Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jakou si vzít rybářskou výbavu do Norska?

14. 02. 2017
Článek ve kterém si řekneme jakou rybářskou výbavu si sebou vzít do Norska. Probereme oblečení, pruty, navijáky, háčky, vylovovací kleště, karabinky a obratlíky.

Začneme rovnou od oblečení

Každý, kdo už někdy v Norsku byl, si určitě vzpomene na to, že je to hornatá zem, kde se velmi často mění přírodní podmínky a během několika minut se může ze slunečného dne stát propršený a zatažený den se silným větrem. S těmito podmínkami zde zkrátka musíme počítat a mít sebou nejlépe teplé a voděodolné oblečení.

Seznam toho co by ve vašem úložném zařízení s oblečením nemělo chybět je následující:

- Podvlíkačky
- Zimní ponožky
- Svetr/mikina/bunda z polartec nebo fleece materiálu
- Čepice - Nepromokavá bunda s kalhotami
- Plovoucí nepromokavý oblek - Kvalitní a nepromokavá obuv

Nejpohodlnější je pro každého samozřejmě rovnou zakoupit plovoucí oblek, který má velmi dobré izolační vlastnosti a navíc je méně obtěžující, jelikož na sobě nemusíme mít nasazenou plovoucí vestu. Oblečení pro volný čas, který budete trávit na chatě nebo například při prohlídce památek už je samozřejmě na vás. Výše popsaný seznam je takovým standardem v případě, že vyrážíte do Norska aktivně chytat ryby. V případě, že se chystáte v Norsku vyrazit i na řeky, potom by vám ve výbavě neměli chybět brodící kalhoty a nepromokavá bunda.

Samozřejmostí jsou také:

- Hygienické potřeby
- Krém na opalování, který dozajista použijete, jelikož i v Norsku svítí sluníčko a v letních měsících se můžete bez problémů spálit
- Krém na suchou pokožku, rty a různé ochranné krémy na ruce
- Repelent, který jsem ovšem já osobně ještě v Norsku nikdy nevyužil 
- Fotoaparát pro vyfocení vašich trofejních úlovků
- Ochranný vak na fotoaparát, mobil a podobně
- Baterku, která se vám bude hodit v případě, že jedete v měsících, kdy v Norsku nepanuje polární zář
- Osobní doklady
- Polarizační brýle, jelikož při odrážení paprsků o hladinu je to bez brýlí opravdu neúnosné

Nyní už se konečně dostáváme k vybavení pro rybolov

Je nutné myslet na to, že veškerá výbava musí odolat slané, mořské vodě. V některém z rybářských obchodů se tedy ihned zeptejte, zdali jsou dané produkty určeny k mořskému rybolovu, jelikož na místě je to někdy velmi problematické řešit, případně vás to může stát tučnou sumičku.

Pilkrování

V případě, že se chystáme pilkrovat musíme se připravit na to, že budeme lovit s těžšími nástrahami a přizpůsobit tak tomu i výběr prutu. Prut budeme vybírat právě v závislosti na hmotnosti nástrah, které máme v plánu používat. Délka prutu, aby s ním šlo dobře manipulovat, by měla být od 1,8m do 2,4m. S delším pilkrovacím prutem už se na lodi mnohem hůře pracuje a obvykle to je na obtíž i pro vaši posádku na lodi. Pro lov na pilkry a gumové rippery okolo 200 gramů, můžeme pohodlně použít pilkrovací prut se zátěží 150-300 gramů. S těmito nástrahami obvykle lovíme do padesáti metrové hloubky. Záleží samozřejmě také na podmínkách a to zejména na driftu lodi. Mnohem univerzálnější je gramáž 300-600 gramů, ta už se hodí pro těžší nástrahy okolo 500 gramů a bezproblémově můžeme lovit na hloubkách okolo sto metrů. A řada prutů od 600 do 1000 gramů nám poslouží pro lov na velmi těžké nástrahy, případně olova, která používáme při lovu Mníků na hloubkách až okolo dvou stech metrech. Lehčí pilkrovací prut můžeme osadit bytelnějším smekacím navijákem. U těžších prutů přes 300 gramů už doporučuji používat multiplikátory. Velmi dobrou pomůckou jsou především elektrické multiplikátory, které vám ušetří spoustu času i sil. Navijáky doporučuji osadit pletenou šňůrou. Nosnost je z pravidla na každém z nás. Osobně doporučuji pletenku na 51kg, větší rozhodně ne, případně použít menší, která bude řezat lépe vodu.

Přívlač

V případě, že se chystáme lovit na přívlač, doporučuji si sebou přibalit rovnou dva přívlačové pruty. Z pravidla jeden okolo 60 gramů a druhý například do 200gramů zátěže. V případě chytání z lodě je vhodnější použít kratší pruty a naopak pokud chcete lovit ze břehu, budou se vám hodit pruty delší. Já osobně dlouhé roky v Norsku chytal na pruty okolo 60 gramů, potom jsem přešel na prut s označením 150-200 gramů a nyní už bych nechtěl nic jiného. Řeči o tom, že si souboj s menší rybou nevychutnáte, jsou nepravdivé a navíc máte mnohem více možností, například chytat na pilkříky či nástrahy okolo 80 gramů, které mnohem rychleji padnou ke dnu a za druhé se zdaleka tak nenadřete. Pruty o 60 gramech jsem začal využívat už jen a pouze k lovu nástražních rybek, případně k lovu okolo ostrůvků a při pobřeží. Pruty o větší gramáži se nám budou hodit při práci s těžšími nástrahami a při lovu na větších hloubkách. Je to ovšem hodně individuální a každému příjde na chuť zkrátka něco jiného, proto doporučuji vyzkoušet obě varianty. U mě zvítězil prut o těžší gramáži i z toho důvodu, že jsem jednoho dne nebyl schopný zastavit rozjetého halibuta a velmi jsem litoval toho, že jsem zrovna nechytal na něco, s čím bych měl alespoň šanci mu konkurovat.

Muškaření

V případě, že se chystáme lovit s muškařským prutem, bude nám vyhovovat prut o délce 9-10 stop. Zážitek z lovu tresek obecných, polaků, kelerů, sleďů, makrel či mořských pstruhů je v případě lovu na muškařský prut opravdu unikátní. Dobré je také použít potápivou šňůru či sinktip 8-10 AFTMA.

Pletenky

Nyní se dostáváme k pletenkám, ty budeme volit a vybírat vzhledem k hloubkám, proudům a velikosti ryb, které se chystáme lovit. Po čem každý šáhneme to už je zkrátka na nás a zrovna do pletenek vám mluvit nehodlám. Jediné co bych podotknul, je to, že není nutné extra předeminzovávat. Čím silnější šňůru použijeme, tím hůře se nám také bude chytat, jelikož šňůra o menší velikosti lépe řeže vodu a nechodí tolik s mořským proudem. Obvykle je tou nejsilnější variantou pro přívlač šňůra o nosnosti do 30 kilogramů. Pro pilkrování o nosnosti do 51 kilogramů. Musíme rovněž počítat s tím, že v případě kdy se dostaneme do vázky, tak se nám šňůra o těžší nosnosti bude mnohem hůře trhat. Rovněž doporučuji používat například metrový návazec slabšího průměru například z monofilu nebo fluorcarbonu, aby nedošlo k utržení velikého množství hlavní pletenky na navijáku či multiplikátoru. Pokud máte s výběrem problém, nejlepší je se poradit přímo v rybářské prodejně a říct co přesně máte za naviják a jakou gramáž má váš prut. Vyváženost celé vaší sestavy od prutu k pletence až navijáku by měla být taková, že při silném tahu ryby, kdy vám bude například zbývat jen pár metrů pletenky na cívce a vaší možností už je jen brzdit rybu tak zkrátka nesmíte vědět, co vám praskne dříve, jestli prut, pletenka nebo se vám rozpadne naviják.

Monofilní vlasce a fluorcarbony

Hodit se nám rovněž budou i monofilní vlasce a fluorcarbony. Já osobně používám pro lov s pilkrovacím prutem, kde mám hlavní návin pletenky o 51kilogramové nosnosti právě návazec z monofilu o nosnosti 47 kilogramů. Fluorcarbon se mi v silnějším provedení neosvědčil. Naopak mnohem raději mám fluorcarbon pro přívlač, kde už u mě uplatnění našel. Doporučuji vždy použít buď monofil nebo fluorcarbon o menší nosnosti, než je váš hlavní návin na cívce jako návazec, předejte tak zbytečným problémům.

Karabinky a obratlíky

Zde je potřeba opravdu nešetřit a šáhnout raději po kvalitnější značce, nežli po levnější variantě. Může se vám to vymstít a můžete přijít o svojí trofejní rybu, což si určitě nikdo z nás nepřeje. Obvykle se používají karabinky a obratlíky o nosnosti od 30 do 50 kilogramů. V případě, že se chystáme na Mníky nebo Halibuty nemusíme se bát použít i mnohem betelnější a vysokopevnostní karabinky i obratlíky. Konkrétně u Mníků se to vyplatí především z toho důvodu, že se v průběhu boje neustále kroutí podobně jako Úhoři a jednou se mi stalo, že se mi obratlík na 38 kilogramů rozletěl, jako by se nechumelilo a já tak po půl hodinovém boji přišel o velmi pěkného Mníka, který mohl být zatím mým největším.

Háčky

Pro lov Mníků nebo Halibutů, případně i dalších ryb je potřeba použít rovněž velmi kvalitní háčky. Ze začátku se mi opravdu nechtělo utrácet a kupoval jsem háčky, kde v balíčku za sto korun jich bylo celkem pět. Později jsem pochopil, že to je veliká chyba a že dokonce stejně tolik netrhám. Přešel jsem na variantu 5 háčku za cenu 400Kč a za celý pobyt jsem utrhl pouze jeden návazec na Mníky, který jsem měl osazený právě dvěma těmito háčky. Nic méně mohu potvrdit, že se mi to vyplatilo, jednak v případě proměňování záběrů, ale také v případě úspěšnosti při zdolávání ryb.

Nástrahy

Vůbec nejvyužívanější nástrahou v Norsku jsou pilkery, ty můžeme dokonce pořídit i v jakékoliv prodejně v Norsku. Oblíbenou nástrahou jsou, ale také jigy a jigheady v kombinaci s twistery, rippery a podobně. Nástrah je celá řada a asi nemá smysl je ani popisovat, jelikož by se z tohoto článku stala kniha. Spíš bych chtěl podotknout, že je potřeba si dávat při koupi pozor na kvalitu samotných oček i háčků použitých na těchto nástrahách. Zejména u pilkerů to kontroluji neustále. Gumové nástrahy s jigem, případně různá oka a veliké jigy jsou ve své podstatě téměř vždy velmi kvalitní a není s nimi žádný problém.

Zátěže

Zátěže pro rybolov v Norsku použijeme především při lovu Mníků, Štikozubců či Halibutů. Například Norové chytají téměř jen na přírodní nástrahy a používají pouze olovo a háčky s masem. Zátěže je potřeba vybírat s ohledem na přírodní podmínky, drift lodi a také na to, jak velikou nástrahu se chystáme použít. Běžně pro lov na maso mohou postačit zátěže do tří set gramů. Pro lov například na celého kelera či makrelu už musíme použít podstatně těžší olova od 300 až do 1000 gramů.

Kleště, gafy, vylovovací háky

To jsou věci, které by vám také neměli ve vaší výbavě chybět. Například kleště jsou vhodné pro vytahování menších ryb obvykle všech druhů Tresek. Větší hák či gaf se vám bude hodit při vytahování Halibuta nebo velikého Mníka.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jakou si vzít rybářskou výbavu do Norska?

  • Vydrasek před 7 lety

    Za měsíc vyrážíme a přesně tohle jsem hledal. Super dik dik

  • Pavel Harouš před 3 lety

    Ahoj Zdeňku, brzo vyrážím poprvé do Norska a tvoje videa jsou fakt super, dost jsem se naučil, díky! Chci se zeptat, jaké vylovovací kleště bys doporučil? Nechci šetřit, aby se mi u první ryby nerozpadly.. Docela se mi líbí Berkley Big Game Lip Grip. Mají i rotační hlavu.. Jaké používáš, případně jaké bys doporučil? Díky moc, Pavel

Vložit nový komentář