Inzerovat zde
Inzerovat zde

Lov na gumové nástrahy l.

23. 11. 2021
Chytání na "gumy" je mezi rybáři velmi oblíbené. Proč tomu tak je? Těch důvodů určitě bude víc, ale co mě tak napadá, jedním z důvodů je určitě to, že tyhle nástrahy dokáží vyprovokovat nejen prakticky všechny druhy dravých ryb, při vhodně zvolené taktice a technice nabídky nástrah můžeme ulovit i ryby nedravé.

Chytání na "gumy" je mezi rybáři velmi oblíbené. Proč tomu tak je? Těch důvodů určitě bude víc, ale co mě tak napadá, jedním z důvodů je určitě to, že tyhle nástrahy dokáží vyprovokovat nejen prakticky všechny druhy dravých ryb, při vhodně zvolené taktice a technice nabídky nástrah můžeme ulovit i ryby nedravé. Další důležitou předností je velká variabilita nástrah - na jigové hlavičce nebo v kombinaci s čeburaškou můžeme snadno a rychle měnit nástrahu. Opomenout nelze ani poměrně nízkou cenu měkkých plastových nástrah (dál budu častěji používat spíš termín "gumy", je to rychlejší a že většinou z gumy nejsou, to ví snad každý). Lze s nimi vláčet horizontálně i vertikálně, jsou vhodné do proudných i stojatých vod a často fungují skvěle i při vláčení z loďky, navíc je to skvělá nástraha také na moře. Většinou se u nich používá zátěžová hlavička s jednoháčkem, lze ale použít i trojháček a samostatnou zátěž nebo pro velké nástrahy i systémek s několika háčky. Tyto nástrahy mají díky měkkému, poddajnému ocásku zpravidla velice dráždivý chod, provokují pohybem, barvou i vytvářenými vibracemi. Existují vzory, které dokonale napodobují skutečné rybky nebo další živočichy, můžeme ale lovit i na nástrahy zcela fantastických tvarů. A takhle bych mohl pokračovat ještě dost dlouho... Ale raději se věnujme lovu s těmito nástrahami trochu konkrétněji. Ono je to vlastně docela zajímavé a obsáhlé téma...

Základní rozdělení měkkých plastových nástrah

Nabídka sortimentu těchto nástrah je velice široká a stále přibývají další nové typy, možná tedy něco opomenu, pokusím se ale ve stručnosti představit aspoň ty základní.

Jedním z nejčastěji používaných a nejpopulárnějších typů jsou JIGY a TWISTERY. Rozdíl mezi těmito typy není nijak konkrétně definován a obě označení se používají pro shodný typ umělých nástrah. Tělíčko je většinou válcovitého průřezu a má doutníkovitý tvar. Připomínají tak trochu rybku, byť jejich barevná škála je (stejně jako u většiny ostatních gum) neuvěřitelně široká. Hlavním poznávacím znakem jigů a twisterů je pružný ocásek, který se při vedení vodou kroutí, ohýbá a vlní, takže na sebe dravce upozorní a vydráždí ho k útoku. Kromě nejběžnějšího tvaru, kdy je ocásek v klidu u nástrahy srpkovitého tvaru, se můžeme setkat s jigy a twistery s ocásky dvojitými, případně roztřepenými nebo esovitě tvarovanými. Fantazie výrobců je nezměrná, když se objeví nový model, je dobré pořídit si nejprve jeden kousek na vyzkoušení a otestovat ho v čistí vodě (jde to i ve vaně), abychom zjistili, zda je pohyb dostatečně dráždivý a nejedná se jen o "módní výstřelek" bez skutečného praktického efektu.

Dalším oblíbeným typem jsou KOPYTA. Jigům a twisterům se na první pohled podobají, rozlišovacím znakem ale je kratší, rovný ocásek s charakteristickým zakončením, připomínajícím kopýtko. Tady vznikl i ten výstižný název, samozřejmě. Kopyto se ve vodě chová trochu odlišně, ocásek nástrahy se totiž nestáčí a nekroutí, spíš tak nějak dráždivě vibruje a přenáší svůj pohyb na celou gumu. Tyto nástrahy pracují dobře na jigových hlavičkách, ovšem v kombinaci s čeburaškou, kdy je háček volně zavěšen a tudíž pohyblivý, je pohyb ještě mnohem lepší a zvyšuje se i účinnost. Přibývá totiž i pohyb nástrahy nahoru a dolů i při stejnoměrném vedení nástrahy. A kdybyste někde v obchodě nebo v e-shopu nesehnali "kopyto", zkuste se podívat po nástraze pod označením "RIPPER", jedná se o to samé a jde o původní název, převzatý z angličtiny!

