Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak vybrat ten pravý matchový prut

12. 11. 2015
Představíme si matchové pruty a řekneme si pravidla pro to jak si dobře vybrat.

Název prutu je odvozen ze slova "match", které v doslovném překladu znamená zápas. Tento prut je určen především pro rybolovnou techniku s návzem plavaná. Můžete ho zkusit použít i pro jiné rybolovné techniky, ale v případě umístění krmítka nebo těžšího olůvka prut budete zbytečně přetěžovat, jelikož je stavěný na práci se splávky ve většině případu do 16 gramů. 

Většina matchových prutů se vyrábí jako trojdíly s korkovou či neoprénovou rukojetí. Matchový prut poznáte od těch ostatních především tím, že se liší velikým počtem oček, které umožňují efektivní jemnou a rychlou práci prutu.  

Tento prut máte možnost koupit v různých delkách. Nejběžnější matchové pruty jsou k sehnání v délkách 3,90m, 4,20m a 4,50m. V dnešní době už není problém koupit matchový prut o až délce 4,80m. Možná se dočkáme i delších prutů, jelikož technologie a kvalita výrobků se stále zvyšuje. 

Bezesporu jedním z velmi důležitých faktorů matchových prutů je samozřejmě gramáž, která nám určuje vrhací zátěž. Pruty můžeme rozdělit na tři skupiny:

  1. Jemné matchové pruty (do 12gr.)
  2. Střední matchové pruty (do 20gr.)
  3. Těžké matchové pruty (od 20gr. výše)

Takové rozdělení není doslova přesné. Většina prutů je vyrobena s mírnou rezervou a dokonce jsem byl schopný s matchkou do 12gr. bez problému chytat i s 16gr. splávkem. Gramáž vám ovšem může, alespoň teoreticky napovědět. 

Při výběru matchového prutu si musíme uvědomit jaké ryby máme v úmyslu chytat. Zároveň nesmíme zapomenout na to, že plavaná je efektivní především kvůli své jemnosti a vyvážené sestavě. S lehkým prutem máte možnost chytat velmi jemně, ale naopak můžete mít problém zdolat kapříka. S těžším prutem můžete také chytat jemně, ale určité né tak efektivně, ovšem máte jistotu toho, že zdoláte i větší ryby. Hodně ovšem také záleží na zkušenostech i schopnostech samotného rybáře. Já osobně nejsem nijak dobrý plavačkár, ale nějakou dobu už chytám a podařilo se mi na 16 gramovou matchku zdolat Tolstolobíka o délce 98cm. 

Při volbě délky prutu si opět musíme říct jak daleko máme v plánu chytat. Jsou revíry kde musíte nahazovat i více než 40 metrů a někde vám postačí chytat patnáct metrů od břehu. S delším prutem budeme snáž manipulovat s nástrahou a prut nám více odpustí a pomůže nám při výpadech ryby. S delším prutem jsme schopni nahazovat mnohem dále a nemusíme nutně používat kluzavý splávek. Abych nebyl jen optimistou u delších prutů musím říct i ty negativní věci, které obnáší lov s delším matchovým prutem. Delší prut se vám bude mnohem hůř ovládat v některých podmínkách u vody, kde jsou například stromy se vám určitě bude hodit kratší. 

Pokud se tedy rozhodnete pro nákup matchového prutu je lepší nic neuspěchat a ujasnit si základní věci popsané výše. Samozřejmě, že i matchový prut si máte možnost zakoupit přes internet já ovšem doporučuji zajít do kamenné prodejny kde máte možnost si prut osahat a zjistit tak několik věcí:

  • Jakmile je prut složený zkusíme ho několikrát prošvihnout a zjistíme zda-li se neozývá ze spojek prutu klepání či jiný podezřelý zvuk.
  • Podíváme se také na sedlo navijáku, které by se nemělo protáčet a při dotažení by nemělo docházet k přeskakování závitu.
  • Dále je dobré překontrolvoat očka prutu. Podívat se zda-li nejsou ohnuté nebo nějak poškozené.

Všechny tyto věci popsané výše přes internet nevyzkoušíme. I když máme možnost vrátit zboží do čtrnácti dnů, přiznejme si, že raději prut vezmeme k vodě i s mírně ohnutým očkem než abychom to řešily. 

U matchových prutů platí mnohem více než u těch ostatních, že je potřeba dbát na velmi citlivé zacházení. Na matchový prut bychom měli používat kvalitní obal (pouzdro) díky kterému ochráníme prut při jeho transportu. Dále je dobré matchové pruty vždy po ulovení ryby raději pokládat zpět do vidliček. Na mušově jsem viděl nekolik plavačkářů, kteří své pruty pokládali po ulovení ryby na kameny a to se určitě nelíbí žádnému prutu natož pak matchovému. 

Tím to článkem jsem chtěl přiblížit několik základních podmínek, které je potřeba si ujasnit při koupi matchového prutu. Doufám, že jsem vám při výběru alespoň trochu pomohl a těším se na vás u dalších článků o plavané.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak vybrat ten pravý matchový prut

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář