Inzerovat zde
Inzerovat zde

Podzim s feederem

07. 11. 2017
Feederové pruty nemusíme odkládat do kouta ani s podzimním ochlazením a snižující se aktivitou mnoha druhů ryb. Dny se sice výrazně zkracují, co se slunečního svitu a světla týče, ryby ale je možné lovit nejen ráno a navečer, na správném místě můžeme být úspěšní po celý den.

Feederové pruty nemusíme odkládat do kouta ani s podzimním ochlazením a snižující se aktivitou mnoha druhů ryb. Dny se sice výrazně zkracují, co se slunečního svitu a světla týče, ryby ale je možné lovit nejen ráno a navečer, na správném místě můžeme být úspěšní po celý den. Jen se musíme zaměřit na trochu odlišná místa a pak se dočkáme nejen bílých ryb, ale i opatrných kaprů a občas dravých ryb. Na místech, kde se ryby zdržovaly zjara a v létě, už je nyní nenajdeme, s trochou zkušeností (a samozřejmě i s porcí nezbytného rybářského štěstí) je ale vyhledáme na nových stanovištích a opatrným krmením stáhneme.

Kde budeme ryby hledat?

Velmi nadějná jsou místa s mírným proudem nebo pomalé, středně hluboké vracáky, v klidnějších pasážích ryby totiž nemusejí vydávat tolik energie, kterou se s pozvolna se ochlazující vodou snaží šetřit. Dále rozhodně nebudeme přehlížet místa u přítoků ani u vyústění struh, odpadů či dokonce kanalizace. Někdy to není nic pro estéty, ale zase si můžeme opravdu pěkně zachytat. Pokud si tedy ryby nechceme odnést domů ke konzumaci, nevyhýbejme se ani těmto jinak ne zrovna přitažlivým místům. Máme-li k dispozici loďku a echolot nebo sonar, můžeme s náležitou opatrností hlubší úseky na neznámé vodě "prosondovat" a díky stále dokonalejší technice často objevíme místa, kde se ryby v hejnech zdržují nebo dokážeme zaměřit trasy, jimiž s určitou pravidelností protahují. Dobré výsledky přináší i odhozový echolot, k němuž žádné plavidlo nepotřebujeme, pro dopravení sonaru nebo echolotu na požadovaná místa může také dobře posloužit zavážecí loďka. Mělčiny můžeme vynechat, zaměříme se spíš na místa se střední a větší hloubkou.

Pomocí krmení ryby přilákáme a udržíme

Krmit můžeme na několika místech a nahazujeme potom střídavě. Barva krmení může také ovlivnit jeho přitažlivost a upoutat pozornost ryb optickým vjemem. Světle žluté, oranžové a hnědé krmení lze jen doporučit, dobarvení nebývá problém, pokud jako základ použijeme světlé suroviny. Do krmné směsi pochopitelně můžeme na zatraktivnění přidat i živočišné složky, tedy nasekané či nadrcené červy, larvy hmyzu, oblíbeným a výrazně vonícím doplňkem jsou i pstruhové pelety nebo důkladně uvařená kukuřice či hrách. Krmíme v malých dávkách, ale o to častěji. Pokud se dostaneme k vodě ještě před zahájením lovu, věnujme chvilku zakrmení, vyplatí se to. V proudu vždy krmíme o kousek nad zvoleným lovným místem, aby krmení mělo čas na propad do dolní části vodního sloupce a na dno. Rozhodně nebude na škodu, když krmnou směs a následně i nástrahu "vylepšíme" trochou dipu nebo jiným aromatickým doplňkem (občas postačí například obyčejný anýz, nadrcené lněné semínko nebo konopný olej). Taková krmná směs je ve vodě patrná na větší vzdálenost a ryby přiláká poměrně rychle. Na podzim mnozí zkušení rybáři doporučují do krmení větší obsah soli, to opravdu funguje. Proč to tedy nevyzkoušet?

Nástrahy použijeme spíš menší

Ryby s nástupem podzimu berou trochu váhavěji a opatrněji, takže použijeme opravdu jemné náčiní, menší háčky a i nástraha bude výrazně menších rozměrů, než na jakou jsme si zvykli v létě. Můžeme použít bílé červy, foukanou pšenici, zrnko kukuřice, kuličku hrachu nebo sestavit nějakou lákavou kombinaci. Vhodné jsou i plovoucí extrudy v červené, růžové nebo žluté barvě s přidáním dvou až tří červíků, aby se nástraha udržela jen těsně nade dnem. Budeme-li chytat na dva pruty, můžeme vyzkoušet na tom druhém i něco odlišného, například nástrahu s rybí příchutí, halibut pelety nebo něco výrazně sladkého. Musíme prostě objevit, na co mají ryby zrovna chuť. Vynikající a přitom levnou a snadno dostupnou nástrahou jsou i burisony, které navíc můžeme nadipovat nejrůznějšími prostředky, dobře funguje i obyčejný včerejší rohlík. Samozřejmostí jsou i opravdu lehká krmítka, jejichž dopad ryby nepoplaší, většinou nemusíme házet nijak mimořádně daleko.

Záleží i na stavu vody

Pokud je stav vody na normálu a nedochází k výraznějším výkyvům, ryby zůstávají aktivní. Sice už zdaleka ne tak, jak tomu bylo v letních měsících, ale přece jen když je najdeme, zachytáme si. Chce to zkoušet, jednou bude úspěšným místem tišina v nadjezí, jindy třeba klidné místo za spadlým stromem nebo mírný tah u břehu. Pro lov u břehu nezbývá než doporučit maximální opatrnost. Nahazujeme klidně i tak, že stojíme několik metrů od břehu, abychom zbytečně ryby nepoplašili. Líni a karasi v tomto období moc neberou, ale vynahradí nám to i občasný úlovek pěkné ostroretky nebo dokonce parmy, se kterou si na jemném feederovém náčiní užijeme napínavý souboj. I velký, opatrný tloušť je v tomto období velice zdatným soupeřem.

Je třeba myslet i na správné oblečení

S podzimem občas přicházejí přeháňky, někdy se zvedne protivný studený vítr nebo přijde plískanice s deštěm a pokud v tu dobu zrovna ryby začnou brát, často se nám od vody i přes tyhle nepříjemnosti nechce. Abychom to neodskákali s rýmou nebo dokonce třeba zápalem plic, mysleme na to, že vždy je lépe mít s sebou nějaké oblečení navíc, oceníme i rukavice s odnímatelnými prsty, bundu s kapucí, nepromokavé kalhoty a kvalitní čepici. Také něco k jídlu a termoska s čajem nebo s horkou kávou dokáží zvednout prokřehlému rybáři náladu, s něčím "ostřejším" na zahřátí to raději moc nepřehánějme, buď nás ještě čeká kus cesty za volantem nebo bychom zbytečně v povzneseném stavu riskovali uklouznutí či upadnutí někde na kluzkém břehu. Rozhodně se ale ještě se žloutnoucím listím s feederem k vodě vypravte, pohodová atmosféra podzimu je příjemná pro relaxaci a nějaká ta ryba se určitě nechá zlákat...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Podzim s feederem

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář