Inzerovat zde
Inzerovat zde

Okouni na podzim nespí

24. 10. 2017
Podzimní ochlazení nevyhnutelně přichází a s ním se dočasně zvyšuje aktivita dravých ryb, ačkoli teplota vody se snižuje. Je to dáno tím, že dravci potřebují před "hladovým" zimním obdobím co nejvíce potravy pro úspěšné přezimování. Mnozí z nich sice zůstávají aktivní i přes zimu, ovšem právě nástup chladného počasí se jeví jako ideální doba pro lov především okounů a candátů.

Podzimní ochlazení nevyhnutelně přichází a s ním se dočasně zvyšuje aktivita dravých ryb, ačkoli teplota vody se snižuje. Je to dáno tím, že dravci potřebují před "hladovým" zimním obdobím co nejvíce potravy pro úspěšné přezimování. Mnozí z nich sice zůstávají aktivní i přes zimu, ovšem právě nástup chladného počasí se jeví jako ideální doba pro lov především okounů a candátů. Za svou kořistí už nevykonávají nijak dlouhé putování, především okouni se spíš snaží obklíčit drobné rybky a pozvolna svůj kruh uzavírat tak, aby se jim podařilo jich co nejvíc spolykat. Už to tedy nejsou ty divoké letní nájezdy na mělčiny, kdy stříká voda a rybky létají vzduchem až na břeh, spíš zaregistrujeme jen lehké vlnění hladiny v oblouku a občas záblesk rybího těla. Potom je třeba neváhat a příznivé využít situace, která nemusí trvat nijak dlouho.

Vhodné nástrahy

Záleží samozřejmě na tom, kde budeme lovit a jakou technikou. Chtěl bych se zaměřit především na vláčení, což je technika, která na okouny zpravidla spolehlivě zabírá. Na stojatých a pomalu tekoucích vodách použijeme běžné rotační třpytky, plandavky a velice dobře se osvědčují zejména miniaturní woblery, které ryby i při sledování často neodliší od skutečné kořisti. Neměli bychom ale zapomínat ani na měkké plastové nástrahy, které se navíc výborně osvědčují i při vertikálním (nebo částečně vertikálním) vláčení v místech, kdy je terénní zlom nebo břeh spadá prudce do hloubky. Právě tam se totiž okouni rádi zdržují. U nástrah samozřejmě bereme v úvahu i to, zda riskujeme vázku a trhání, potom raději použijeme levnější a bez problémů dostupné vzory. Řešit situaci použitím silných vlasců nebo šňůr není to pravé, naruší totiž v první řadě chod nástrahy, bývají v čisté podzimní vodě snáze viditelné a hlavně - moc daleko s nimi nenahodíme. A občas při lovu okounů potřebujeme házet opravdu daleko, hlavně když se nám hejno začne vzdalovat a nemůžeme ho po břehu nebo loďkou sledovat. Co se barevnosti týče, za slunečných dnů bývají úspěšné i tmavé až černé nástrahy, za pošmourného počasí někdy nejlépe fungují nástrahy lesklé nebo světle zbarvené, mnozí rybáři zase přísahají na červený prvek, který ryby k záběru zaručeně vydráždí... Z toho si prostě musíte vybrat sami a hlavně brát v potaz, že žádný den se neopakuje, co fungovalo spolehlivě včera, nemusí na stejném místě a za zdánlivě (tedy pro nás) zcela shodných podmínek fungovat i dnes. Ale o tom je přece celý rybářský sport...

Na podzim máme šanci po celý den, ale ráno je ráno...

Podzimní období nám dává šanci na ulovení dravých ryb prakticky po celý den, ale co se okounů týče, je opravdu nejlepší, být u vody hodně brzo ráno. Jejich aktivita je v té době spolehlivě na vrcholu, přes den už to bývá občas docela sázka na náhodu, zejména pokud neznáme opravdu dobře ta správná místa. Hejna okounů projíždějí kolem břehů a terénních zlomů, kde máme největší šanci se do nich "strefit". Ovšem vydáme-li se na okouny - samotáře, můžeme je hledat i v blízkosti rozpadlých zbytků zatopených staveb, u přítoků a především nedaleko přirozených úkrytů. V tom je občas trochu ten pověstný "zakopaný pes", protože se jedná o místa, kde o vázky a ztráty drahocenných nástrah není rozhodně nouze. Prastaré pařezy a padlé stromy, které již jsou sice nahnilé (takže se do nich háčky nástrah bez problémů zasekávají), ale zase natolik pevné, že vyproštění bývá velmi obtížné a často nemožné, to jsou ta místa, kde se setkáme i s většími pruhovanými loupežníky. Lépe jsme na tom při vyprošťování v případě, že lovíme z loďky (nebo stále populárnějšího bellyboatu), ovšem při hlouběji uvázlé nástraze jsou i pokusy o vyproštění z různých úhlů často marné.

Jemné nebo raději důkladnější náčiní?

Pokud chytáme na větší vzdálenost, potřebujeme důrazněji a pohotově zaseknout, řešením je ale spíš použití tenké šňůry, se kterou jsou i odhozy relativně lehkých nástrah snadné. Silnější vlasec nám žádné rozumné řešení nenabízí, sáhneme po něm spíš v případě, že můžeme s velkou pravděpodobností očekávat kromě okounů i záběr candáta nebo štiky. S jemným náčiním je vedení nástrahy bezesporu citlivější, milovníci ultralehké přívlače by o tom mohli vyprávět...

Vláčet se dá i nahoru a dolů

Pojem "vertikální přívlač" už dávno není něčím novým a neznámým. Jedná se o použití vláčecích nástrah ve svislém směru, což je vhodná technika především pro hluboké, klidnější vody. Jako nástraha nejlépe kromě speciálních vzorů poslouží drobnější smáčky, dobře ale pracují i další napodobeniny rybek a lehčí jigy, či twistery, jejichž pohyblivý "ocásek" právě okouny často vydráždí k ataku. Ovšem potom je lépe vláčet šikmo vodním sloupcem, abychom se vyhnuli nežádoucímu zamotávání nástrah do kmenového vlasce či šňůry. Po dopadu koncové zátěže můžeme několikrát nástrahu jen lehce přizvednout a tak způsobit zakalení na dně, potom ji škubavými pohyby vedeme ke hladině. Rozhodně není vhodné jednoduché stereotypní otáčení kličkou, právě ten přerušovaný pohyb (včetně občasného propadu nástrahy směrem dolů) bývá pro ryby signálem k útoku.

Kdy sáhnout po rybičce

Na okouny samozřejmě výborně platí i vláčení malých mrtvých rybek (ideální jsou slunky nebo plotičky), které necháme propadat ke dnu a potom je pomalými pohyby "oživujeme" a vedeme ke břehu. Ovšem uchovávání drobných rybek není až tak jednoduché, po zmrazení se občas rozpadají až příliš snadno. Jsou-li k dispozici živé nástražní rybky v odpovídající velikost, bývají pro okouny tou nejneodolatelnější nástrahou, ale jejich transport i samotné uchovávání bývá také dost komplikované. A koupit na konci podzimu drobné nástražní rybky? Těžko... Jediným schůdným řešením může být návštěva výlovu a odlovení drobotě na místě, pokud k tomu získáme svolení.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Okouni na podzim nespí

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář