Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jeseter velký

Největší zástupce jeseterovitých ryb žijící v Evropě.

Inzerovat zde

Dříve jsme na jesetera velkého mohli narazit i na českém území a svazových revírech, kdy se tu vyskytoval až do roku 1917. To je bohužel datum, které je spojováno s vyhynutím jesetera u nás. Celosvětově je jeseter velký chráněný a patří mezi ohřožené druhy. Přirozeně se dokáže rozmnožit pouze ve Francii a to konkrétně na řece Garonně. Hlavu má jeseter velký vybavený dlouhým rypcem, který je asi v celkově velikosti polovina jeho hlavy, ze spodu najdeme ústa bez jakýchkoliv zubů a dva vousky obvykle z každé strany hlavy ze spodu.

Hřbetní ploutev má jeseter velký posunutou až téměř k ocasní ploutvi, což je velmi neobvyklé. Průměrná délka do které je schopný jeseter velký dorůst dva metry, ale velmi často se objevily o exempláře okolo třech metrů. Průměrně se jejich váha pohybuje okolo 150 kilogramy a u tří metrových jeseterů se může vyšplhat až na 300 kilogramů. Velikou výjimkou jsou kusy okolo pěti až šesti metrů s doposud neměřenou váhou.

Důvodem toho, že jeho výskyt značně poklesl je především nadměrný rybolov jesetera velkého, který se odehrával v devatenáctem století. Další důvod je neustálá stavba vodních přehrad a nádrží, proto jeseter nemohl přirozeně táhnout a v pořádku se dostat na místa, která potřebuje ke tření. Navíc z jiker jesetera se dělá kaviár, který je pochoutkou. I proto má tento druh ryby neustálé problémy a je to veliká škoda.

Aktuálně pokud toužíte po úlovku jesetera velkého, tou nejsnažší volbou bude najít si soukromý revír ve kterém je tento druh ryby vysazený. Živí se téměř vším a tak záběr od tohoto velikána můžete očekávat opravdu na cokoliv. Je nutné nepodcenit jeho sílu a připravit se na tuto bojovnou rybu. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jeseter velký

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář