Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na správné nahazování

Popíšeme si, jakým způsobem by se mělo správně nahazovat.

Inzerovat zde

Správně nahazování závisí tak jako spousta dalších věcí hodně na cviku. Pokud ovšem znáte alespoň teorii, potom může být praxe mnohem snazší a navíc máte jakousi jistotu toho, že začínáte tak jak by se začínat mělo.

Nához přes hlavu

Nejčastěji používaná technika náhozu je nához přes hlavu. Před nahozením je potřeba namotat vlasec, tak aby naše montáž byla přibližně sto centimetrů od naší špičky našeho prutu. Naviják je dobré mít v takové poloze, kdy je vlasec co možná nejblíže k prutu. Tedy rolnička by měla směřovat směrem na prut. Dále před nahozením je nutné zkontrolovat, zdali nemáme přemotanou špičku a zdali nemáme příliš povolenou brzdu.

1) Ze všeho nejdříve chytneme pravou rukou prut kousek nad navijákem. Levá ruka se dotýká spodku našeho prutu.
2) Nyní zapojíme ukazováček naší pravé ruky, kterým si chytneme vlasec. Ze začátku je dobré vlasec ukazováčkem připnout až k prutu.
3) Nyní překlopíme řadič a stále držíme ukazováčkem vlasec.
4) Prut držíme nyní špičkou nahoru a pomalu ho dáme za hlavu, do polohy na deseti až jedenácti hodinách.
5) Potom již můžeme provést nához. Ten by měl probíhat rychlým, ale zároveň plynulým pohybem, ve správný okamžik musíme uvolnit mírně ukazováček a to přibližně v poloze jedné až druhé hodiny. V případě, že pustíme vlasec příliš brzy tak nám montáž poletí velikým obloukem, naopak v případě, že pustíme vlasec příliš pozdě, spadne nám sestava přímo pod nohy.
6) Pokud vše provedeme v pořádku, vlasec by se měl odmotávat a montáž v pořádku letět. Jakmile nám dopadne sestava na hladinu, měli bychom překlopit řadič a počkat jakmile nám montáž spadne na dno.
7) Potom pomalým pohybem prut položit do vidličky a dopnout vlasec. Při dopínání a domotávání vlasce buďte trpělivý a nespěchejte, montáž by se nám totiž neměla pohnout po dně. Chceme jen dopnout vlasec, tak abychom byli v kontaktu.

Nához zespodu

Nahazovat lze i spodem. Tato technika náhozu se vám určitě bude hodit, například pokud budete chytat pod větvemi a zkrátka v místech kde není tolik prostoru nahodit vrchem. Nebo pokud budete chytat na spláveček kousek od břehu, určitě to pro vás bude příjemnější a přesnější varianta náhozu. Při nahazování spodem je potřeba, abychom měli mnohem delší odmotaný vlasec, měli by to být přibližně dvě třetiny délky našeho prutu.

1) Pravou rukou opět chytneme náš prut kousek nad navijákem.
2) Levou rukou překlopíme řadič a chytneme vlasec. Nebo chytneme vlasec opět ukazováčkem pravé ruky, stejně tak jako když nahazujeme vrchem.
3) Prut držíme v poloze na jednou až dvou hodinách.
4) Nyní rozhoupáme naší sestavu, tak aby se začala kývat dopředu a dozadu.
5) Jakmile přijde ten správný moment, který dozajista vycítíte a vaše montáž bude v pohybu dopředu tak pustíme vlasec a necháte vaší sestavu letět.
6) Po dopadu na hladinu opět překlopíme řadič a dopneme vlasec.

Jak na přesné nahazování

Ze začátku je nutné se vůbec naučit samotnou techniku nahazování. Jakmile už nám to bude lítat a budeme si v této činnosti dostatečně věřit, pak můžeme přejít k tréninku přesného nahazování. Ze začátku doporučuji zaklipovat náš naviják, tak abychom nemuseli hlídat vzdálenost našeho hodu a mohli se soustředit pouze na směr. Tedy pokud budeme chytat například s feederovým prutem, tak se rozhodneme, že budeme chytat ve vzdálenosti dvaceti metrů od břehu, kde si zaklipujeme vlasečc a na druhé straně si vybereme nějaký bod, který se budeme snažit trefovat. Před dopadem montáže by měla naše špička prutu směřovat vzhůru a jakmile se začne vlasec zastavovat o klip, tak pomalu s dopadem krmítka budeme směrovat prut dolů k hladině. Při lovu na splávek nebo lovu na pelety či boilies spíš doporučuji označení vlasce značkovačem v požadované vzdálenosti. Po udělání značky na vlasci budeme chvíli čekat, až zaschne. Potom při náhozu jednoduše budeme sledovat náš silon a jakmile značka vyletí z navijáku, tak zastavíme let přiložením prstu k cívce navijáku. Při plavané je lepší místo přehodit a pak domotat až ke značce. V určitém případě je to lepší i při lovu na boilies či pelety, tak abychom nevyplašili větší ryby vyskytující se v našem krmném místě.

Pár zásad, které budete časem dělat automaticky

1) Když bude nához plynulý, nedojde k zamotání vaší sestavy. Je tedy nutné se soustředit na to, aby náš nához byl co možná nejplynulejší.
2) Zkusme těsně před dopadem naší montáže přibrzdit vlasec. Dojde k tomu, že se montáž těsně před dopadem krásně narovná a výrazně se tak sníží riziko zamotání.
3) Občas to neúplně trefíme a naučíme se přesnější dopad trochu regulovat i nakloněním prutu doleva, či doprava. Tedy například naše sestava poletí o půl metru doleva, více než chceme, takže prut nakloníme na pravou stranu.
4) Klipovat lze i gumou, duší z kola, která při jízdě větší ryby samovolně vyletí z navijáku. Pokud se pro tuto možnost rozhodneme, jelikož budeme tušit, že se v našem místě objeví i větší a bojovnější ryby, potom je nutné zároveň vlasec označit, tak abychom se mohli vždy na naši vzdálenost vrátit.
5) Značka na vlasci nevydrží věčně a tak je dobré ji v průběhu lovu obnovit.
6) Po delší praxi budeme schopni provést složitější náhozy. Někde opravdu není moc prostoru, musíme se dost omezit, ale budeme schopni nahazovat a to i přesně.
7) Je potřeba házet, házet a házet. Doporučuji si vzít po zahájené přívlačový prut a zkoušet trefovat různé body, zkoušet různé způsoby náhozů. Při přívlači uděláte například tisíce náhozů.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na správné nahazování

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář