Inzerovat zde
Inzerovat zde

Jak na kapry v zimě

15. 02. 2017
Povíme si jakým způsobem funguje metabolismus kaprů v zimě a co je klíčem k úspěchu v těchto chladných dnech.

Jedním z maximálně důležitých faktoru je z našeho hlediska to, že jejich systém zpracování potravin je méně efektivní a v případě, že se kapří krmí, trvá pak také mnohem déle, aby z potravy měly nějaký prospěch. Dalším faktorem jsou změny v samotné vodě. Hladina kyslíku je podstatně vyšší a chladnější voda je hustší. V teplejších dnech, kdy sluníčko svití na hladinu přehrady se ryby mají tendenci zdržovat v horní části sloupce. V této době také přibývá i na jasnosti vody a ve většině případů dochází po dlouhé zimě i ke zvýšené aktivitě ryb. Zvýšená aktivita ovšem neznamená to, že to bude pro nás jednoduché, ba naopak tím, že je voda stále velmi čistá, tak není jednoduché kapry přelstít k záběru.

Z mých zkušeností vyplívá to, že kapři mají tendenci hledat oblasti na jezeře, kde budou mít ten největší komfort. Nalezení těchto míst je pro nás rybáře však do značné míry otázkou štěstí a i v případě, že máte veliké zkušenosti a dokonale znáte daný revír, tak to stejně není zárukou toho, že najdete místo, kde se právě kapři budou krmit. Je ovšem několik určitých faktorů, kterými se máme možnost při hledání pravého místa řídit.

Kde tedy můžeme kapry v zimním období hledat?

  • Obecně mohou být úspěšná jezera, která mají konstantní průměrně stejnou hloubku, po které se rozprostře nápor chladného větru. V těchto jezerech ryby většinou potravu hledají a lze je přilákat na krmné místo mnohem snadněji než na jezerech, kde je střídající se hloubka a ryby mají v určitých místech natolik veliký komfort, že se odmítají přesouvat za potravou na vaše krmné místo.
  • Na dalších jezerech to mohou být oblasti s mělčinami, které se mnohem rychleji zahřívají. 
  • Místa s překážkami, pařezy, stromy ve vodě jsou úspěšná i v zimním období. Naopak bych se vyhýbal místům s popadaným listím a hlubokým bahnem. 

V zimě musíme být abnormálně aktivní

V zimě musíte být mnohem aktivnější než při letním rybolovu. A to především z hlediska sledování vodní hladiny a aktivity ryb. Je dobré být připraven pro přesun a zbytečně v zimě neúčelně vybalovat na jednom místě spoustu věcí. V podstatě musíte být připraveni na to, abyste se pokusili vyzkoušet jakoukoliv oblast, dokud ryby nenajdete. Pevně věřím tomu, že se tyto komfortní zóny Kaprů zas tak tolik nemění, jako se při zimním rybolovu říká a tvrdí. Nejefektivnější je tedy tyto zóny Kaprů najít a hlavně si je zapamatovat, to je tajemstvím úspěšného zimního rybolovu. Pokud zkrátka zjistíte, kde se kapři po určitý čas krmí a zapamatujete si tyto místa i napíšete určité časy, můžete sem chodit každý den zkoušet štěstí. U mě na většině revírů vítězilo pozdní odpoledne. K vodě jsem přicházel na třináctou hodinu odpolední, mírně jsem zakrmil a většinou okolo třetí až čtvrté hodiny jsem dostal záběr. Někdy to bylo o jedné rybě, jindy zase hned o několika. Zkrátka pokaždé to bylo úplně jinak. V případě, že jsem měl chuť vyzkoušet jiné místo, které jsem neměl odpozorované a že jich nakonec v součtu bylo, tak jsem pokaždé vyhořel a skončil na nule. Kapři zkrátka byli vždy v daný čas na daném místě. 

Jak je to s krmením v zimním období

Za mě osobně je efektivnější v zimě krmit menší porcí návnady, která se ovšem kaprům velmi zalíbí. Není potřeba tedy utrácet za kvantitu, ale spíše za kvalitu, která se dozajista pozitivně projeví. V zimě kapři nechtějí hodně jíst, takže se musíte pokusit je přesvědčit kvalitní a osvědčenou návnadou, kterou již znáte a u které víte, jak ve vodě pracuje.

Mimo to všechno pamatujte na to, že je potřeba výrazně zjemnit. Jasnost vody je obrovská a tak je potřeba se zamyslet nad průměrem použitého vlasce a použít menší háčky, případně fluorcarbonové jemné návazce.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Jak na kapry v zimě

  • Karel Fahr před 7 lety

    Moc pěkný článek. Díky

  • Pepiček před 7 lety

    Velmi zajímavé počtení. Toto už je docela bláznovství, ale rozumím tomu, že když je někdo správnej rybář tak chytá celoročně. Já osobně s tím mám třeba docela problém, hlavně se mi přes tu zimu ani nechce. Ale minulý rok mě kolega vytáhl a zase tom bylo příjemné spestření. Dokonce se nám povedl šupík 12kg což je na zimu naprostá paráda. Nic méně díky za inspirativní článek, opravdu se povedl.

Vložit nový komentář