Další oblíbenou gumou je SMÁČEK, opět na první pohled hodně podobný výše zmíněným nástrahám. Ovšem když budete hledat rozdíl, je - jak jinak - především zase v tom ocásku. Ten je u smáčku zploštělý, což dodává nástraze zase trochu odlišný pohyb, který vynikne hlavně při přerušovaném vedení, kdy nástrahu vedeme šikmo vzhůru a poté ji necháme vyklesávat. Ocásek totiž sice nevibruje příliš intenzívně, ale napodobuje i tak pohyb prchající rybky hodně věrohodně. Dalším odlišným znakem bývají výrazné oči, které jsou na gumě vytištěny, domalovány nebo nalepeny. Oči najdeme občas i na kopytech, ale podle ocásku hned víme, o jakou nástrahu se jedná. Kromě použití na jigových háčcích nebo v kombinaci s čeburaškou na smáčky lze úspěšně lovit i technikou "zvedání a spouštění" (hlavně na hlubokých vodách z loďky nebo z vyvýšeného břehu). Je to jedna z nástrah, které lze používat pouze v období, kdy je povoleno lovit ne přívlač, ale právě na smáčky se uloví i mnoho nedravých ryb včetně kaprů, cejnů nebo plotic.

Zajímavou nástrahu jsou plastové NYMFY s četnými nožičkami, lze sem pro zjednodušení zařadit i napodobeniny chobotniček, ráčků a krevet. Velmi populární jsou "Berkley nymfy", mnohdy dokonce napuštěné dipem nebo opatřené jinou aromatickou vůní. Ta sice u používané nástrahy nevydrží dlouho, ale guma je nadále vysoce účinná především na candáty a okouny. Nejspíš je to dáno její "hemživou" konzistencí (díky mnoha jemným poddajným nožkám), tyto nástrahy se používají na jigových hlavách, na samostatném háčku v kombinaci s čeburaškou nebo také při podzimním a zimním lovu v kombinaci s marmyškou. Hodí se i pro chytání "na dírkách", pokud je na revíru povoleno a led vykazuje dostatečnou nosnost.

Tady bych hned rád zmínil právě ty občas podceňované a opomíjené MARMYŠKY, které mají svůj původ v Rusku. Znají je (a často používají) hlavně ti rybáři, kteří se zaměřili na lov okounů. Jedná se o zátěž, nalitou na háčku, ovšem vlasec nevážeme do očka, ale vlasec provlékneme očkem v zátěži, abychom ho potom upevnili na ramínko háčku. Nástraha se tak pohybuje nejen špičkou háčku směrem vzhůru při zvedání nebo přitahování, ale navíc je její pohyb zase trochu jiný, než u ostatních gum. kromě nástrah z měkkých plastů můžeme při lovu s marmyškami použít i přírodní nástrahy (většinou se jedná o červy nebo malé nástražní rybky nebo "rybí cáry", případně tenké podlouhlé filety). S marmyškami se chytá především na dírkách v ledu a z loďky, případně na strmých březích, spadajících často rovnou do několikametrové hloubky.

UMĚLÉ ŽÍŽALY a ČERVI jsou nástrahou, která byla původně určena především pro lov na písčitých přímořských plážích, ale fungují občas velmi dobře i na zatopených pískovnách a všude tam, kde je písčité dno bez vázek, abychom mohli nástrahu táhnout přerušovaným pohybem po dně. Jigová hlavička nebo marmyška víří písek na dně, v oblaku kalu a zrnek písku se potom pohybuje vlnící se nástraha.

Není mnoho rybářů, kteří používají BANJO, tahle nástraha ale byla svého času velmi populární především v zámoří a poslouží k oklamání opatrných, zkušených dravců. V zásadě lze tímto způsobem použít v případě potřeby i smáčky nebo kopyta, hlavním vtipem je způsob nastražení a prezentace. Banjo se totiž nenapichuje na háček, ale upevňuje se pomocí spirálky až za háček, většinou pomocí malého plastového nebo pryžového kroužku. Napodobuje rybky, vyrábí se i v podobě žabky s měkkýma nohama, které se dráždivě kroutí podobně jako ocásek twisteru.

Barvy měkkých plastových nástrah

Doslova od černé po bílou, ovšem setkáme se i s úplně průsvitnými modely, s nástrahami, které jsou z transparentního materiálu a jako atraktor u nich fungují drobné kousky lesklých šupinek nebo vláken uvnitř hmoty, z nichž jsou nástrahy vyrobeny. Velmi oblíbené jsou i fluorescenčně zbarvené vzory, vhodné především do přikalené vody kvůli své dobré viditelnosti. Najdeme i modely ve žlutém, hnědém, modrém, fialovém provedení, zastoupeno je prostě celé barevné spektrum. Zajímavé je, že tmavé i úplně černé nástrahy mnohdy výtečně fungují i za úplné tmy, především při vedení v horní části vodního sloupce. Jsou totiž nejspíš dobře viditelné pro ryby, které na ně útočí ode dna a proti hladině je dobře vodí i za minimálního světla. Setkal jsem se i se "svítícími" nástrahami, které po nasvícení baterkou nějakou dobu fosforeskují podobně, jako ručičky na hodinkách, osobně jsem s nimi ale moc velkých úspěchů nedosáhl. V extrémně čisté a nízké vody dosáhneme občas nejlepších výsledků s nástrahami, které co nejvěrněji svým zbarvením napodobují rybky nebo další živočichy, kteří se v dané lokalitě vyskytují. Rozhodně se nebojte experimentovat.

A jak se měkké plastové nástrahy vodí? O tom si něco povíme v následujícím článku, aby tohle povídání nebylo zbytečně dlouhé....

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Lov na gumové nástrahy l.

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář