Inzerovat zde
Inzerovat zde

Plavaná mezi padajícím listím

23. 11. 2017
Podzim znamená pro některé rybáře konec sezóny a s chytáním se už pomalu loučí. Není to ale chyba? Podle mého určitě ano, i v chladných podzimních dnech a dokonce za příznivějšího počasí také v zimním období se můžeme vydat k vodě a pěkně si zachytat. Když se soustředíme na druhy ryb, které zůstávají aktivní i při ochlazení vody a shánějí se stále po potravě, především plavaná může být skutečně zábavná.

Podzim znamená pro některé rybáře konec sezóny a s chytáním se už pomalu loučí. Není to ale chyba? Podle mého určitě ano, i v chladných podzimních dnech a dokonce za příznivějšího počasí také v zimním období se můžeme vydat k vodě a pěkně si zachytat. Když se soustředíme na druhy ryb, které zůstávají aktivní i při ochlazení vody a shánějí se stále po potravě, především plavaná může být skutečně zábavná.

Které ryby můžeme v chladném podzimu na plavanou lovit

Ulovit lze často především drobnější bílé ryby, tedy plotice, podoustve, oukleje nebo perlíny. Protahují většinou v hejnech a pokud budeme vhodně pracovat s krmením, udržíme si jejich zájem po dlouhou dobu. Ulovit můžeme na plavanou samozřejmě i všetečné okouny, tlouště, výjimkou nebývá ani kapr. Ryby už nejsou tak bojovné, jak tomu bylo v letním období, ale pokud se nám na jemnou plavačkovou sestavu podaří zapřáhnout například slušného šupináče, užijeme si adrenalinu až dost!

Vhodná místa najdeme téměř na každém revíru

Bílé ryby se pohybují nejčastěji na hranici mělčiny a hlubších pasáží, kde na poslední chvíli vyhledávají potravu před tušenou nadcházející zimou, kdy bude o každé sousto nouze. Proto pokud vzbudíme jejich pozornost, nebývá o záběry nouze. Většinou nestojí přímo v proudu, spíš vyhledávají jen mírně táhnoucí vodu, která jim přináší potravu, rozhodně se ale snaží šetřit silami. Na stojatých revírech máme největší šanci v blízkosti přítoků, terénních zlomů, zatopených keřů a pařezů, případně i u vyústění kanalizace nebo u výtoku teplejší vody (z chladicích zařízení apod.). Při plavané se vyplatí vyrazit "nalehko" a s batohem nebo taškou přes rameno a teleskopickým proutkem nebo s bičem projít třeba i delší úsek, pokud přesně nevíme, kde se ryby v tomto období zdržují.

Krmit budeme, ale s rozumem

Ke krmení nemusíme s sebou tahat žádné velké množství. Před lovem a v jeho průběhu lovné místo prohazujeme jen sporadicky, abychom udrželi zájem ryb, ale v žádném případě je nesmíme přesytit. Krmit lze například samotnými červy (ovšem trochu se tento postup prodraží), namočenou strouhankou s hlínou a otrubami, ideálním řešením je ale zakoupení nebo vlastnoruční příprava vhodně aromatické krmné směsi. Důležitá je pachová stopa, která přiláká ryby i z velké vzdálenosti, nebojme se tedy použít i výraznější přípravky, kterým jsme se v letním období spíš vyhýbali. Zda se rozhodneme pro hrubou nebo jemnou strukturu krmné směsi, to je dáno charakterem lovného místa a předpokládanými druhy lovených ryb. Jemná směs vytváří intenzívnější pachovou stopu a snadno se rozptýlí, hrubší směs je vhodná do klidné vody a pro větší ryby. Drobné kuličky krmné směsi nahodíme na kratší vzdálenost snadno rukou, jinak šikovnou pomůckou je nastřelovací prak. Krmení do pruhu může přinést velice dobré výsledky, stáhneme tak totiž ryby u většího úseku, na malých tocích buďme s dávkami krmení opravdu šetrní, méně je často více, jak se říká. Do krmné směsi můžeme vetřít i rybí sliz, který ulpí na našich rukou po ulovení a vyprošťování ryb a působí jako dobrý zvýrazňovač.

Další praktická výbava

Na lehkou podzimní plavanou s sebou většinou nenosíme velké množství výbavy, ale některé základní pomůcky bychom neměli opomenout, lehký (nejlépe skládací) podběrák je samozřejmostí, pokud se budeme zdržovat delší dobu na jednom místě a lovíme na stojaté vodě, jsou vhodné i jednoduché vidličky nebo stojánek, pro snadné odháčkování ulovených ryb může peán nahradit praktický obústek, sada návazcových vlasců nebo hotové a vyvážení návazce, náhradní splávky i zátěže. O důkladném oblečení se snad není ani třeba zmiňovat, ale něco na utření rukou se rozhodně hodí, je to lepší než do kalhot nebo do rukávů. Osobně jsem občas ocenil i hřejivé jednorázové polštářky do bot nebo do rukavic, je to vcelku funkční šikovná drobnost, jež nám umožní pobyt u vody značně prodloužit.

A co napíchneme na háček?

Rozhodně nejlepší volbou budou bílí červi, o tom není pochyb. Tahle nástraha funguje v podzimním období opravu spolehlivě, zejména v kombinaci s výše zmíněným přikrmováním. Berme ohled na to, že po delší době se i účinnost červů sníží, když se ve vodě "vylouhují" a na háčku zůstanou jen trvanlivé zbytky. Tady nepomůže ani použití aromatických směsí, v nichž červy namočíme, je třeba občas nástrahu prostě obměnit. Jinak červi na háčku vydrží poměrně dlouho, často i přes ulovení několika ryb. Ovšem pokud je nemáme k dispozici, nabízejí se i další možnosti, které rozhodně stojí za pozornost. Speciální pasty jsou poměrně tuhé a překvapivě dobře drží na háčku, nebývají ale právě levné. Namočený kousek rohlíkové nebo chlebové střídky je spolehlivou a snadno dostupnou nástrahou, jen se musíme naučit dát mu tu správnou konzistenci. Pokud kuličku na háčku příliš zmáčkneme, těžko ji při záběru prosekneme. Naopak pokud bude měkká a drolivá, za chvíli z háčku odpadne. Ale na to přijdete během chvilky. Můžeme si připravit i tužší těsto, které přidáváme současně ve formě malých kousků do krmné směsi, především plotice a perlíni mají těsto opravdu v oblibě. Okounům se zavděčíme spíš výrazně aromatickými hnojáčky nebo i obyčejnými kopanými žížalami, pokud jsme byli natolik předvídaví, že jsme si jich udělali na chladné období včas zásobu. To platí i o larvách chrostíků, vytažených ze schránek. Každopádně bychom měli jít k vodě s několika variantami nástrah a zvolit tu, o kterou budou mít ryby největší zájem.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Plavaná mezi padajícím listím

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář