Inzerovat zde
Inzerovat zde

Když ryby nástrahy jen sledují

29. 10. 2015
Jak reagovat na to když ryby naše přívlačové nástrahy jen sledují a nerozhodnou se k záběru.

Vydal jsem se s lehkým vláčecím prutem na menší říčku, kde je spousta tloušťů i pár štiček. Pomalu jsem prokličkoval mezi stromy a tiše přišel k vodě asi dvě stě metrů pod jez. Hned po příchodu jsem zaregistroval několik otáčejících se ryb a i hned jsem věděl, že jsem na dobrém místě, které by mi mohlo přinést úspěch.

Pomalu jsem začal prochytávat řeku kolem břehů, později s těžším woblerem i v korytu. Vyměnil jsem snad šest nástrah, ale ani jeden kontakt s rybou. Pomocí polarizačních brýlí jsem viděl několikrát Tloušťě za nástrahou vystartovat a tak místo změny místa jsem začal přemýšlet nad tím jak ryby sledující moje nástrahy přimět k záběru.

V obsahu níže vám tedy popíšu několik změn, které jsem za několik posledních výprav u vody realizoval a které vedly k úspěchu. Dá se říct, že po každé fungovalo něco jiného, důležité je nezůstat pouze u nástrah, ale popřemýšlet nad celou sestavou, stylem navíjení a prezentace dané nástrahy.

První změna, kterou je možné udělat

Mnoho rybářů místo lanka používá návazec ze silného monofilu. Ona sice štika velmi těžko překousne silon o průměru 0,90, ale vlasec o takového průměru je mnohem lépe viditelný než samotné lanko. Navíc návazec ze silného vlasce také není vhodné řešení pro ideální chod vaších nástrah. Místo velikých průměrů vlasce nebo pletenky doporučuji použít lanko. V dnešní době už jsou vyráběna lanka na štiky z různých materiálů a dají se zakoupit velmi tenká lanka, která jsou ve vodě jen velmi těžko viditelná.

Chod nástrah

Jestliže jsme u vody vyzkoušeli už desítky nástrah a ryby je pouze pozorovaly, možná bude chyba právě v nás. Zkuste změnit chod vašich nástrah, rychlost navíjení, případně jiné pocukávání špičky.
Mě osobně se vyplatilo buď velmi radikálně zvolnit tempo a napodobovat zraněnou rybku skákající ode dna ke hladině a opět samovolně klesající ke dnu a do toho pomaličku navíjet. Také se mi někdy vyplatilo nahodit nástrahu s rychlým chodem a navíjet velmi svižně, tak aby ryba zareagovala na pohyb a zkusila nástrahu rychle sebrat.

Dropshot

Dropshot je poměrně nová a moderní metoda vláčení. V podstatě se dá říct, že pomocí dropshotu neprochytáváme tak efektivně veliký okruh u vody, ale nástrahu táhneme velmi pomalu, pouze špičkou prutu určujeme pohyb smáčka a imitaci zraněné rybky. V poslední době jsem si dropshot velmi oblíbil a už několikrát mě u vody zachránil od bez rybky.

Každý den u vody je jiný a doufám, že pár mých tipů popsaných výše vám někdy zachrání u vody krk. Je potřeba zkoušet neustále něco nového a mnohdy to opravdu není jen o nástraze, jak si většina začínajících vláčkařů myslí. Petrův zdar.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Když ryby nástrahy jen sledují

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář