Inzerovat zde
Inzerovat zde

Obecný článek o lovu Okounů

24. 11. 2015
Obecný článek o lovu okounů na položenou a plavanou

Spousta rybářů zaměřujících se na dravce určitě touží po ulovení okouna velikých rozměrů. Ačkoliv v posledních letech počty této krásné dravé ryby šly rapidně dolů stále můžeme najít i velikého okouna na téměř všech naších řekách i vodních nádržích. Můj největší okoun vážil rovné dva kilogramy a cesta za takovým kusem už není jednoduchá. 

Za ty roky co Okouny pronásleduji jsem se naučil, že moje celková sestava musí být velmi jemná, ale také natolik silná, aby dokázala zvládnout rybu větších rozměrů. Pokud totiž okoun při záběrů cíti větší odpor například kvůli použití prutu s tužší špičkou rozhodne se, že nástrahu nedobere. Na veliké okouny musí být zkrátka a dobře vyladěná celá sestava do detailu, abychom měli šanci přelstít tohoto skvělého predátora. 

Samozřejmě, že každý z nás má k lovu individuální přístup a jakákoliv situace, která u vody nastane musí mít také individuální řešení. Už několikrát se mi stalo, že během dne na rybách v tom samém jednom místě se chování a apetit okounů dramaticky v průběhu měnil. Okoun je velmi nevyzpytatelný a mění své chování dle denních podmínek, které nastanou, proto musí být každý rybář připraven kdykoliv změnit svůj přístup, aby byl úspěšný. 
 
Prut na okouny zvolíme nejlépe s parabolickou akcí díky které máme možnost překonat klasické okouní otřesy při souboji. Já osobné používám light feedery. Naviják by měl mít pochopitelně správný a dokonalý chod. Jako kmenový vlasec vám postačí použít monofil o nosnosti do 3 kilogramů, díky kterému bude sestava natolik vyvážená, že záběr od okouna uvidíte okamžitě. 

Rozpoznání záběru a následný zásek je také duležitý bod při lovu okounů. Pokud se něco velikému exepláři okouna nelíbí a zdá se mu to podezřele nebo nepřirozené okamžitě ztrácí zájem. Jako signalizátor je tedy dobré použít například kus papíru nebo kartonu. V případě, že nám to podmínky u vody nedovolí, jelikož například fouká potom můžeme použít volnoběžku na našem navijáku nebo baitrunner. Pod pruty používám jednotlivé vidličky nikoliv spojený stojan, tak abych zamezil případnému přenášení vibrací. 

S výběrem nástrahy při lovu okounů už si nemusíte tolik lámat hlavu jako kvůli ostatním věcem. Já osobně používám žížaly, krevety nebo malé nástražní rybky. Žížaly ovšem považuji za nejlepší nástrahy i když své největší exempláře mám chycené na malé nástražní rybky a krevety. U žížal máme jednu nespornou výhodu a to, že ve vodě pracují několik hodin a můžeme je bez problému nachytat doma na zahradě nebo kdekoliv venku až se setmí a poté je jen uchovat v lednici. Rousnice nastražuji hned několika způsoby, mezi ty nejoblíbenější patří, že nastražím rousnici celou nebo jen její půlku. Občas také do rousnice inkejcí vstlačím vzduch a tím docílím, že se bude ve vodě nadnášet. Na krevety chytám také velmi rád, ale není to tolik selektivní nástraha určená jen pro okouna jak se může zdát. Už několikrát mi krevetu brali kapři a další jiné druhy ryb a naopak rousnici si právě našli Okouni. Pokaždé je to ovšem u vody jiné a tak je doporučuji brát sebou. 

Základy k sestavě, nástrahy a jak se u vody chovat když jdeme na okouny jsme si probraly. Nyní nás čeká jejich lokalizace, výběr toho správné času k jejich lovu no a samozřejmě zásek a zdolání tohoto dravce. 

Okoun má v oblibě různé překážky a úkryty. Nejlepší je najít přirozené úkryty, ale na řekách je chytám velmi často i u mostu a pilířů. Ve stručnosti, ale také platí pravidlo, že Okoun se zdržuje tam, kde je dostatek potěru a drobných rybek. Pokud tedy najdete hejno těchto malých rybek věřte, že okouni nebudou daleko.

Po nalezení místa můžete konečně na okouny vyrazit. Já většinou chodím na okouny dvě hodiny před svítáním a nebo také ihned po setmění. Zkrátka a dobře svítání a taky soumrak to je ta správná doba k lovu velikých exemplářů Okouna. 

Ve své sestavě se nesnažte tvořit žádné kudrlinky. U Okounů se mi potvrdilo, že v jednoduchosti je síla a tak používám pouze co nejjednoduší sestavy s co nejmenším odporem. Návazce s háčkem mám více než třicet centimetrů dlouhé a háčky používám velmi kvalitní a ostré. 

V případě, že vám Okouni neberou na položenou, můžete to s druhým prutem zkusit na splávek. Já osobně chytám na jeden prut na těžko a na druhý prut na splávek a někdy jsem úspěšný jen s jedním prutem a pokaždé je to jinak. Při lovu na splávek je potřeba nástrahu pro okouny prezentovat u dna.

Pokud vám Okouni neberou můžete taky jednou za čas zkusit s nástrahou popotáhnout. Už několikrát se mi stalo, že po popotažení mi okoun na nástrahy ihned zaútočil. 

Rád bych celý tento článek shrnul do pěti bodů, které pokud dodržíte máte vysokou šanci na ulovení pěkného exempláře Okouna.

  • Okouni jsou nejaktivnější při svítání nebo soumraku nebo také když jsou zatažené dny. 
  • Je dobré během lovu sledovat kde se pohybují menší rybky, jelikož Okouni od nich nebývají daleko.
  • Nemusíte se bát a zkoušet změny, kolikrát se mi stalo, že díky změnám jsem neodcházel s prázdnou.
  • Použijte jemnou a vyváženou sestavu. Slabý vlasec a malý odpor.
  • Pokud nepřichází záběr zkuste s nástrahou poškubnout a vydráždit Okouna k záběru.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Obecný článek o lovu Okounů

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář