlík nebo houska. Stačí starší housky, rohlíky nebo veku nakrájet na polovinu a vložit do hrnce na pařák, podlitý vodou. Pro napaření postačí osm, deset minut, potom lehce navlhčené pečivo naskládáme na prkénko a druhým zatížíme, použijeme i nějaké lehčí závaží. Abychom pečivo neslisovali na zcela nepoužitelnou tvrdou "placku", můžeme na obou stranách vložit špalíčky nebo jiné zarážky, které zajistí, že pečivo bude slisováno na sílu přibližně jednoho centimetru. Po nějakých pěti minutách můžeme slisované pečivo ostrým nožem rozkrájet na kostičky podle potřeby a po vložení do sáčku z mikroténu protřepat s anýzem ochucenou strouhankou, vanilkovým cukrem, pudinkovým práškem, případně nadipovat něčím "luxusnějším".

Chléb je nástraha stále přitažlivá

Pokud použijeme chlebovou střídku (raději ze staršího chleba), lehce ji navlhčíme a uhněteme hruštičky nebo kuličky podle potřeby i velikosti háčku, nic složitého. Jen pozor na plesnivý chléb, ten by ryby mohl snadno odradit. Velmi dobře na háčku drží kostičky chleba i s kůrkou, ty není třeba nijak lisovat a upravovat, kůrka podrží nástrahu pohromadě a pomalu se drolící střídka vytvoří malý, ale lákavý krmný mrak. A pokud takový pěkný kousek chleba umístíte na hladinu (zkuste kulové plovátko, snadno dopraví nástrahu na požadované, i hodně vzdálené místo), můžete se těšit na záběr pěkného kapra nebo opatrného, velkého a bojovného amura. Napichujeme vždy ve směru od kůrky, špičku háčku nakonec opatrně skryjeme zatažením a buďme bez obav, lehce rozmočenou kůrkou projde jako nic rovnou do rybího pysku!

Kroupy se musí správně uvařit

Věnujete se rádi lovu cejnů, plotic a dalších bílých ryb? Potom právě kroupy mohou být tou nejvhodnější nástrahou, se kterou zaznamenáte překvapivé úspěchy. Při vaření je třeba nijak nepospíchat, jinak by se nám z krup stala nepoužitelná kaše, vhodná tak maximálně jako přídavek do krmné směsi. Při vaření je nejvhodnějším postupem postupné přilévání vlažné vody, bude to trvat o něco déle, ale výsledek bude přesně takový, jaký potřebujeme. Po uvaření je kroupy zapotřebí scedit do tenké vrstvy. tak lépe oschnou. Můžeme je pro proschnutí prosypat v sáčku jemnou strouhankou, cukrem, vanilkovým pudinkem v prášku nebo ochutit nějakým dipem, většině ryb ale chutnají i obyčejné vařené. Prohodíme-li lovné místo kroupami, smíchanými s nastříhanými kousky žížal, rozmačkanými bílými červy včetně kukel nebo jen s hrstkou jílu a antuky, zvědavé rybky tu budou během chvilky.

Pro nastražení jsou vhodné především háčky z tenkého drátu (Crystal a podobné), na nichž dvě nebo tři kroupy bez problémů spolehlivě drží. Zásek musí být pohotový, jinak ryby kroupy během chvilky stáhnou z háčku.

Kukuřice je pro kapry lahůdka

Jedná se o nástrahu, která má především pří lovu kaprů už hodně dlouhou tradici. Kukuřice, když je správně uvařená a trochu s ní prohodíme lovné místo, to je téměř jistá záruka kapřího záběru. Ale lze na ni bezesporu s úspěchem lovit i kaprovité další ryby, to je dávno ověřené a vyzkoušené. Neodolá amur, lín, plotice, cejn ani perlín, menší rybky se alespoň snaží zrnko uchvátit, i když se jim to někdy moc nedaří. V čem tajemství kukuřičných zrnek spočívá? Je pro kaprovité ryby prostě velmi přitažlivá, aromatická a dobře se nastražuje, vydrží na háčku velice dlouho... mnozí rybáři na kukuřici jednoduše nedají dopustit.

Naložená kukuřice, rovnou připravená k lovu, není žádnou velkou zátěží pro rybářovu kapsu, lze ji uchovat použitelnou poměrně dlouho i po otevření a využijeme ji při položené, lovu na feeder i při plavané.  Pokud ji budeme kombinovat s drobnými červy, pečivem nebo třeba peletami či dalšími nástrahami, zvýšíme rozhodně jejich účinnost. Oblíbená je i takzvaná "foukaná kukuřice" (puff), která má původ v Maďarsku. Je lehoučká a oceníme ji zejména při lovu na položenou tam, kde je na dně bahno nebo tlející usazeniny.

TIP na okraj:

Jen tak pro zajímavost - všimli jste si někdy, že mnozí závodníci při lovu drobných bílých ryb vymáčknou zrnko kukuřice mezi prsty a loví jen na zbylou slupku? Kdoví proč, ale je to někdy ta nejlepší nástraha i v období, kdy tyhle menší rybky jiné nástrahy odmítají, předčí občas spolehlivě i bílé červy.

Těstoviny? Ale samozřejmě...

Kolínka, vrtule, nudle, makarony, prostě těstoviny mají ryby v oblibě a chytá se na ně prakticky po celém světě. Jednoduše je uvaříme podle návodu, při vaření je můžeme obarvit nebo ochutit přidáním aromatických přísad a rozhodně nebývají nijak drahé. Poměrně dlouho vydrží, zejména když je umístíme do sáčku a prosypeme trochou strouhanky nebo hrubé mouky. Pro nahazování do velké vzdálenosti použijeme oblíbenou vrhací tyč - kobru, nebo je dopravíme ve větším množství pomocí zavážecí loďky.

Sýr voní i rybám

Těch snadno dostupných a pro ryby lákavých nástrah je spousta (vypadá to na ještě další povídání), na závěr bych tedy rád zmínil mou oblíbenou a velmi účinnou nástrahu, kterou je sýr. Může to být tvrdý, na kostičky nakrájený nebo z něj pomocí vykrajovátka vyrobíme krásné kuličky, plísňový (zvolíme raději trochu oschlý a s kůrkou, jinak nám ho všudypřítomné drobné rybky rozeberou na kousky dřív, než se k němu dostane v poklidu úctyhodný rybí mohykán), lze lovit i na měkké tavené sýry. U těch naposledy zmíněných je sice nastražování trochu obtížnější, ale ačkoli vyžaduje značnou dávku trpělivosti a určitou zručnost, parmy a tloušti právě tyhle sýry přímo milují.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Pozapomenuté nástrahy na kaprovité ryby I.

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář