Inzerovat zde
Inzerovat zde

Feederová krmítka

20. 11. 2015
Rozbor různých typů feederových krmítek.

Při lovu s feederem je krmítko nezbytnou součástí. Né vždy ho samozřejmě použijeme, ale ve většině případů tomu tak je a proto je tento článek věnovaný právě feederovým krmítkům, které mají veliký vliv na naše chytání. V každém rybářském obchodě najdete desítky druhů krmítek a s nimi také vždy souvisí rozdílná kvalita i cena. Krmítka nejsou určitě levnou záležitostí a v některých případech mi zůstává až rozum stát kolik dané krmítko stojí a jak jsem s ním schopen chytat. Mnohdy pro mě ty nejlevnější varianty byly tou nejlepší volbou, ale ceny v tomto článku rozebírat nebudeme.

Krmítka rozdělujeme na otevřená, uzavřená a speciální.

Otevřená krmítka

Zná každý rybář věnující se feederovému lovu. Je to dáno především tím, že jsou to nejvyužívanější krmítka na našem trhu. Tyto krmítka ve většině případů mají obdelníkový tvar a jsou vyrobena z drátu nebo plastu. Hlavní zátěž těchto krmítek je vždy v olovu, které má plochý tvar. Tyto krmítka většinou připevňujeme ke kmenovému vlasci pomocí karabinky tak abychom je mohli během lovu bez zbytečného převazování měnit. Tyto krmítka je možné použít do průběžné i fixované nebo částečně fixované sestavy. Já osobně je používám také v sestavě s paternosterem. Krmítka jsou k sehnání ve většině případů od 10 do 120 gramů, většinou vám bohatě postačí rozpětí 20-60 gramů. Otevřená drátěná krmítka můžeme použít na tekoucích i stojatých vodách. Je potřeba si krmení nachystat do takové konzistence, aby nebyl problém s rozpadem a po záseku a vytažení vám v krmítku nic nezůstalo. Pokud chytáme na rychle tekoucích vodách můžeme do krmení použít hlínu nebo lepidlo a udělat ho trochu lepivější. Většinou vám ovšem postačí, když návnadu v krmítku pořádně zamáčknete. 

Pokud jdete nakupovat krmítka musíte počítat také s tím, že po napěchování krmením bude krmítko těžší než je jeho znázorněná hmotnost. Pokud si tedy vyberete krmítko s velikým košíkem, může mít ze 70 až 100 gramů i více. Tyto krmítka mají nespornou výhodu a to, že je do nich možné společně s krmením napěchovat téměř cokoliv. Já osobně používám masné červy, hnojáky, pelety, kukuřici nebo jiný partikl. Mimo hmotnost také tvary krmítek volíme dle typu revíru kde chytáme. Krmítka která mají válcovitý tvar jsou vhodná na stojaté vody a naopak hranatá krmítka do tekoucích revírů. 

Spirálová krmítka

Tyto krmítka používáme především při lovu na klasickou položenou. U feederových prutů to není až tak obvyklé, ale mnohdy je to výborné řešení pro lov kaprů či jiných větších druhů ryb. Jejich velikou výhodou je, že dobře lítají a tak s nimi máme možnost dohodit mnohem dále než s obvyklím krmítkem. Naopak nevýhodou je, že budeme trávit mnohem více času vmačkáním krmení a navíc do něj nedostaneme příliš partiklu. Návazec u těchto typů krmítek volíme kratší, podobající se například návazci použivanému při lovu na method feeder.

Method feederová krmítka

Tyto krmítka jsou jedny z těch modernějších variant. Krmítka mají plochou zátěž a plastová žebra. Pro efektivní vmačkání návnady je ovšem nutné si ke krmítkům pořídit i samostatnou formu. Návnadu do krmítka nejprve vmačkneme pomocí dané formy a dále vložíme na kopičku krmení háček s nástrahou a opět zamáčkneme trochou krmení. Poté co se bude krmení na dně pomalu rozpadat bude naše nástraha s háčkem jako první přichystaná pro příjíždějící ryby. Tyto krmítka jsou velmi efektivní při lovu kaprů a řekl bych, že lepší způsob na kapry s použitím feederového prutu neexistuje. Většinou se v kombinaci s tímto krmítkem používají selektivnější nástrahy, které vydrží déle na háčku či pod háčkem s použitím vlasové metody.

Uzavřená krmítka

Tyto krmítka nejsou hojně využívány. Častokrát jsem se s nimi setkal u závodníků, ale pro běžné chytání je většina z nás moc nevyužije. Slouží pro chytání s masňáky a používají se tam kde je tvrdé a také čisté dno. Krmítko má válcovitý tvar a ve většině případů je vyrobeno z plastu ve kterém jsou udělané dírky, tak aby mohla návnada jako jsou například masní červy vylezát pohodlně ven. 

Speciální krmítka

Tyto krmítka slouží k masivnímu zakrmení partiklem, peletami, boilies. Nedají se použít v kombinaci s návazcem a háčkem, ale jsou výbornou formou pro dopravení hrubší návnady do krmného místa. Já osobně je s oblibou používám na mušovských jezerech nebo na jiných rozsáhlejších vodách a už několikrát mi přinesly veliké úspěchy a to především u ryb větších rozměrů. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Feederová krmítka

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář