Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na Tresku Tmavou

29. 10. 2015
Článek o jedné z nejbojovnějších ryb Norských fjordů.

Treska tmavá je ryba přezdívaná keler nebo torpédo či mořský losos. Má to své opodstatnění, jelikož je to velmi rychlá a bojovná ryba. Keler je jedna z mála ryb, která dokáže vyrovnat tlak a nedělá mu problém rychlé vytažení i spád dolů. A abych přidal ještě třešničku na dortu treska tmavá má válcovité tělo plné svalů s tmavým zbarvením, zkrátka a dobře řečeno je to naprosto dokonalý prototyp torpéda.

Keleři ve většině případů loví v hejnech a tak není výjimkou, že když ulovíte jednoho můžete jich během chvilky ulovit i několik. Je to zároveň ryba, která velmi rychle migruje, proto vám může někdy zábava skončit už po čtvrt hodině. Treska tmavá hromadně pronásleduje veliká hejna sleďů, makrel nebo menších kelerů. Občas se nám na moři stalo, že jsme viděli vyskakovat a najíždět obrovské kelery do sleďů u hladiny. Pokud se vám někdy staně něco podobného nevjíždějte přímo do hejna, ale nahazujte za hejno menší pilkřík nebo gumu a klasicky vláčejte. Většinou se ale nepoštěstí takový cirkus zažít a ryby pak najdete na velikých hloubkách, kde se keleři pohybují ve sloupci, potom stačí nástrahu pustit až ke dnu a vyvláčet ji nahoru. Keleři reagují na pohyb nástrahy, proto doporučuji vaší nástrahu namotávat svižným tempem. Svého největšího kelera, který měřil 117 centimetrů jsem chytil na stříbrného pilkera vláčeného snad největší frekvencí namotávání, kterou jsem dokázal vyvinout.

Nejlepší místa pro lov kelerů najdete u rybých sádek, kde se Tresky tmavé zdržují a motají kolem těchto míst po celý den. Většinou jsou menší keleři okolo šedesáti až osmdesáti centimetrů v těsné blízkosti sádek a na menších hloubkách. Větší keleři okolo metru čekají na větší hloubce a občas se vyplatí chytat i na sto metrových hloubkách a protahovat sloupec gumovou nástrahou nebo pilkerem.

Záběr od Tresky tmavé je velmi razantní a občas vzhledem k rychlému navíjení není potřeba ani zasekávat. Je ptořeba pamatovat na to, abychom měli správně seřízenou brzdu a byli připraveni na výpady od těchto torpéd ihned po záseku. Keleři okolo metru vám dokážou projet sto metrů přes brzdu během několika sekund. Někdy se stane, že keler ve snaze zmást soupeře jede rychle nahoru a nikoliv přes brzdu dolů. Stává se to velmi zřídka, ale stává, proto je potřeba být při lovu těchto ryb připraven na všechno. Jednou mi keler okolo metru dojel nahoru až k lodi a já nestíhal navíjet, potom jsem jen viděl záblesk a ryba byla pryč.

Přeji hodně štěstí a úspěchů při lovu těchto torpéd.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na Tresku Tmavou

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář