Inzerovat zde
Inzerovat zde

Plavaná prostě není složitá

16. 05. 2016
Spousta rybářů se plavané bojí nebo si myslí, že se nedostane k větším rybám a tak jí ani nezkouší. Já vyzkoušel naprosto jednoduchý styl plavané s cílem ulovit zajímavé ryby přes 40cm a to se mi také podařilo.

Nedávno jsem naučil redaktory našeho magazínu Radka i Járu chytat na plavanou a zkusil jsem se zeptat i několika dalších známých zda-li to někdy vyzkoušeli a odpovědi mě opravdu překvapily. Spousta rybářů mi řeklo, že nemá plavanou rádo kvůli tomu, že se nedostanou k lepším rybám a další zhruba polovina rybářů mi řekla, že je to příliš složité a bude pro ně jednodušší zůstat u položené. 

Myslím si, že aby se člověk v něčem zlepšoval musí také zkoušet neustále něco nového. Já bych chtěl dnes tento blogový příspěvek pojmout takovým stylem, že napovím jak jednoduše se dá chytat na plavanou a zároveň se dostat k zajímavějším rybám. 

Prvním bodem je vybrat si takový revír kde to moc netáhne a kde si máte možnost vybrat libovolnou hloubku na které máte v úmyslu chytat. Já v dnešní vycházce vyrazil na menší svazový stoják, který má 1,6h a jeho hloubka je velmi proměnlivá. Vybral jsem si zhruba střed rybníku a chytal na nějakých dvou metrech hloubky. 
Druhým bodem je nechytat příliš daleko, ale vybrat si místo kam máte možnost pohodlně dohodit krmné koule rukou a přesně nahazovat. Já dnes chytal na nějakých patnácti metrech od břehu a byl jsem velmi mile překvapen tím co následovalo, jelikož v předchozích vycházkách jsem na tomto revíru chytal na nějakých třiceti metrech a krmné koule střílel do místa prakem, tentokrát chytání blíž ke břehu bylo mnohem úspěšnější. 
Třetím bodem je správný výběr krmení a jeho umýchání. U plavané je opravdu potřeba krmení vlhčit velmi jemně a postupně tak, aby vznikla taková konzistence, že když umačkáte krmnou kouli vydrží let až na místo určení a začne se rozpadat až na dně rybníku. Na poprvé je lepší do krmení nepřidávat masné červy nebo je přidávat mrtvé tak, aby se vám nerozbíjely návnadové koule. Já dnes nepoužil masné červy vůbec, jelikož jsem se chtěl dostat k zajímavějším rybám a mám zkušenosti takové, že když použiji hrubší návnadu tak mi do krmného místa najede méně bílých ryb a já se dříve a mnohem častěji dostanu k záběrům od kaprů nebo amurů. Do krmnení jsem přidal kukuřici a mikro pelety. 
A posledním bodem je naučení se s anglickým splávkem. Tedy změření hloubky a následné přesné nahazování a rozpoznávání záběrů. Hloubku měřím naprosto jednoduchým způsobem - na háček přicvaknu gramový broček a poté nahazuji a posouvám zarážku dle chování splávku. Pokud se mi plávek potopí zvýším hloubku, pokud vyjede příliš nahorů tak hloubku zmenším. Většinou tou nejlepší volbou je, když vám trčí jen kousíček splávku nad vodu a váš háček s nástrahou tedy bude brouzdat po dně na krmném místě. Nahazovat anglický splávek se vyplatí dále za krmné místo tak, aby jste měli možnost při domotání na krmné místo potopit vlasec pod vodu. Hodně vám pomůže speciální potápivý silon určený pro lov s matchovým prutem a anglickým splávkem. Na začátek je to, ale zbytečná investice a vystačíte si s obyčejným vlascem. Značku na vlasci kde budete chytat můžete udělat pomocí popisovače, což je tou nejlepší možností. 

Teď se konečně, alespoň v několika větách dostanu k dnešní super chytačce na plavanou. Jak už jsem popisoval v části o krmení, nepřidával jsem do krmné směsy žádnou živou, což se mi vyplatilo. Kombinace kukuřice a mikro pelet v krmení výborně fungovala. Do krmného místa jsem ještě nastřílel pár halibut peletek a vždy po pár minutách pár zrnek kukuřice. Krmné místo jsem tak udržoval stále živé a výsledkem bylo 5 menších amurů a 7 kapříků z nichž ten největší měl rovných 60cm a na šestnácti gramový matchový prut s 0,16 silonem a 0,14 návazcem už je to velmi solidní bojovník. Byl to super den a pojedu zase. Doufám, že jsem přesvědčil několik kritiků plavané, že i na angličáka se dají ulovit velmi pěkné ryby a také, že to není nijak složitá technika rybolovu, která se dá bez problému naučit. Doporučuji všem plavanou vyzkoušet, jelikož doopravdy ten pocit když se vám splávek potápí pod hladinu je nenahraditelný. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Plavaná prostě není složitá

  • Plavackar26 před 7 lety

    Konečně něco zajímavého taky o plavané. A souhlasím s tim, zr se spousta rybaru toho boji. Nic méně neni ceho protoze s trochou cviku zadna věda.

Vložit nový komentář