Inzerovat zde
Inzerovat zde

Lov na řasy

17. 07. 2018
Chytání na řasy a další vodní "zeleninu" není nic nového, naopak, už naši tátové, dědové a určitě i generace před nimi občas sáhli po snadno dostupné nástraze, kterou mnohé kaprovité ryby mají v oblibě.

Pokud už si nějakou rybu ponechám, většinou mi zvědavost nedá a při kuchání si dám práci s prostudováním obsahu jejího žaludku a části střeva. Někdy se toho moc objevit nedá a leckomu by to mohlo snad i připadat nechutné, ale mnohdy člověk zjistí, jaké potravě který druh ryb v dané oblasti a ročním období dává přednost. S takovými znalostmi jsme při volbě nástrah i lovného místa zase o krůček vepředu před ostatními rybáři. Že jsou právě řasy součástí potravy ryb, to je známé, ale kdo na ně doopravdy chytá?

Není to žádná novinka

Chytání na řasy a další vodní "zeleninu" není nic nového, naopak, už naši tátové, dědové a určitě i generace před nimi občas sáhli po snadno dostupné nástraze, kterou mnohé kaprovité ryby mají v oblibě. Že ostroretky seškrabují ostrými pysky povlak řas z kamenů na dně, to je také známá věc, ale které další ryby si v řasách a vodních "trávách" libují? Budete se divit, je jich poměrně dost. Některé můžeme na tyto nástrahy lovit zcela cíleně, jiné budou sice spíš náhodným úlovkem, ale i tak mile překvapí a určitě rybáře potěší.

Pamětníci vědí, co znamená "chytat na bahýnko"

Pokud tenhle termín neznáte, je to velmi jednoduché a snadné k objasnění, prostě lov na zelené řasy, které snadno získáme na kamenech nebo na tělese jezu a pokud se je naučíte nastražit, možná budete účinností této nástrahy dost příjemně překvapeni. Jednou z předností řas jako nástrahy je jejich dostupnost, stačí zabrodit na vhodné místo a natrhat si, kolik budeme potřebovat. Řas nebudeme potřebovat moc, neudržíme je dlouho ve stavu, kdy jsou vhodné k použití a hlavně přitažlivé pro ryby, ale v sezóně nebývá problém si nabrat hrst dalších. Pokud je chceme uchovat po delší dobu, je třeba vyměňovat vodu a snížit teplotu (třeba uložením do ledničky). Potom sice vydrží o něco déle, ale nesmíte mít manželku - vegetariánku, jako se to podařilo jednomu z mých rybářských kamarádů.

Ten si totiž navečer vcelku pochutnal na knedlících a uzeném, ale ten špenát se mu pozdával jakýsi podivný a moc mu pod fousy nejel. Ale nechtěl svou drahou polovičku nějak urazit nebo se jí dotknout, takže to prostě do sebe naházel, pochválil její kuchařské umění a dál nic neřešil. Tedy až do rána, kdy se v lednici se sklenicí řas na chytání (slíbil udělat zásobu i kamarádům, proto měl těch řas opravdu hodně) nesetkal a nenašel ji ani odloženou někde stranou. Protože i zbytek rodiny řasy konzumoval (dcera a oba synové), v duchu se jim omluvil za úšklebky u večeře a doufaje, že žádné zdravotní problémy nenastanou, vyrazil ještě s předstihem k řece, aby zásoby nástrah obnovil. Stihl to na poslední chvíli a oba postarší kolegové prý byli rádi, když jim každému dal smotek "zeleniny", takže nemuseli riskovat uklouznutí po oblých kamenech a záludném dně. Stejně to ale nevydržel, takže se jim s historkou o "falešném špenátu" pochlubil. A na závěr ještě dodatek - protože se nedokázal udržet a zanedlouho "vyslepičil" původ sklenice se zelenou hmotou i doma, byl zhanoben i vládkyní kuchyně, dětem to raději nakonec ani neřekli. Možná se to dozvědí, až jednou budou větší...

Které ryby lze počítat mezi milovníky vodní "zeleniny"?

Již zmíněná ostroretka sice spíš oškrabuje a okusuje v průběhu vegetačního období řasové nánosy z kamenů, ale ani volně u dna unášenou řasou nepohrdne, tloušti si na řasách často pochutnávají takovým způsobem, že při vylovení nebo podebrání jim vylézají z obou tělesných otvorů. Pod jezem určitě projeví o řasy na háčku zájem i plotice, podoustev, perlín nebo karas. Vzácností ale není ani úlovek parmy, také kapr nebo lín nepohrdnou někdy smotkem lákavě nastražených řas. Pokud nabídneme pomocí splávku (nebo ještě lépe kulového plovátka) menší chuchvalec řas těsně pod hladinou či v horní části vodního sloupce, můžeme vzbudit zájem zejména u prakticky výhradně býložravého amura, neodolá ani další importovaný druh, kterým je tolstolobik. Několika mým kamarádům se podařil při lovu u dna i sice náhodný, ale vítaný úlovek cejnů větší velikosti, kteří také vábení vlajícího smotku řas nedokázali odolat.

Odpadá starost se zakrmováním

Na řasy budeme pochopitelně úspěšní prakticky jen tam, kde jsou ryby na konzumaci této složky potravy navyklé a berou ji jako samozřejmost. Nemusíme se tady snažit ryby nalákat a pokud výskyt řas zjistíme (což je velmi snadné, stačí prozkoumat pár kamenů nebo stavbu jezu), můžeme počítat s tím že ryby je zaručeně i konzumují. V jaké míře, to je věc druhá, zpravidla ale řasy tvoří významný doplněk potravy výše zmíněných kaprovitých ryb. To znamená, že největších úspěchů docílíme v letním období, kdy aktivita ryb (zejména přes den) nebývá příliš velká a změna nástrahy na atypickou složku může přinést úspěch i v době, kdy běžně spolehlivé nástrahy selhávají. Nejlepší zkušenosti z lovu na řasy mám osobně z podjezí klasických jezů s hlubším vývařištěm a při ověření hloubky postačí nastavit celou sestavu tak, aby se nástraha pohybovala ve spodní části vodního sloupce. Někdy lze ale překvapivě lovit na řasy už začátkem jarního období, záleží na teplotě vody a dostatku slunečního svitu, tyto faktory výskyt řas pochopitelně výrazně ovlivňují.

Jak řasy nejlépe nastražit

Některé druhy řas mají vláknitou strukturu, jiné spíš připomínají mech nebo jsou mazlavé a velmi jemné (ty se k nastražení na háček nehodí, lze je ale při jiných rybolovných metodách použít do krmných směsí). Řasy lze jen tak obtočit kolem háčku, hezky a lákavě sice splývají, ale moc dlouho nastražené nevydrží. Tento způsob nabídky je praktikovatelný na stojatých vodách, ani tehdy ale není uchycení řas nijak spolehlivé. Lepším řešením je přivázat u lopatky (nebo u očka, pokud používáte tento typ háčků) kousek nitě v nenápadné zelené nebo hnědé barvě a smotek řas jimi zajistit tak, aby konečky mohly volně povlávat v proudu, zatímco smotek drží na místě. Dobře poslouží i jemný drátek (například z vinutí transformátorku, elektromotorku apod.). Řasy s mechovitou strukturou na háčku drží poměrně dobře, i tak bych ale jejich přichycení doporučil. A potom už nahazovat s lehkým, dobře vyváženým splávkem do vhodného místa a čekat na záběr...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Lov na řasy

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář