Inzerovat zde
Inzerovat zde

Na lovu Mníka mořského 2

29. 10. 2015
Druhý díl ze série článků na lovu Mníka mořského.

V druhém dílu tohoto článku se už budeme věnovat lovu Mníka mořského do detailu. Rozebereme si jeho opatrný záběr, zdolávání, kde ho přesně hledat a za jakého počasí je nejlepší se zaměřit na lov tohoto predátora.

Kde Mníka najdeme

Jak už jsem zmínil v předchozím článku, Mník mořský se zdržuje na velikých hloubkách a upřednostňuje trvdé skalnaté podloží. Tak jako každá ryba i Mník vyhledává hrany a místa kde se zdržuje dostatek potravy. Nejidálnější místa jsou tam kde dno prudce padá například z osmdesáti na sto padesát metrů. Dobré hrany jsou ovšem i ve velikých hloubkách ze 150 na 200 metrů apod. Z podobné hrany mám zdolaných už několik Mníků přesahující hmotnost dvaceti kilogramů. Základem úspěchu je tedy najít místo se skalnatým dnem, velikou hloubkou od 130 metrů a více a místo kde je nějaká hrana.

Do hledání místa ovšem musíte zahrnout i proud, který má vliv na drift lodě. Už několikrát jsem objevil místo na moři například u dvou ostrůvků, kde bylo trvdé dno, které padalo až do dvou set metrů. Naprosto ideální místo pro lov Mníka mořského ovšem s jednou jedinou chybou díky, které jsem nebyl úspěšný. Nefoukalo, ale i přes to byl mezi ostrůvky tak veliký proud, že jsem měl na sto osmdesáti metrové hloubce vymotáno dvě stě devadesát metrů pletenky. Nějaký záběr jsem měl, ale Mník to zkrátka nedobral a za rychle jedoucí nástrahou přestal jet.

Mníčí počasí

Mník mořský i přes to, že žije ve velikých hloubkách vnímá to co se děje nad hladinou moře. Na Mníka je nejlepší počasí, když je pod mrakem nebo za deště. Často chytávám více Mníků v noci než přes den, ale změna tlaku a počasí když prší a je zataženo je právě ta nejlepší doba pro lov Mníků.

Jak Mníka chytat, jak se projeví záběr a kdy zaseknout

V předchozím článku jsme si představily sestavu na Mníka s dvěma háčky na které umístíme celou nástražní rybku. Poté zvolíme hmotnost olova podle proudění a hloubky na které budeme lovit.
Nástrahu spustíme až ke dnu a povytáhneme asi metr nade dno. Poté už jen budeme čekat a sledovat echolot, který bude vykreslovat hrany. Pokud jde dno dolů, nástrahu opět pustíme na dno a povytáhneme. Snažíme se nástrahu stále udržovat co nejblíže dnu, jelikož právě tam Mníci loví.

Záběr od Mníka se projevuje jemným cukáním špičky. Občas, ale na nástrahu i rovnou lehne a vám ztěžkne prut. Při záběru musíme být trpělivý a počkat až Mník naší nástrahu zhltne. Mnohdy to trvá i velikým exemplářům až půl minuty. Pokud nějakou dobu stále cítíme na prutu jemné mníčí cukání, můžeme zkusit zaseknout. Zásek provádíme velmi razantně a s předem nachystanou brzdou. U velikých exemplářů buďte připraveni na pocit jako by jste zasekli do skály. Chvíly po záseku jen držíte naplno ohnutý prut s domněním, že držíte o dno. Poté to začne a rybu ucítíte na prutu. Rybu se snažte držet a dostat ji alespoň pár metrů nad dno, tak aby nezajela do úkrytu. Mník není rychlá ryba, ale za to má neuvěřitelnou páru. Jednou jsem zaseknul Mníka na sto osmdesáti metrech ani jednou jsem nenamotal a nedostal ho o de dna. Stále jsem jen držel prut s pletenkou, která mi projížděla pomalu mezi prsty a během deseti minut pomalé, ale vytrvalé jízdy byla ryba až na 220 metrech hloubky kde jsem ji teprve otočil.

Pokud se vám zásek nepoved a rybu necítíte na prutu, spusťte nástrahu opět ke dnu. Často se stává, že Mník na vaší nástrahu zaútočí znovu.

Závěrem druhého dílu článku bych vás chtěl pozvat ke třetímu a poslednímu dílu článku, který už bude věnovaný pouze zážitkům z lovu a adrenalinovým soubojům s touto rybou.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Na lovu Mníka mořského 2

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář